Aprilia NA 850 Mana dhe Honda NC 700 S DCT Motorcycles

19 qershor 2015 | autor: | Comments Off në Aprilia NA 850 Mana dhe Honda NC 700 S DCT Motorcycles

 

Aprilia Mana X

Përshkrim :

Pse janë tufë dhe kaloni nëse teknologjia mund ta bëjë këtë? Motorcycles automatike janë duke u bërë më të pranishme, por ajo që ata janë të dobishme, të cilin ndoshta me të drejtë një shëmti? Variator dhe dual-tufë transmetimit në krahasim.

Një pjesë e madhe e automjeteve të prodhuara rishtazi në industrinë e automobilave lë linjat e kuvendit me një transmision automatik.

Stammtisch diskutimeve të nxehta këtë komoditet ka, për vite me rradhë nuk është më, dhe një kufizim të lirisë apo gearshift dënueshme me keqardhje zor se dikush. E kundërta është rasti. Krahasuar me transmision manual premton një automatik një fitim moderne në rehati dhe lehtësi, dhe në të mirë të një rritje në dinamikën.

Të gjithë ata që kanë drejtuar ndonjëherë një makinë me një transmetim të dyfishtë tufë do të konfirmojë këtë me pasion.

motorcycles automatike me motoçiklistëve, megjithatë tallje, në të mirë, u takua me skepticizëm nga një kufizim të të gjithë "jetës filozofi motoçikletë" është përmendur edhe. Por në qoftë se ata skeptikët ndonjëherë parë ndonjëherë një biçikletë të tillë shkova dhe sa e mrekullueshme që punojnë? Honda beson të paktën në një prirje të vazhdueshme dhe VFR pajisur 1200 dhe Crosstourer edhe motor me buxhet të ulët.

NC 700 S dhe X, jashtë për një kosto shtesë prej 1000 € me nje marsh automatik dyfishtë tufë (DCT).

Kjo dyshimtë në kombinim parë sytë e një motor të favorshëm me një prodhuar lavishly të dyfishtë-tufë në vend vetëm kur ju shikoni në skuter Honda Integra .

Ajo është e bazuar në të njëjtin motor dhe kornizë të bazuar dhe, në kontrast me konkurs vetëm se me një transmetim klasik dual-tufë veshje.

NC 700 S DCT mund të jashtë për fat të mirë nuk tregojnë Scooters lidhjen e tyre. Por kjo strategji e re dhe inovative hibrid mes skuter dhe motor nuk është. që nga 2007, Aprilia Mana është në blloqe duke filluar.

Juaj 90-shkallë motor V2 me 839 centimetra kub është nga Gilera GP 800 skuter dhe ishte fituar teknikisht pothuajse i pandryshuar.

Raporti i transmetimit është ndryshuar vazhdimisht nga një makinë rrip. Thjesht ngrejë gazit dhe të kaloj pa probleme në të gjithë vendin. Por një domosdoshmëri, megjithatë, marrë rul fuqi band gome tipike në blerjen.

Por që tani ka një skuter të lartë-revving 50-cc para sytë dhe veshët në gabim, i madh.


Koncepti i përgjithshëm i mana është menduar në mënyrë të detajuar dhe

i harmonishëm. Një presion mbi pullat, dhe V2 Aprilia me të paktën 76 hp Fuqia bosht me gunga bubbling i fortë.

Në këtë soundscape askush nuk mendon një skuter. vizualisht, mana bën tërësisht në finesë italiane dhe emocion, i bindur në shikimin të përqendruar me gjobë mjeshtëri dhe të mahnitshme Veçori Veçori të tilla si rregullueshme nga këshilla çuditshëm pedale këmbë frenave dhe levë gear.

i përgjithshëm, ergonomi në nivel të lartë, edhe pse kënd delikate gju sportive nuk është mjaft e drejtë për Handlebars relativisht të larta-montuar. Nëse një motor i tillë skuter është e bukur? Pra trim gazi dal, tufë centrifugale dhe u largua për të përpiqen për të detyruar mbylljen.

sprints energjik përpara Aprilia. Constant me shpejtësi konstante, motori përshpejtohet i saktë mana dhe dinamik. Nuk është çudi, sepse niveli shpejtësi të lartë bazë ofron çift rrotullues të mjaftueshme në çdo kohë e parë, e cila është, megjithatë, i shoqëruar nga vibracionet e forta.

Lirohet nga të gjitha ndërrime, mund të merret plotësisht me vijën ideale. për 229 pesha totale kg, mana të qetë mund të hedhin në anim dobishëm tërheq, atëherë, ndihmuar nga e shkëlqyer Gomat Pirelli funksionojnë, Stoic dhe të qëndrueshme orbitat e tyre.

Pas vetëm gjysmë test drive orë përmes pyjeve të Zi, një mrekulli si motoçiklist tradicionaliste se sa ju mund të bëni pa operacione reale me reagimin e pashmangshme për të ngarkuar ndryshim.

Edhe pse nuk është ultra-të drejtpërdrejtë, por komandat mjaft e flotës në zbatimin e shtytje gazit ka luajtur një rol të rëndësishëm. Tre modes automatike (turizëm, shi, sportiv) janë në dispozicion dhe të ndryshojnë kryesisht në varg bazë të shpejtësisë. Kush dëshiron për të përcaktuar raportin e vetë, Kjo si me Honda dorë toggle switch apo këmbë pedale të njohur (plotësuar Honda: 250 euro) bëj.

Kur Mana shtatë raporte paracaktuara marsheve janë në dispozicion sekuenciale. Një aktuatori të ndryshojë distancën ndërmjet rrotull primar. Ky funksion, megjithatë, nevojë për askënd, Variator harmonizon edhe kur përshpejtimin dhe kur lundruar bukur me motor V2.

Edhe çift rrotullues motor frenave është në mbyt të mbyllur fine përdorshëm. Vuan kënaqësinë ngarje në mënyrë nën efektin band gome? Absolutisht jo.

Plot gëzimin e makinës me anë të një karakteristikat tepër të papajtueshme fikje.

Përmbysur-poshtë pirun është tuned shumë i ngushtë, dhe rregullueshme në preload pranveror dhe shok reagim, Faza presion shumë më tepër të ulët. Në asfaltin e keqe fillon për të ndezur kthesa mana si duhet, verhagelt një linjë me vazhdimësinë dënueshme. Kjo është shumë e shëmtuar.

Megjithatë çiltër e rrezikshme është ABS votë për udhëtime me pasagjer ndenjëse e pasme. Shpaketoj calipers radiale Brembo në mënyrë të vetme rabidly në disqe të mëdha dhe të vonojë me intervale të bukura të kontrollit, sistemi antilock frenave plotësisht i sigurt, operacion dy-njeri në një rollover kur frenat pa ndërhyrje shofer është pothuajse e pashmangshme. NC 700 S DCT mund të dukshëm më e mirë.

Por gjërat e para e para.

Një tregtar Honda quajtur motorin e NC në lidhje me shpërndarjen e saj të energjisë disa ditë më parë si një motor diesel dhe goditur gozhdë në kokë. Në përgjithësi kjo biçikletë është e tejkaluar në thjeshtësinë e vështirë. Përmirësimet fillojnë të lëvizin, të ndjehen mirë.

çdo gjë ergonomically është në vend, dhe gjithashtu për një fazë të përhershëm ka asgjë të keqe. Pas fillimit të motorit, thellësia, larg-përpara me prirje Parallel Twin zbulon qëllimin e tij të menjëhershëm: pragmatizmi dhe kursimi.

Në fund të djathtë timon ju zgjidhni një nga dy mënyrat e makinës: D për funksionimin normal, S për një bit bartje sportier.

gear E para është e angazhuar automatikisht pas një vonese. Një kthesë të kujdesshëm e mbyt dhe, oops, ngarkesa bën një hap të motivuar jashtëzakonisht përpara. Dueli në trafik është kështu, pavarësisht 48 hp maksimale fuqia për një kënaqësi të vërtetë. Pretty mbresëlënëse se sa shpejt sprint nga një këmbë të ketë sukses.

Por jashtë qytetit zotëron NC cilësitë e tyre. Si ajo ka mana si një ndarje të përdorshme magazinimit në tank bedel për bagazhet (në NC nuk përshtaten një përkrenare të plotë-fytyrë, mana).

Ajo gjithashtu është tuned edhe shasi të konsiderueshme më të mirë se Aprilia. sportiv, por jo shumë i ngushtë provojë shok dhe forks konvencionale. Gjurmët Bumpy janë të qartë unexcited si zotëruar italiane, dhe manageability e Honda, Falë qendrën e saj të ulët të gravitetit, dhe në dritën e peshës së dhjetë kilogram në variantin standarde të NC 700 S ende kolosale.

Edhe në shpatet e ulëta të mbetet konstante në linjë shënjestër. Dhe në qoftë se ju duhet të keni llogariti keq para një kurbë disa, disk fillon një përpara përsëri duhur dhe të sigurtë me ndihmën e ABS koordinuar.

Forca e nevojshme manual është, megjithatë, në krahasim me mana shumë të lartë.

Dhe tani punon si transmetimin dyfishtë tufë? mirë, ajo gjithashtu zbulon dritë dhe hije. Nën konstante tren ndërrime automatike shumë mirë dhe të shpejt të lartë.

Në varësi të pozicionit të mbyt bëhet shpejtësi korresponduese të ulët ose më të lartë.

gjurmët curvy me kthesa të shtrënguar të kërkojë pak durim nga të gjithë ata me një automatik të lidhë një funksion të pastër lehtësim dhe rehati të fituar.

Sepse ndonjëherë fiket automatikisht, sidomos në D-mode, vetëm para kurbë në pozicionin e vazhdueshëm mbyt ende një ingranazh, dhe pastaj kurba kulmi kur aplikoni downshift gazit direkt përsëri.

Kjo detyron për korrigjime të pakëndshme drejtuese. Në regjimin S, shumë bends janë bërë më mirë, sepse kurset janë në thelb të kthehet në.

Por kjo mund të bëhet edhe këtu se papritur gjatë butë nxitimi anim të plotë një veshje është më e lartë, e cila shkakton në acarim pak. Shoferi është quajtur në këtë mënyrë mbi të përshtaten me këto situata apo për të kaluar në mënyrë manuale. Sidomos para inputeve lokale është e rekomanduar për të shfrytëzuar këtë downshift çift rrotullues motor frenimit që nga marshin e gjashtë me pak më shumë se 60 km / h mbetet angazhuar.

Në fund të fundit në qytetin e lidh konstante bezdisshëm, toggling kryesisht të panevojshme në mes të kurseve. Këtu është Aprilia të shkojë shumë më të rehatshme dhe të sigurt në shumën e pronave të tyre, sidomos miqtë e rehati kultivuar. Në pikat por Honda korr për shkak të kostove të ulëta të mirëmbajtjes dhe të konsumit të ulët të karburantit për të fituar.

Më shumë nga kjo kategori

artikuj interesante

Tagged si:

Artikuj të tjerë të kategorisë "Aprilia":

Përkthim
 Edit Translation
partnerët tanë
Na ndiq
Na kontaktoni
Kontaktet tona

dima911@gmail.com

I lindur në BRSS

423360519

Rreth kësaj faqe

Për të gjitha pyetjet në lidhje me reklamat, Ju lutemi të kontaktoni të listuara në këtë faqe interneti.


Motorcycles katalog me specifikimet, pictures, ratings, komente dhe discusssions rreth Motorcycles.