2013 MV Agusta F3 Ride First – Ciklet euro të Tampa Bay

20 Qershor 2015 | Author: | Comments Off në 2013 MV Agusta F3 Ride First – Ciklet euro të Tampa Bay

2013 MV Agusta F3 Ride parë

Në fytyrën e globale të shitjes Sportbike rënie, Boutique italiane markë motor MV Agusta synon të rigjallëruar ndenjur tregun mesme Supersport me F3 saj lëshuar së fundmi. Mundësuar nga një motor tre-cilindër ultra-kompakt 675cc, F3 ($13,999) është një tjetër europian të marrë në mënyrën më të mirë për të arritur nga kulmin në kulmin.

VIZIONI BËHET REALITET

Lindur katër vjet më parë, F3 është ëndrra e presidentit të ndjerë mv-së, Claudio Castiglioni, i cili porositur një Sportbike tre cilindra para kalon verën e kaluar nga kanceri. Duke pasur parasysh historinë e saj të rrënjosura thellë në gara rrugë, makinë është projektuar për konkurrencën dhe kërkesat e Botës Supersport - një seri globale gara që MV në plan për të konkurruar në si fillim të sezonit të ardhshëm, si. Më të madhe se 20 milion Euro u kanalizuar në projekt me të gjithë dizajn të ndërmarrë në shtëpinë në selinë MV në Italinë veriore.

Bërthama e F3 është një likuid ftohur, inline motor tre cilindra me një kokë me 12 valvula (gjitha valvulat jane fabrikuar nga titan) pe nga camshafts zinxhir të shtyrë dyshe. Çdo cilindër përdor një lindi dhe goditje relativisht mbi-katror dimension të 79.0 x 45.9mm, squeezing ngarkuar karburantit në një raport prej 13:1. bottom-end e motorrit punëson një dizajn unik në të cilin bosht me gunga vishet prapa.

Kjo ndihmon në neutralizimin e inercinë përpara e motor në lëvizje duke e bërë atë më të maneuverable me shpejtësi të lartë të motorit, MV thotë.

Ashtu si shumica e gjërave italiane, Forma ndjek funksionin dhe profili i motorit është një nga sleekest dhe minimalist ne kemi parë në një biçikletë rrugë deri më sot. Të dy pompa e ujit dhe të naftës janë të integruar në bllokun e motorit, si është pasazhet ftohjes, kështu që e vetmja pajisje e jashtme janë për lidhjen e radiatorëve bërë pirg (një ujë dhe një vaj).

A lagësht-style kabllo-actuated friksion (pa funksionalitetin mekanike prapa çift rrotullues, më shumë për këtë më vonë ...) dhe një gearbox gjashtë shpejtësi (me quickshifter) merr fuqinë për timon mbrapa. gazrave shter janë spastruar nëpërmjet një shter elegante ulët-slung që përfundon në tri tuba slash-prerë prapa këmbën e djathtë kalorës-së.

Motori është e kontrolluar nga një udhëtim-by-wire sistem të sofistikuar elektronik të menaxhimit që bën larg me lidhje fizike kabllore midis mbyt dhe futje. Sistemi monitoron një numër faktorësh atmosferike dhe motor-operative që lejojnë për afër kushte të përsosur running. Futje trakt pothuajse vertikale përdor një palë injectors karburantit dhe një trup 50mm mbyt për çdo cilindër.

Ka gjithashtu një sensor ligët me kënd dhe rear-wheel me shpejtësi sensor për të plotësuar tërheqje / wheelie / e kontrollit të fillojë.

funksionalitetin shtesë vjen në formën e motorit / mbyt mënyrën e rregullimit. Katër settings janë ofruar: shi, normal, Sport dhe një hartë Custom që lejon kalorës të konfiguroni Ndjeshmëria Gas (përgjigje mbyt), engine frenimit (Sport apo Normal), çift ​​rrotullues maksimal (Sport apo Rain), Përgjigje engine (Shpejtë ose i ngadalshëm), dhe rpm Limiter (Sport apo Normal), të gjithë në mënyrë të pavarur nga njëri-tjetri.

shpërndarjen e peshës dhe paketimi ishte një koncept kyç të projektimit dhe inxhinierët ishin të ngarkuar me cramming komponentë brenda zonës së vogël të mundshme. Kornizë kryesor është fabrikuar nga Tubat prej çeliku që të bashkohen për të SPARS alumini ku kushton swingarm (gjithashtu fabrikuar nga aluminit dhe single njëanshëm). masat wheelbase 54.23 inç, e cila është e inline drejtë me shumë nga 600s japoneze.

A 43mm MARZOCCHI përmbysur pirun merr kujdesin e tarifave të përparmë pezullimin ndërsa një gazi-ngarkohet shok Sachs siguron fikje pasme. Rezervuar karburanti 4.22-gallon është pozicionuar mbi AIRBOX por shtrihet nën ulësen kalorës së - rritjen më tej qendrën e gravitetit. komponentët e frenimit të përbëhet nga Brembo dy-copë radiale-mali calipers çiftëzohet me një palë të 320mm disqe.

Calipers janë mundësuar nga një Nissin radial-pompë masterit cilindrit. Një 220mm disk dhe me dy piston kontrollit caliper Brembo shpejtësi timon pasme gjatë ngadalësimit. Asnjë mundësi ABS është në dispozicion.

MV pretendon se F3 peshon rreth 420 paund gati për të ngasin.

Swing një këmbë mbi të F3 dhe pozita hipur dëshmon të jetë relativisht fal për një biçikletë projektuar për konkurrencë. Biçikletë ndihet pak gjatë nga front-to-back, por pozicioni tapiceri nuk është mjaft e shtrirë si bikes të tjera në klasën e saj. Me një lartësi vend të vetëm nën 32 inç është gjithashtu e ulët në tokë.

Në të vërtetë kjo është e ngushtë, por jo tepër kështu dhe madhësia e rezervuar karburanti është ende e konsiderueshme e mjaftueshme për të dhënë zonën kalorës të shtrydh dhe të mbajë në të gjatë frenimit dhe cornering manovrat. Xhamin e përparmë nuk është më e lartë, por ende bën një punë të pranueshëm të deflecting ajrit rreth kalorës. Riders e lartësi mesatare e mësipërme do të ndeshen me vështirësi për marrjen e një bark të pastër si vend është aq e shkurtër që ju nuk mund të vrapoj aq larg sa të mbështetur për të marrë plotësisht prapa flluskë.

Getting kodrina nga një ndalesë kërkon pak finesë tufë si veshje e parë është e gjatë, por pas quickshifter bën të thjeshtë për UPSHIFT në marshin e ardhshme. Levë tufë ofron një tërheqje të lehta dhe gjithashtu një sasi të mirë të ndjehen angazhimit.

Drejtë off fund F3 nuk është gjëja më e shpejtë në rrugë, por motori revs të shpejtë dhe nga 10,000 rpm ajo është duke prodhuar disa goditje serioze. Me mbyt mbështetën, Fuqia vazhdimisht ndërton të gjithë rrugën për Redline saj 15,000 rpm-, e cila barazohet me një powerband relativisht të gjerë për një e mesme. Nuk ka rritje ose hit rëndë të pushtetit të lartë-fund që zakonisht përcakton klasën Supersport, por kjo është e gjitha e drejtë nga ne.

Duke mos udhëtojë një Supersport në një kohë mjaft, ndoshta testament i madh për performancën e motorit e F3 është se ajo nuk ndjehet i ngadaltë, cila është dreqin mbresëlënëse. Për shkak të kohës dhe makineri kufizime nuk kemi marrë për të luajtur me tetë-rruga kontrollin rregullueshme tërheqje, Sistemet e kontrollit të kontrollit Wheelie ose të fillojë.

Karakteri dhe në përgjithësi zhurma e motorit është e shkëlqyer me të dhënë një rënkime më të thellë se sa pritej me zhvendosjen e saj motor. Motori gjithashtu mendonin balancuar me dridhje minimale në të gjitha rpm. Me regjimin Sport zgjedhur mbyt bëri të ndjehen të tharë dhe tepër të përgjegjshëm, e cila do ta bëjë atë më të vështirë për të kontrolluar.

MV Agusta F3

Mënyra Normal ofruar një kalibrim më standarde, ndjenja, por me një të butë rev-kufi ndërprerje pranë Redline.

Raportet veshje transmetimit dhe ingranimit final makinë ndjerë vend-në dhe ne u habitur nga sa vëmendja gearshift levë nevojshme. Nuk është një gjë e keqe në të gjitha dhe një testament për sa optimizuar mirë powertrain është për të maksimizuar forcën nxitim. Edhe pse F3 nuk punëson një tufë mekanike heqël, funksionalitetin e saj elektronike Engine frenimit është aq mirë dialed në ngadalësimin se ne nuk e di edhe se ajo mungonte pjesa e vështirë deri sa ata na thanë pas testit.

Ndërsa ne e kemi dashur motor dhe drivetrain performancën e F3 për trajtimin e saj provuar të jetë më e vështirë për të lexuar. Ajo drejton në të lartë- dhe qoshet të ulët me shpejtësi me përpjekje minimale dhe është e parashikueshme. Problemi për testin tonë ishte se MV zgjodhi për të drejtuar goma Dunlop Sportmax K2 vend të OE-pajisur gomave PirelliDiablo Rosso Corsa - dhe ndryshimi prekur gjeometrinë shasi, i cili bëri biçikletë trajtojë dyluftimi në ajër në mes të qoshe.

Ajo gjithashtu kishte një tendencë për headshake në pika të caktuara në rrugën e.

Në dritën e trajtimit të saj të vështirë, pezullimin e F3 na i habitur nga sa mirë funksionon. Nën frenim pirun është shumë e ndjeshme dhe ofron stiction minimale fillimisht në goditje e saj. Ajo gjithashtu ka një të ndjehen shumë progresiv me pa spikes të pazakontë ose rri-ups siç u ngarkuar me frenave e përparme.


Në anën tjetër pezullimin e pasme të kryer mirë dhe ne ishim marrë mbrapa nga sa mirë fundi mbrapa e biçikletë "i tëri" nën ngarkesa të rënda Mbyt.

Ne gjithashtu kishte rezultate të përziera me frenat. Kur bikes ishin të freskëta në mëngjes frenat kryhet pa krisje, duke dhënë një sasi të lartë të ndjehen levë dhe ndalimin pushtet. Unë kam qenë i habitur në fakt nga sa më efektiv dy-copë Brembo calipers saj janë në krahasim me bikes të tjera me të ngjashme set-ups.

Por si ditë vazhdoi frenat në biçikletë e kuqe I kishte hipur zhvilluar një qepen që e bëri atë unnerving për të vepruar.

Për përpjekjet e tij të parë në botën e Sportbikes moderne mesme, MV ka bërë një punë të admirueshme duke pasur parasysh burimet e saj të kufizuara. Për të sigurt ajo e mori një të fortë, Paketa powertrain mirë të renditura se mund të kandidojë me të mirë nga Japonia dhe Evropa. Ergonomi janë funksionale, si dhe - për të gjithë, por na folks shtatlartë.

Por ajo që me të vërtetë mban MV mbrapa në këtë pikë është pak e shasi sqimë. Marrë atë dialed-në dhe nuk ka dyshim se ajo mund të jetë një konkurrent i vërtetë në klasë.

Për më shumë informata dhe artikuj të tjerë Motor USA KLIKO KETU

MV Agusta F3
MV Agusta F3
MV Agusta F3

artikuj interesante

Tagged as:

Other articles of the category "Agusta":

përkthim
 Edit Translation
Our partners
Follow us
Contact us
Our contacts

dima911@gmail.com

I lindur në BRSS

423360519

Rreth kësaj faqe

Për të gjitha pyetjet në lidhje me reklamat, Ju lutemi të kontaktoni të listuara në këtë faqe interneti.


Motorcycles katalog me specifikimet, pictures, ratings, komente dhe discusssions rreth Motorcycles.