Aprilia NA 850 Авторитет и Хонда NC 700 S DCT Мотори

19 јуни 2015 | автор: | Comments Off на Aprilia NA 850 Авторитет и Хонда NC 700 S DCT Мотори

 

Aprilia Mana X

Опис :

Зошто спојката и да преминете ако технологија може да го направи тоа? Автоматско Мотори стануваат се повеќе присутни, Но, она што се тие корисни, кои можеби со право грозно нешто? Variator и двојна спојка во споредба.

А голем дел од ново произведени возила во автомобилската индустрија напушта собранието линии со автоматски менувач.

Stammtisch на жестоки дискусии на оваа вежливост има, со години веќе не, и ограничување на слободата или за осуда менувачот жали тешко некој. Токму спротивното е случај. Во споредба со рачен менувач ветува модерни автоматски добивка во удобност и леснотија, и во најдобар зголемување на динамиката.

Сите оние кои некогаш го возеле автомобил со двојна спојка за пренос ќе го потврди ова страсно.

Автоматско мотоцикли со моторциклисти, сепак потсмев, најдобро, се сретна со скептицизам од страна на ограничување на целата "животна филозофија мотор" се ни спомнува. Но, ако оние скептици некогаш сте виделе таков велосипед отиде и колку прекрасно дека работата? Хонда смета барем на континуирана тренд и опремени VFR 1200 и Crosstourer исто така низок буџет мотор.

NC 700 S и X, до дополнителни трошоци од 1000 евра со автоматски менувач со двојна спојка (DCT).

Ова сомнителни на прв поглед комбинацијата на поволна мотоцикл со раскошно произведени со двојна спојка во место само кога ќе се погледне во скутер Хонда Интегра .

Таа се заснова на истиот мотор и рамка-базирани и, за разлика од конкуренцијата токму тоа со класичен двојна спојка менувачот.

Соединетите Американски Држави 700 S DCT може да биде среќа не надворешно покажат своите скутери односи. Но, овој нов и иновативен хибрид стратегија меѓу скутер и мотоцикл не е. од 2007, на Aprilia Mana е во почетна блокови.

Вашиот 90-степен V2 мотор со 839 кубни сантиметри е од Gilera GP 800 скутер и беше купена технички речиси непроменета.

Односот на пренос е постојано се менуваат со појас диск. Едноставно се подигне гас и планирам непречено низ целата земја. Но, мора да, сепак, се ролери типичен гуменото ефект на купување.

Но, кој сега има високо-revving 50 кубика скутер пред очите и ушите на погрешно, голем.


Целокупниот концепт на авторитет се осмислени во детали и

хармоничен. А под притисок на копчиња, и Aprilia V2 со најмалку 76 КС радилицата моќ клокотот случува силен.

Во овој soundscape никој не мисли скутер. визуелно, на Мана го прави целосно на италијански финес и емоции, убедени во концентрирана гледање со парична казна изработка и неверојатни карактеристики карактеристики, како што се подесува ексцентричен совети педалот на сопирачките и менувачот.

Севкупно, ергономијата на високо ниво, иако агол суптилни спортски коленото не е сосема во право за релативно високо поставени handlebars. Дали таков скутер мотоцикл е забавно? Толку храбар гас преврти, центрифугална спојка и се остава да се обиде да ги принуди затворање.

Енергетски спринтови пред Aprilia. Постојано со константна брзина, моторот забрзува Мана личност и punchy. Не е ни чудо, бидејќи нивото на високо база брзина обезбедува доволно вртежен момент во било кое време на однапред, што е, сепак, придружени со силни вибрации.

Ослободени од сите смени, може да се справи целосно со идеалната линија. на 229 kg вкупната тежина, авторитет удобно може да се фрли во рака навалување привлекува, тогаш, потпомогната од страна на одлични функционира Pirelli гуми, стоик и стабилна нивните орбити.

По само половина час тест возење низ Шварцвалд, еден се прашува како традиционалисти мотоциклист колку ќе може да го направи без вистинска операции со неизбежен одговор да се вчита промени.

Иако не е ултра-директна, но сосема флота команди во спроведувањето на погон на гас одигра значајна дел. Три автоматски режими (турнеи, Дожд, спорт) се на располагање и се разликуваат главно во основниот опсег на брзина. Кој сака да се одреди самиот сооднос, ова како со Хонда рачен прекинувач или крачна на познатите (дополни Хонда: 250 евра) направи.

Кога Мана седум предефинирани брзините се достапни секвенцијално. Активатор за промена на растојание помеѓу основните макара. оваа функција, сепак, треба никој, на variator усогласува и при забрзување и кога каботажен убаво со V2 мотор.

Дури и вртежниот момент на моторот сопирачка е затворен гас ред употребливи. Страда од задоволство при возењето така под влијание на гуменото? Апсолутно не.

Помати радоста на возење преку прилично непријатен амортизацијата карактеристики.

вилушка превртен е поставен премногу тесни, и прилагодлив во пролет preload и се враќа шок, фаза премногу низок притисок. На лоша асфалт почнува да се промешува криви авторитет правилно, verhagelt една линија со осуда континуитет. Тоа е прилично грда.

Сепак чист опасно е гласање ABS за патувања со совозачот. Отпакува радијална дебеломер Brembo во еден режим бесно се во голема дискови и да се одложи со парична казна интервали контрола, Системот за деблокирање на сопирачките целосно безбедни, употреба две-човек во превртување кога сопирачките, без интервенција на возачот е речиси неизбежна. Соединетите Американски Држави 700 S DCT може значително да се подобри.

Но, првите нешта прво.

А услуга Хонда наречен моторот на Соединетите Американски Држави во однос на нејзината моќ испорака пред неколку дена, додека дизел мотор и го погоди ноктот на главата. Генерално, во овој велосипед се надмина во едноставноста тешко. Надградби почне да се врти, се чувствуваат добро.

Ергономски се е на место, а исто така и за постојана фаза ништо лошо. По стартување на моторот, длабоката, далеку напред наклонета паралелно близнак открива неговата непосредна цел: прагматизам и скромност.

На десниот крај кормило да изберете еден од двата режими на возење: Д за нормална работа, S за малку поспортски локомотивата.

На првата брзина автоматски се активира по мала пауза,. Ако внимателно пресврт на гасот и на, Упс, товарот го прави исклучително мотивиран чекор напред. Дуелот на сообраќај е така и покрај 48 hp максимална моќност на вистинско задоволство. Доста импресивно колку брзо спринт од стоечка успее.

Но, надвор од градот е сопственик на NC своите квалитети. Како што таа има авторитет како употребливи простор за складирање во атарот резервоарот за багаж (во Соединетите Американски Држави не се вклопуваат анфас шлем, авторитет).

Таа е исто така добро подесени шасијата на значително подобар од Aprilia. Атлетик, но не е премногу тесна докаже шок и конвенционалните вилушки. Трнлив песни се јасно unexcited што владее во Италија, и управувањето на Хонда, благодарение на својата ниска центар на гравитација, и покрај тежината на десет килограм на стандардната варијанта на NC 700 Сè уште е колосална.

Дури и на пониските падини останува константа на целните линија. И ако треба да се погреши пред крива некои, на дискот почнува повторно напред правилно и безбедно со помош на координирана ABS.

Потребните рачно сила е, сепак, во споредба со многу висок авторитет.

А сега работи како двојна спојка за пренос? Па, Таа, исто така открива светлина и сенка. Под постојана обука на автоматски смени многу глатко и брзо висок.

Во зависност од гас позиција станува соодветно ниска или поголема брзина.

Заоблен песни со тесни се врти бара малку трпение од сите оние со автоматско поврзување чиста функција олеснување и утеха добивка.

Затоа што понекогаш се исклучува автоматски, особено во Д-режим, пред кривата на позиција постојано гас уште до продавница, а потоа врвот на кривата при примената на гас префрлете директно повторно.

Ова ги присилува на непријатни корекции управувачот. Во режим S, многу кривини се направи подобро, бидејќи курсеви се во основа се врти околу.

Но, тоа може да се направи тука, како и дека неочекувано за време нежно забрзување на Full Tilt еден степен на пренос е поголема, што предизвикува најмалку иритација. На тој начин, возачот се повикани да се прилагодат на овие ситуации или да се префрли во рачен режим. Особено пред локалните влезови се препорачува со цел да го искористат овој префрлете моторното сопирање вртежен момент од шеста брзина, на нешто повеќе 60 км / h останува ангажирана.

На крајот на краиштата во градот поврзува постојано досадни, главно непотребни Вклучувам меѓу курсевите. Тука е Aprilia да се вози многу повеќе удобно и уверени во збирот на нивните имоти, особено на пријатели на култивирани удобност. На поени, но Хонда жнее поради ниските трошоци за одржување и ниска потрошувачка на гориво за победа.

Повеќе од оваа категорија

интересни статии

тагирани како:

Останати статии од категоријата "Aprilia":

превод
 Измени Превод
нашите партнери
Следете нас
Контактирајте не
нашите контакти

dima911@gmail.com

Роден е во СССР

423360519

За овој сајт

За сите прашања во врска со рекламирањето, Ве молиме контактирајте со наведени на сајтот.


Мотори каталог со спецификации, слики, рејтингот, прегледи и discusssions за моторцикли.