rishikim: Aprilia Dorsoduro 750 është një biçikletë me personalitete të shumta…

20 qershor 2015 | autor: | Comments Off në rishikim: Aprilia Dorsoduro 750 është një biçikletë me personalitete të shumta…
Aprilia Dorsoduro 750 Sport Bike

rishikim: Aprilia Dorsoduro 750 është një biçikletë me personalitete të shumta

Aprilia Dorsoduro 750 Kliko mbi për galeri të lartë-res image

Ne ishim më shumë se një ngacmuar pak për të hedhur një këmbë mbi Aprilia Dorsoduro e re menjëherë pas shkarkimit atë nga pjesa e prapme e rimorkio tonë. Pas te gjithave, hera e fundit që ne hipi një biçikletë supermoto nga prodhuesi italian motor (SV 550) kemi pasur një shpërthim që mbështet biçikletë në qoshet dhe lofting rrotën e përparme sipas dëshirës. Plus, Dorsoduro sigurisht ka mjaft qëndrimit Streetfighter kur pikturuar në skemën e të gjitha-zi kontrollor tonë ngjyra.

Si i tillë, Ne humbur pak kohë qitjes deri motor V-twin, duke marrë veten njohur me kontrollet dhe paraqitjen dhe përcaktimin për një udhëtim të shpejtë nëpër 'kapuç. për fat të keq, eksitim jonë shpejt u shndërrua në mosbesim. Dorsoduro fjalë për fjalë u përpoq të brishtë nga nën ne, në çdo rast, dhe mbyt në dukje pak më shumë se një on / off switch ishte padurueshme twitchy dhe e vështirë për të ndryshuar, pothuajse si në qoftë se ne gabimisht mbushur tank me Red Bull në vend të 91 oktan.

Me fjale te tjera, përshtypjet e para nuk ishin veçanërisht pozitiv. për fat të mirë, kemi pasur disa javë për të marrë të gjitha zgjidhet, dhe mendimi ynë i makinës ndryshuar ngadalë. Si keshtu?

Kliko kaluara pushim për të gjetur.

Galeri: rishikim: Aprilia Dorsoduro 750

Fotografitë të drejtën e autorit 2009 Jeremy Korzeniewski / loge, inc.

Fuqi e plote, gjithë kohë, plotësisht të paholluar. Kjo është ajo që ne të gjithë duam, e drejtë? Në përgjithësi, përgjigja është e qartë: Po. çuditërisht, megjithëse, që nuk është detyrimisht rasti me Aprilia Dorsoduro.

E shihni, inxhinierët poshtër në kompaninë italiane të pajisur këtë Supermoto big-lindi me një treshe e hartave të motorit që të ndryshojë tërësisht karakterin e biçikletë me lëvizje e lehtë e një thumb. Si mund të presin, ne menjëherë dialed deri vendosjen maksimale, i cili çuditërisht është quajtur Sport. Ky përcaktim është. një shfaqje, dhe shkaku i pakënaqësisë sonë fillestare me biçikletë. Rrëmbej kaloni përsëri dhe që ju të merrni vendosjen Touring.

Çfarë një ndryshim një buton e bën. Por, para se të merrni mbërthyer në me përshtypjet makinës, le të marrin një walkaround shpejtë.

Dorsoduro nuk është pikërisht ajo që ne do të thërrasë goxha; qëllimshëm është një përshkrim më të prirur. Deri para ulet një headlamp ogurzi me të shtrënguar, kthesa të mprehta dhe rrudha. Vetëm më poshtë është një dirtbike-style lartë montuar parafango që duhet të provojë më shumë se të aftë për të mbajtur baltë dhe të lerë jashtë ballik kalorës-së.

Leviz sytë tuaj mbrapa pak dhe ju jeni takuar me një radiator të integruar mirë që ulet vetëm përpara e V-twin powerplant lëngshme ftohur. Maja e biçikletë është e dominuar nga bodywork ngurta plastike të zezë që të çon në një vend stepless ofron shumë rrokje për kalorës dhe në fakt provuar në mënyrë të konsiderueshme më të rehatshme se ajo do të duket. riders më të shkurtra mund të marrë çështjen me lartësi selinë 34.2-inch, megjithatë.

Ndoshta tipar më i paharrueshëm styling e Dorsoduro janë binjake e saj, lartë-montuar mufflers pasme, cila dalja drejtpërdrejt gjatësor i ndenjësen, duke formuar një parafango e pasme në terezi që merr vendin e njësisë plastike pritur dirtbike. Dysh dy prurësve është vend i vogël dhe të mprehtë llambë bisht trekëndësh, dhe të gjitha në të gjitha, çdo bit e bodywork biçikletë është tërheqëse dhe funksionale, por si një e tërë biçikletë mungon stilin e makinerive konkurruese nga preferencat e Ducati dhe KTM.

Të bit e vështirë, megjithëse, janë pa faj. Ne dashuri duke parë powerplant ulur para-dhe-qendra në mes të shasi dy pjesë të përbërë, e përbërë nga dy pjata alumini që si rrufe në qiell të motorit dhe beefy sipërme tuba çeliku kafaz kornizë. Është shumë tërheqëse në një lloj krejtësisht funksional të rrugës.

bit Pezullimi përfshijnë një 43 milimetër kokë poshtë pirun që është e rregullueshme për preload pranverë dhe shtytje fikje. nga mbrapa, një të vetme anë-montuar pivots tronditëse direkt në swingarm me asnjë lidhje dhe është gjithashtu i rregullueshëm në preload pranverë dhe fikje tërhiqem. para udhëtimit dhe arrin pasme 6.3 inç, e cila është shumë për të trajtuar çdo gjë që ju jeni të ngjarë të hasin në një mjedis të vështira urbane.

Detyrat e frenimit janë të trajtohen me aftësi nga 320 mm disqe valë clamped poshtë nga calipers radiale katër pistoni up front, së bashku me 240 mm vala rotorit dhe vetme-piston caliper në pjesën e pasme. Rrotat janë alumin, matëse 3.5 inç i gjerë deri përpara me një 120/70 ZR17 gomë dhe gjashtë-inç nga mbrapa me një 180/55 ZR17 donut. Pesha është e shënuar në vetëm pak mbi 400 £ thatë, dhe ne nuk kemi asnjë arsye të dyshojë këtë shifër.

Siç u përmend më parë, ka tre harta të veçanta motor për të zgjedhur nga: shi, Turne dhe Sport. Ajo kurrë nuk ra shi këtu në Phoenix me diell, ndërsa ne kishim biçikletë (muson? çfarë muson?), dhe një herë ne gjetur Touring vendosjen opinionin tonë të termocentralit shkoi nga vitet '90 të kohës 500cc dy-stroke GP përbindësh të sotëm 800cc MotoGP bisturi.

Ne e bëmë të përdorur regjimin Sport disa herë më shumë, dhe kjo ka kuptim kur shihet si një mënyrë me kohë të pjesshme për të sulmuar e twisties ose për detyrë udhë. ndryshe, Sugjerimi ynë është për të lënë biçikletë në Touring dhe të harrojmë atë.

Lëngshme ftohur me 90 gradë V-dyfishtë është një gem. revving Quick, i fuqishëm dhe kompakt, kjo mund të jetë powerplant ideale për një Streetbike (kur mbahen në mënyrë Touring, sigurisht) dhe çdo njëri prej SAJ pretenduar 92 kuaj-fuqi tregon deri në fuqi të plotë, kur thirren në zemërimin. Wheelies janë por një lëvizje e lehtë e dore larg në ose dy ingranazhet e para.

ka 60 kile-këmbët e çift rrotullues në 4,500 RPM, që do të thotë se ka të gjitha llojet e pushtetit në dispozicion në shpejtësi tipike rrugë dhe duke tërhequr larg nga një stacion vdekur është një meze. Fuqia bie off një grimë në revs të lartë, por ka ende mjaft e hungërimë të largohen trafikun në prag tuaj, kur cruising në mënyrë të qëndrueshme në autostradë. veprim anësor është dritë dhe gjashtë-speed gearbox ishte shumë e shumë pa faj.

Ne parashikojmë gjëra të mëdha që do të vijnë nga kjo familje e Gjeneratorë, të cilat gjithashtu mund të gjenden në Shiver standarde të stilit, dhe fjalë e ka atë se V-binjak është vendosur për të marrë një xhungë në zhvendosje të 1200cc në kohën e duhur.

Trajtimi është pikërisht si ju do të presim nga një makinë e madhe Supermoto-style. Nëse ju vendosni të ngasin këmbë-out, Russian folk-style ose gju-down, quickstepping nëpër kthesa të ngushta, ju do të gjeni një partner të sjellshëm dhe të rregullt valle në Dorsoduro. Grip nga të dyja anët është mbresëlënëse, edhe pse është e lehtë për të thyer tërheqje nga mbrapa.

Ndryshuar drejtimin zhvillohet pothuajse telepatike, por Flipside është një udhëtim paksa të zënë me shpejtësi të lartë dhe shumë korrigjime të metodës lineare mbi trotuar undulating — pikërisht ashtu siç duhet të jetë në këtë lloj makine. Goditur mbyt kur daljes kthehet është kënaqësi e madhe, dhe motori i bën të gjitha llojet e muzikë të bukur italiane — një contralto thellë në revs të ulët që ngadalë ndërton një Redline lartë fushuan soprano qelqi-shkatërrimtar i afrohen.

Ne udhëtuar me një çift të riders nga koha në kohë dhe nuk mund të dëgjojnë bikes e tyre mbi Dorsoduro. Ne ju sugjerojmë të kryer një sasi të priza veshit nën vend, nëse ju jeni duke planifikuar të ngasin një ditë të plotë.

Siç mund ta imagjinoni, shtrihet e gjatë në autostradë pa pagesë nuk janë gati si të kënaqshme. Ndërsa pozicioni i tapiceri është plotësisht racionale dhe të rehatshme, nuk ka mbrojtje nga era për të folur të dhe ju do të përfundimisht të gjeni veten squirming në shalë hollë. Korrigjimet e shpeshta drejtuese të vijë edhe në lojë në kohë, udhëtimit mërzitshëm ndërshtetëror.

pavarësisht, në qoftë se ju doni një Streetbike që mund të dy hekurudhor përmes udhëtojnë në mëngjes me një vajtoni Banshee-screeching (Mënyra Sport, natyrisht) dhe të besueshme të kryejë disa qindra milje në një destinacion të largët (që do të jetë Touring, faleminderit shumë), Aprilia ofron një gamë të plotë të aksesorëve, duke përfshirë edhe bagazhet e pajisur.

Të gjitha gjërat e mira duhet të vijë në një fund, dhe kështu Dorsoduro është dashur të dorëzohet përsëri mbi të Aprilia. dyshime tona fillestare mbi karakterin e termocentralit maniake biçikletë që doli të jetë krejtësisht e pabazë. Pershtypjet e para, siç rezulton nga, nuk janë gjithmonë të sakta.

dhe më në fund, çështja e dollarë dhe ndjenjë vjen në lojë. në saj $9,599 Asking çmimi, Kjo italiane është një ujdi çiltër në klasën e saj të huligan stilit motoçikleta big-bore Supermoto, dhe ne shikojmë përpara për të gjetur se çfarë surpriza të këndshme Aprilia ka në dyqan për 2010 vit modeli.


Galeri: rishikim: Aprilia Dorsoduro 750

Fotografitë të drejtën e autorit 2009 Jeremy Korzeniewski / loge, inc.

artikuj interesante

Artikuj të tjerë të kategorisë "Aprilia":

përkthim
 Edit Translation
partnerët tanë
Na ndiq
Na kontaktoni
Kontaktet tona

dima911@gmail.com

I lindur në BRSS

423360519

About this site

For all questions about advertising, please contact listed on the site.


Motorcycles katalog me specifikimet, pictures, ratings, komente dhe discusssions rreth Motorcycles.