2009 Honda CB1000R Road Test Rishikimi- Shqyrtime Honda CB1000R motoçikleta

20 Jun 2015 | autor: | Comments Off në 2009 Honda CB1000R Road Test Rishikimi- Shqyrtime Honda CB1000R motoçikleta
Honda CB1000R XESS Streetfighter Concept

2009 Honda CB1000R - Test Road Forbidden Fun: Honda mirë që ju nuk mund të blejnë!

Props për Honda për ndërtimin e një hanxhar të bukur që punon. kreditit të mëdha për të na dhënë një motor / pajisje auto-trans-pajisur skuter-si të transportit që ka të jetë një nga më e lehtë-to-udhëtim me madhësi të plotë dy-wheelers ndonjëherë.

por, me ndershmëri, honda, pse jeni mbajnë mbi ne?

furi komente përshëndeti CB1000R me futjen e saj në Evropë vitin e kaluar. Në fakt, Kjo CBR1000RR bazuar në biçikletë lakuriq përfundoi e dyta në Bike Ndërkombëtare të votimit vitin 2008-së, dhe ne në U.S. të cilët janë të privuar nga biçikletë nuk e merrni edhe për të votuar për të!

Disa citate të rëndësishme nga skribët evropiane? "Një hap gjigand për Honda në kategorinë zhveshur,"Tha Bike Scandinavia. "Është e qartë outshines konkurrentët me motorin e tij të përsosur, frenat mira dhe trajtimit të mprehtë. "

Redaktorët në Belgjikës Motor Wereldwere po aq plot lëvdata, edhe në qoftë se ata marrin një fillim të rezervuar: "Në numrat, CB1000R nuk është saktësisht lloji i biçikletë që tërheq qilim nga nën këmbët tuaja. Kjo është e aplikueshme për të dy motor dhe shasi. megjithatë, hipur atë që ju bën të kuptojnë vetëm atë që një biçikletë të imët të balancuar Honda riu lakuriq është me të vërtetë; një ekuilibër që shton deri në saktë, trajtimin e lehtë dhe zbavitëse. Faktor në një torquey, sweet-running motor dhe atje ajo është, biçikletë thenaked i vitit. "

Pra, ne kemi vendosur për të parë për veten se çfarë të gjithë bujë ishte rreth dhe rezervuar një fluturim për në Evropë. Ne finagled një biçikletë nga Honda Austri dhe kontrolluar në me miqtë tanë në Edelweiss Bike udhëtimi për një turne të duhur Alpet, diçka që ne mund të vërtetë të zhytet feelers tona footpeg në. Edelweiss 'Alpet Turne Qendra ofroi një javë e ditë-sythe mbi disa të mira Alpine kalon, plus disa ndalesa shumë të ftohtë të ndonjë gjë interesante, të gjithë u larguar nga të njëjtin hotel çdo ditë.

Udhëtimi i jetës, me fjale te tjera, dhe edhe më të mirë në një biçikletë si të CB1000R. Kjo makinë Dragon gjelbër metalike debutuar në 2007 në shfaqje Milano, lëkundet si një zëvendësim për të Hornet plakjes 900, i njohur si 919 në SHBA. Kjo nuk ishte një version ngrohur-gjatë i këtij dizajnit të vjetër, por më tepër një biçikletë të re që përdoren në kompakt Hornet cast-alumini 600 kornizë me një ri-engineered '07 CBR1000RRengine.

Është patjetër të ri-engineered, too. Të gjithë ju duhet të bëni është të shikoni në setup konsum, e cila është gati horizontale, në vend se të downdraft pjerrët përdorur në CBR. Organet Throttle për PGM-FI janë 36mm, poshtë në mënyrë të konsiderueshme nga 44mm, dhe compression është më i ulët nga një pikë të plotë në 11.2:1.

Rezultati përfundimtar i këtyre ndryshimeve është një output i pretenduar 123 kuajt në 10,000 rpm dhe 74 këmbë-paund çift rrotullues në 8000 revs, vënë atë në ballpark me bikes të tjera në një litër të zhveshur / klasë Streetfighter.

Me të vërtetë ndodh në atë në Alpet nuk është zakonisht procedura e rekomanduar. Në pasimet më të larta, nuk është gjithmonë një shumë të jetë i kujdesshëm i, nga lopët (dhe produktet e tyre të mbeturinave) në rrugën e autobusëve, rubbernecking sightseers në makinat më underpowered kompakte ju keni parë ndonjëherë, çiklistët dhe vetëm për ndonjë gjë tjetër që ju nuk do të duan për të kandiduar në në një të plotë clip 10 / 10ths. Kështu që, një zbutur "Alpet Pace" merr atë një nivel për të lejuar për një diferencë të sigurisë, por mbetet i shpejtë.


Në këto kushte, powerplant e CB1000R është pothuajse ideal. Fuqia fillon të cëcërin në 6500 por është megjithatë dobishme torquey më poshtë se pragu. Le motori frymë të Redline saj 10.250-rpm siç tregohet në të lehtë për ta lexuar LCD bar-grafik takeometër dhe ju jeni përshëndetur me një powerband që është e shëndoshë dhe lineare.

Ajo furnizon lloj thirrje që patjetër mban gjëra interesante kur qoshet fillojnë për të dalë çuditërisht-dhe deceptively-shpejt, si ata e bëjnë në Alpet.

Ndërsa ky është një motor sportiv i shkëlqyer, pothuajse më e mahnitshme është smoothness e saj dhe Tractability. Unë fjalë për fjalë le boshe biçikletë nëpër qytete në marshin e gjashtë, drejtimin, pa një lemzë pa mbyt në 1200 rpm dhe më pak se 20 mph, dhe pastaj mund të rrokulliset në gaz dhe të tërheqë normalisht larg. Nuk do të përpiqet që në yourKTM Super Duka,Ducati përbindësh V-TwinorBuell bikes 1125CRnaked!

Pavarësisht gatishmërisë e motorrit dhe fleksibilitet, ndërrime Marshi kështu effortlessly dhe pikërisht se kam gjetur veten duke klikuar nëpër ingranazhet për vlerën e pastër argëtim, ose thjesht për të kaluar dikush me autoritet të vërtetë duke përdorur midrange yndyrë, edhe pse shumicën e kohës unë mund të vras ​​trafikun në një veshje shtatlartë. Nxehtë apo të ftohtë, në lartësi të ulët apo të lartë, mapping karburantit dhe përgjigje mbyt ishin të shkëlqyer. Kjo është një motor i madh.

Ajo do të jetë një turp për të vënë një powerplant si kjo në asgjë më pak se një shasi të shkëlqyer. Nuk ka turp këtu! Ky standard ka gjeometri goxha standarde, me klasik grabujë 25-shkallë duke punuar me 4.0 inç e gjurmët. Wheelbase është një kompakt arsyeshme 58.9 inç.

Drejtues është medium ponderuara, dhe stabilitet me shpejtësi të lartë në autostradë ishte i shkëlqyer. Unë nuk do ta quaja këtë një hard-edge, makinë agresive, por shredding up disa prej rrugëve më të mëdha malore në botë ishte e bukur aq shumë dhe aq e lehtë se çdo gjë që mund të jenë dhënë në të plotë, parakohshme-down-to-the-Apex personalitet është më shumë se i përbërë në lehtësinë e përdorimit dhe neutralitetit të drejtimit. Dhe ju mund të shkoni të vërtetë, të vërtetë të shpejtë.

Honda CB1000R XESS Streetfighter Concept
Honda CB1000R XESS Streetfighter Concept

Fikje nga plotësisht rregullueshme përmbysur Showa 43mm HMAS pirun (rrjedh nga CBR1000RR) dhe e vetme, preload- dhe shok reagim të rregullueshëm i zemrës tendosur, që do të thotë një të butë, udhëtim të kontrolluara aleate me shumë pak pitching shasi nga gunga, frenimit ose përshpejtim. Në asgjë më pak se mënyrë të plotë-ngarkuar, ajo është e vështirë për të marrë këtë biçikletë për të bërë diçka të gabuar. Edhe në buzë rreckosur, kontrolli i mbetet shumë i mirë, pse Qetësia vuan pak.

frenim, too, ishte mbresëlënëse. ABS-pajisur biçikletë jonë ka setup lidhur që përdor një palë e tre-piston, calipers rrëshqitje-pin në pjesën e përparme, me nje dy-pistoni njësi rrëshqitje-pin në pasme. (Këto janë "konvencionale" frenat ABS, Nuk thenew CBR-RR tipit Supersport.) Frenim mendojnë se është e mirë, por jo i shkëlqyer. Kthim ne shtepi, ne u përpoqëm shkurtimisht dhe i pëlqente të calipers para katër-piston (si përdoret në CBR1000RR standarde) e modelit jo-ABS.

ende, ndalet në biçikletë ABS ishin të sigurt dhe krejtësisht në përputhje, dhe madje edhe me setup lidhur, ajo ishte e lehtë për të drag frenave pasme lehtë në hairpins parë veshje për të zgjidhur biçikletë dhe do të forcojë vijën cornering. Bridgestone BT015s (120/70ZR17 në pjesën e përparme dhe 180 / 55ZR17 në pasme) ofruar grip të mirë, madje edhe në më pak se të përsosur kushteve të hipur.

Pas tre ndarjes nga ditë-gjatë në shalë, Kurrë nuk kam menduar një herë i ndenjësen apo ndonjë nga pikat e mia ndërfaqes me CB1000R. Ergonometria janë shumë të rehatshme, levat për të frenave e përparme dhe tufë hidraulike ofruar rregullim brenda një gamë të dobishme, dhe madje edhe mbrojtja era nga i madh Dritat / mini-kapuç ishte e dobishme.

Pohoi plotë-karburantit-tank peshë frenuar për testbike tonë Combined-ABS është 489 paund (478 për jo-ABS). zbres në lidhje me 28 £ për gaz dhe ju merrni 461 paund. Itlookslighter se kjo dhe patjetër nget lehta.

Styling ka një avantazh evropiane me një lustrim të lehta nga zyra në shtëpi. Swingarm vetëm të njëanshme dhe swirling rrota e pasme të koordinuar mirë me CBR1000RR-frymëzuar i shkurtër prizë shter dhe natyrën mbushur fort të kësaj biçikletë. Edhe bishti ankorua punon këtu, edhe pse madhësia vend pasagjerëve vuan, dhe për këtë arsye kështu do pasagjer tuaj.

Kicxstartmagazineof Holanda përmbledh atë mjaft mirë: "duket mahnitëse, trajtimi i shkëlqyer, Performanca e qetë por shumë e ashpër dhe besueshmërinë antiplumb për një çmim të vërtetë të botës. CB1000R është një model që tregon se ajo duhet të ketë qenë e zhvilluar nga një ekip që me të vërtetë e do punën e tyre. "

mirë, Ne pajtohen për çdo gjë, por çmimin. Për shkak se një pjesë të ardhur keq e ekuacionit për ne është se kjo biçikletë është konceptuar në Evropë për Evropën, dhe prodhuar nga Honda Italia. i mëparshëm 599 dhe 919 erdhën edhe nga i njëjti sfond.

ndërsa 919 ishte me çmime konkuruese në qoftë se në vend të vetëquajtur sedately, the 599 ishte mjaft pak më të shtrenjtë se makina konkurruese. Në kursin e këmbimit aktual, çmimi CB1000R në Evropë (duke përjashtuar tatimin mbi vlerën e shtuar) po kandidon rreth $11,200 për biçikletë standarde dhe $11,700 për modelin C-ABS. Me bikes konkurruar si theYamaha FZ1andTriumph Speed ​​Triplecoming në nën $10,000 ketu, duket argumentin ekonomik për të sjellë në CB1000R mund të jetë pak e vështirë.

Por kjo është lloj i modern, sportive universale japonez Motorcycle një kompani të tilla si Big Redshouldoffer në U.S. Kështu që, American Honda, ju lutem të bëjë atë një argument i mirë! A nuk e mbani mbi ne: Ne kemi nevojë për këtë biçikletë ...

Honda CB1000R XESS Streetfighter Concept
Honda CB1000R XESS Streetfighter Concept
Honda CB1000R XESS Streetfighter Concept
Honda CB1000R XESS Streetfighter Concept
Honda CB1000R XESS Streetfighter Concept
Honda CB1000R XESS Streetfighter Concept
Honda CB1000R XESS Streetfighter Concept

artikuj interesante

Artikuj të tjerë të kategorisë "honda":

përkthim
 Edit Translation
partnerët tanë
Na ndiq
Na kontaktoni
Kontaktet tona

dima911@gmail.com

I lindur në BRSS

423360519

Rreth kësaj faqe

Për të gjitha pyetjet në lidhje me reklamat, Ju lutemi të kontaktoni të listuara në këtë faqe interneti.


Motorcycles katalog me specifikimet, pictures, ratings, komente dhe discusssions rreth Motorcycles.