MV Agusta F4 1000 S – Test Road & rishikim – motoçiklist online

20 Jun 2015 | autor: | Comments Off në MV Agusta F4 1000 S – Test Road & rishikim – motoçiklist online
MV Agusta 1000 Ago

MV Agusta F4 1000 S Motor Exclusive Ride

Me Agusta 1000 S motor, Italia supersizes në botë më e dëshirueshme 750, duke i dhënë literbikes reja Japoni Inc së konkurrencës reale # 151in kushtet e fuqisë dhe peshës # 151for jo para shumë më tepër. Nga Alan Cathcart.

Front Left View

Claudio Castiglioni në trofeut biçikletë Castiglioni Tamburini-së pozon me objekt të fundit Tamburini-së epshi, F4 1000 S. Ne patëm disa pyetje.

Me F4 1000 S pothuajse i pandryshuar aesthetically nga e saj tashmë i vdekur 750 S paraardhësi, nuk ishte koha për të freskohem styling e saj?

Ne gjithmonë qëllim styling e TM F4 për të mbetur në thelb i pandryshuar edhe në formë të 1000cc, sepse ne besojmë se kjo është një punë e përjetshëm të artit [që] do të jetë aq e dëshirueshme 10 vjet nga tani si ditën që ishte nisur # 151just si modeli i mëparshëm Tamburini krijuar për mua, Ducati 916. Kur ju keni një biçikletë të bukur si të ose të këtyre, ju duhet të kuptoni se ju duhet të evoluojnë atë, nuk e hedhin atë larg dhe të përpiqet të bëjë diçka më të mirë, sepse ju nuk do të ketë sukses.

Shikoni në Porsche. Pas viteve të prodhimit legjendar 911, ajo doli me 928, të cilat për qëllim të zëvendësojë 911, thjesht [sepse] ajo ishte 'ndryshe’ dhe 'modern.’ Përfundimisht ajo kishte për të tërhequr 911 përsëri, pastaj të zhvilluar atë në formën më të shitur atë në sot, 30 vjet pas lindjes së tij. Ne nuk kemi ndërmend të bërë gabim Ducati ka me krijimin e 999 në vend të evoluon 916, e cila është një dizajn pikë referimi në historinë e motor. Është një gabim i madh.

Ne jemi ata që do të përfitojnë, kështu që unë mendoj unë duhet të falënderoj ata! Por shikoni se pse ata kanë bërë atë: The 999 është ndërtuar ashtu siç është kryesisht me qëllimin e shpenzimeve të kursimit. Por, për këtë lloj motor, që përfaqëson ëndrrën e kaq shumë entuziastë të vet, kursimet e vogla nuk duhet të vijë në atë.

Ne jemi duke prodhuar dy rrota veprat e artit në një çmim [që] lejon konsumatorëve për të blerë ato në numër të madh, dhe të gëzojnë punën e tyre. Kjo na lejon fitim të mjaftueshme për të qëndruar në biznes dhe të vazhdojnë zhvillimin e tyre. Pra, kjo është arsyeja pse F4 Mille ka të njëjtin styling si F4, por me ndryshime delikate që përfaqësojnë një 'evoluzione’ i modelit ekzistues.

Kjo është e vetmja rrugë e duhur.

Do të bëhet F4 re një model i prodhimit të vëllimit, ose një handbuilt kufizuar-Edicioni biçikletë luksoze?

Ne do të prodhojnë një maksimum prej 7000 MV Agustas në çdo një vit, ndarë në mes F4 dhe modeleve Brutale, në varësi të kërkesës. Unë e di se tregu është i uritur për më shumë, por ka një kufi fizik për të se sa ne mund të prodhojë. Ne gjithashtu nuk duan të prodhojnë më shumë. Shiko, Ferrari kupton ajo kurrë nuk duhet të rrisë prodhimin përtej një pike të caktuar, nuk duhet të plotësisht të kënaqur kërkesat e.

Nëse ndonjë kompani motor mund të pretendojë të jetë Ferrari i botës motor, në vend se Alfa Romeo apo Maserati, atëherë ajo mund të jetë vetëm MV Agusta. Por unë nuk do të bëjë këtë pretendim ende. Prodhimin e vetëm një numër të kufizuar të bikes çdo vit, si ne jemi tani duke bërë, është ajo që stimulon nivelin e lartë të cilësisë së pandarë dhe teknologji të sofistikuar të produkteve tona.

induksion ndryshueshme, valvola radiale, lëre styling unik dhe udhëheqës-edge dizajn shasi Tamburini-së. të gjitha këto dallojnë produktet tona nga ato të bëra në Japoni. Duke kufizuar prodhimin, ne mund të dorëzojë cilësi të mira, si dhe teknologji të lartë. Kjo është ajo që e bën motorcycles tona aq të dëshirueshme.

Front Left Shiko Claudio Castiglioni në trofeut biçikletë Castiglioni Tamburini-së pozon me Tam

Kur F4S Agusta të debutuar në mënyrë spektakolare në nivel 1997 milan show, ajo është Adored pothuajse universalisht # 151for kredencialet e saj teknike, si dhe hartimin e saj Tamburini-shkruar dhe styling.

Por, kritikat doli kur ajo më në fund arriti në rrugët e botës mbrapa dy vjet më vonë. Ajo nuk ishte e mjaftueshme të fuqishme (veçanërisht në krahasim me Suzuki-së 118-kuaj-fuqi GSX-R750), dhe ajo ishte relativisht e rëndë.

Me F4 të gjitha-re 1000 S, Kjo është e gjitha ka ndryshuar. Sepse ajo që MV Agusta ka bërë në transformimin e saj F4 750 në klasë në një literbike shkon përtej afër barazisë në lidhje me literbikes aktuale japoneze’ performanca. Ajo ruajtur të gjithë dëshirën e qëllimshëm që bëri F4S kaq tërheqës në vendin e parë.

Dhe të gjithë për rreth 21 i madh.

Kohët e fundit kam marrë një shans për të ngasin një prodhimit-gati F4 Mille në kodrat përreth fabrikës TM në Varese, Itali, dhe gjithashtu në rrugën e duhur provë Pirelli së në Vizzola Ticino, dhe u mahnit se sa e mirë ajo është. Si pronar i një F4S 2000-spekulim 750, Unë kam një bazë të veçantë për të bërë krahasime dorës së parë, dhe pse të dy bikes duken pothuajse identike në shikim të parë, ata janë natë e ditë në drejtim të performancës.

Ata janë të ndryshëm ergonomically, too. The 1000 ofron një shkallë më të lartë të rehati në sajë të ngritur e saj, reangled Clip-ons dhe footpegs rregullueshme. Ju do të mendoni se sa më shumë të drejtë qëndrimi do të rezultojë në më shumë windblast mërzitshëm, por një ekran shtatlartë me një cik upswept zhvilluar në tunel aerodinamik ofron mbrojtje më të mirë dhe bën 100-plus-mph cruising shumë smoother.

Bukur # 151even nëse këto pasqyra me stil janë po aq të padobishme si më parë.

Duke qenë disi të rehatshme është një gjë e mirë në një biçikletë të fuqishme këtë. pretendimet TM 166 kuaj-fuqi bosht me gunga për motor mërzitur dhe goditur F4S me bazë, një dajak 32 rritje për qind mbi termocentralit 750cc. Ka gati 50 qind më rrotullues, too, dhe nga shalë ai ndjehet në çdo hap të që.

Bore dhe goditje për masën e re motor 76 x 55mm vs. the 750 motor-së 73.8 x 43.8mm numrat; kështu pak bore më shumë, por shumë më tepër goditje, që është duket ku 1000 merr midrange saj mbresëlënëse dhe seamless, ofrimit të energjisë pothuajse plotësisht lineare. Nuk ka asnjë të ofrimit shtresa që ju të merrni me literbikes japoneze, sidomos makina Yamaha dhe Kawasaki, të cilat janë semipeaky në natyrë.

E gjithë kjo e bën 1000 S deceptively fast. Ju duhet për të riprogramuar dramatike perceptimet tuaja për të marrë një trajtuar në se sa shpejt ajo në të vërtetë përshpejton. Mënyra se MV ndërton pushtet është intoxicating, dhe ndërsa ju mund të rev atë të drejtë në kulmin e saj të energjisë 11750-rpm dhe furçë limiter rev pa energji tailing off, në përdorimin e rrugëve të vërtetë të botës ju do të gjeni veten të shkurtër zhvendosur në rreth 10,000 rpm # 151which, nga rastësi, po ku pik çift rrotullues është dorëzuar.

Me thelb të njëjtë ndërrues të ngushtë-raporti si my 750 (të cilat duhet të revved shumë për të bërë pushtetin të mirë), MV e madhe mund të jetë zhvendosur dhe të shkurtër të Redline dhe ende shfletoj pjesën yndyrë të kurbës çift rrotullues, mbledhur vrull Millennium Falcon-si të drejtë deri në fabrikë-dokumentuar të tij shpejtësi maksimale prej 180 mph.

MV Agusta 1000 Ago

Top me shpejtësi dhe të ofrimit të energjisë mënjanë, kjo është mënyra se si MV madhe përgjigjet hipur përditshme që me të vërtetë impresionon. Ne kemi përmendur tashmë pozicionin më pak radikal hipur. Motori është jashtëzakonisht e qetë në të gjitha pikat rev, që do të thotë se pavarësisht një bosht me gunga të lehta se sa njësi të 750-së, MV duhet të ketë marrë faktorin bilancit vetëm e drejtë.

Riding një Sportbike lartë-i lidhur me trafikun e përditshme mund të jetë një dhimbje, por MV është mjaft i gatshëm për të mësuar. Motori është fleksibël dhe fal poshtë të ulët, pse tufë, e cila është pak e ashpër për të trajtuar çift rrotullues shtesë e motorrit, mund të punojnë dorën e majtë kalorës është goxha e vështirë. Pavarësisht se, motori i ri ndryshon ingranazhet më të ëmbël se 750-ta, me pak e një të ndjehen mekanik.

I vetmi problem tjetër që kam vënë re ishte disa ngrohjes tepërt nga del nga peshqesh e 1000-së, sidomos kur kam veshur xhinse për një udhëtim rreth qytetit.

2004 MV Agusta F4 Vitet 1000 Front Left View

ende, Është ironike që këtë TM ri, ndoshta më e udhë të orientuar nga literbikes reja, është ndoshta më user-friendly dhe ridable në drejtim të performancës motor. Është më shumë GSX-R1000 se ZX-10R.

Kur dëgjova MV kishte miratuar një organizim elektronike anti-motor-frenimit të ngjashëm me sistemin në biçikletë M1 MotoGP Yamaha-së, Unë kam qenë skeptik, kryesisht për shkak se ishte një gjë që unë nuk u kujdes për të, kur unë hipi Carlos Checa-së ’03 garë biçikletë. Freewheeling në qoshet me zero motor frenimit në bordin e një motor 200-mph nuk ishte një shumë e fun.

Por unë nuk duhet të ketë shqetësuar, sepse MV-së sistemi # 151which mban hapur valvulat numri dy cilindër-së në varësi të rpm, shkalla e uljes së shpejtësisë motor dhe mbyt opening151worked mrekullisht; nuk ka asnjë bërbëlit rear-wheel edhe në qoftë se ju merrni overenthusiastic me motor frenimit, dhe nuk ka dy-stroke-style freewheeling drejt kulmin, duke çuar në kuptimin se CPU është hipur në biçikletë, nuk ju. Në vend të kësaj, ka vetëm një zhurmë të veçantë nga e gjithë 5000 rpm në ngadalësimin # 151brrrrrm!#151ta tradhtonte faktin se ju keni valvulat e një cilindër të qëndrojë e hapur për të reduktuar atë bërbëlit rear-wheel.

Kjo është një arsye MV është aq e qëndrueshme nën frenim të fortë të dhënë nga gjashtë-pistoni calipers në Nissin squeezing 310mm disqe, një copë mbi të drejtpërdrejtë nga 750 F4. Por ka edhe një arsye tjetër: Një valvul të veçantë në Sachs rritjet shok me shpejtësi të lartë shtytje fikje të mbajë rrotën e pasme nga rritje gjatë ndalesave të vështira. Përsëritur gjëmues poshtë drejt kryesore në rrugën e testit PIRELLI dhe squeezing levë frenave vështirë për kthesa të shtrënguar ose në fund nuk arriti të zbulojë ndonjë plasë në këtë sistem.

Kjo është një masë e shtuar e sigurisë, si dhe një përmirësim trajtimin që punon pa kompromentuar cilësinë e shkëlqyer MV-së udhëtim, edhe në sipërfaqet e thyera.

The 1000 S punëson të njëjtën kornizë TIG-ngjitur krom-Moly si 750-të, por tani vjen i pajisur me një pirun plotësisht të rregullueshme 50mm MARZOCCHI vend se 49mm Showa fillimisht zgjedhur nga Tamburini. Edhe pse kënd drejtues kokë ka qenë i qetë një kontakt të 24.5 gradë (nga 24), Trajtimi biçikletë mbetet i pashoq, me të madhe nga ana-in duke e bërë të lehtë për të rrëmbej nga njëra anë në tjetrën në chicanes ose në një grup Twisty e sheshet e rrugëve.

Perdorimi i chikanen është e përshtatshme, sepse ajo që ne kemi këtu është një Sportbike me performancë të tillë mbresëlënëse dhe të kënaqshme se ajo ngre të udhëtojë në hipodrom, ku ju mund të argëtohem në performancën e saj të awesome motor dhe trajtimin benchmark pa frikën e kamerave të shpejtësisë ose katër-wheelers tërheqjen nga rrugët anësore. Kjo nuk do të thotë se MV Mille nuk është gjithashtu një Streetbike çuditërisht praktike botës reale, vetëm se përfitimet e saj e vërtetë të performancës sundon mbi të 750 thjesht nuk do të bëhet me të vërtetë e dukshme deri sa ju të merrni në makinë jashtë mbi racerack.


Me të përgjithshme të prodhimit Mv Agusta kufizuar me numrin e motorëve me katër cilindra fabrika Varese mund të prodhojë në një 24/7 Baza trefishtë-ndryshim për të gjithë 7000 bikes në vit, gjysma e tyre 750 Brutales (the 7500 ka qenë i ndërprerë), F4 1000 Çmimi S-së të vetëm nën $21,000 nuk është e tepruar, përfaqëson një afërsisht 35 përqind premium kur krahasohet me motoçikletave tilla aktuale masë prodhuar si Yamaha YZF-R1 ose Honda CBR1000RR.

Dy ditë kam kaluar me të ri 1000cc F4 S Mv Agusta të më bindur se kjo me të vërtetë është Ferrari i motoçiklizmit, në performancë, si dhe pamja. Për herë të parë ndonjëherë, ne kemi një katër cilindra Streetbike evropiane në gjendje të jetojnë në kushte konkurruese me të mirë e Japoni Inc. në aspektin e performancës, me stilin e shtuar, joshë dhe historia. Tifozët e Bikes italianë kanë Gotta si kjo!

Për më shumë info kontaktoni Cagiva SHBA në www.Cagivausa.com ose (215) 830-3300.

MV Agusta 1000 Ago
MV Agusta 1000 Ago
MV Agusta 1000 Ago
MV Agusta 1000 Ago

artikuj interesante

Artikuj të tjerë të kategorisë "Agusta":

përkthim
 Edit Translation
partnerët tanë
Na ndiq
Na kontaktoni
Kontaktet tona

dima911@gmail.com

I lindur në BRSS

423360519

About this site

For all questions about advertising, please contact listed on the site.


Motorcycles katalog me specifikimet, pictures, ratings, komente dhe discusssions rreth Motorcycles.