Hyosung 250 Comet dhe Aquila NZ 2003 Rishikimi Motor Trader Zelanda e Re

20 qershor 2015 | Author: | Comments Off on Hyosung 250 Comet dhe Aquila NZ 2003 Rishikimi Motor Trader Zelanda e Re


Hyosung Aquila GV 250
Hyosung Aquila GV 250

Hyosung 250 Comet dhe Aquila NZ 2003 rishikim

Hyosung 250 Comet dhe Aquila NZ 2003

T vjet wenty më parë, produktet e prodhuesit e makinave nga Azia shiheshin si lightweights me kosto të ulët në skenën botërore. sot, Proton, Kia, Daewoo dhe sidomos Hyundai konsiderohen si lojtarë botërorë në univers automobilave, plotësisht konkurrues me kompanitë japoneze dhe europiane në aspektin e çmimeve, projektimit dhe – gjithnjë e më shumë – cilësi. Ndoshta është rastësi që tre nga këto katër kompani janë Korean.

mendoni përsëri 40 vjet, dhe kjo ishte e njëjtë në dy rrota, më tepër se katër – por për Korenë, lexuar Japoninë. Në atë kohë, blerjen e një-kapacitet të vogël motor japonez është një akt besimi që ishte konsumit ekuivalent i blerjes së një nga ato radiot cheap'n'cheerful portativ apo kamera xhep. Por ardhja e CB750 Honda në 1968 – ndoshta motor i vetëm më i rëndësishëm nisur ndonjëherë – ndryshuar gjithçka.

Pas tri dekadash në pushtet në mbarë botën shitjes Listat, shpenzimet në rritje të prodhimit në shtëpi në Japoni ka shkaktuar të katër J-Marques shqetësim në rritje, sidomos në drejtim të mbetur konkurrues në tregjet e me kosto të ulët dhe sektorëve të prodhimit, në të cilën kanë bërë dy rrota fatin e tyre korporative.

Një mënyrë për të kundërshtuar kjo ka qenë një theks më i madh për prodhuesit në det të hapur. megjithatë, prodhimit në det të hapur ka rreziqet e saj, shumë, pasi ajo kërkon ndërmarrjeve të përbashkëta me kompanitë lokale, me rrezikun e pashmangshëm që këta të mund eventualisht të përfundojnë në rritje mjaft e madhe, dhe të sigurt të mjaftueshme, për të arritur jashtë më vete.

Kjo është pikërisht ajo që ndodhi në Korenë e Jugut për Suzuki me lidhjen e saj në një prodhues lokal, tani në prag të përpiqet për në skenën botërore me një varg të motoēikletat V-binjak mundësuar nga motorët e veta. Mirë se vini në Hyundai e dy rrota: Hyosung.

Kur, në 1999 milan Trego, Hyosung shfaqur një sërë dukje bëri mirë, nëse motorcycles uninspiring-vetëquajtur pajisur me dizajnin e vet të ajrit / 75-shkallë motorë V-twin naftës ftohur tetë-valve, ajo ka shërbyer njoftim se kjo ishte një kompani me vlerë shikuar. Kjo është dëshmuar një vit më vonë, në Intermot 2000, me shfaqje në qëndrimin Hyosung e prototipit watercooled 600CC 90-shkallë V-binjak Comet Roadster me ndërrues 6-shpejtësi.

Tani që model është gati për të hyrë prodhimin e vëllimit në korrik në maskën 650CC, ashtu si president Hyosung Jung shpejti Kim zbulon se operacioni RD Kompania koreane në Japoni është në punë e vështirë në një 1000cc 90-shkallë të projektimit V-dy motor tetë-valve (gjithashtu të jetë në dispozicion në formë 800cc). Ky model pritet të debutojë në 2004 si bazë për një gamë të plotë të modeleve të mëdha kapacitet Hyosung, nga sportbike në kryqëzor nëpërmjet enduro rrugë dhe turist. Këto janë të vendosur për të çuar kompaninë Korean për në skenën botërore si një prodhues vëllimit prodhimin e motoçikletave në shënjestër drejtpërsëdrejti në tregjet perëndimore, por në dispozicion në një kosto të reduktuar në mënyrë të konsiderueshme në krahasim me saj japoneze dhe europiane (dhe amerikane!) rivalët.

Hyosung Motors Makineria Inc është themeluar në 1979 si një degë e prodhuesit më të madh të mallrave prej lëkure të Koresë së. Pas ndjekur sukses një lidhje teknike me prodhuesit të ndryshme evropiane të kryesuar nga Moto Guzzi, Hyosung përfundoi duke bërë një marrëveshje me Suzuki për të ndihmuar të marrë filluar. Prodhimi i një palë e dy goditje – stepthru FR80 dhe GP125 motor – filloi në 1980 në fabrikën e re Hyosung së Changwon pranë Busan, në jug të vendit.

nga 15,000 bikes ndërtuar në vitin e parë, Prodhimi shpejt u rrit në një pik vjetore prej 150,000 njësi në mes të viteve '90 nga fuqi punëtore të 440-të fortë të kompanisë. Por kufizimet e vendosura nga Suzuki në eksportimin e produkteve Korean-bërë me emrin Hyosung inkurajoi Kim dhe Co për të vendosur funksionimin e tyre RD në Japoni.

Ata headhunted një grup i inxhinierëve nga Suzuki, Honda dhe Yamaha për të zhvilluar një varg të motorëve dhe bikes në të cilat për të instaluar ato, dhe çdo model shfaqet teknologji gjithnjë e më të sofistikuar dhe për të ndërtuar të cilësisë. Kjo ka çuar tashmë në familje V-binjak i modeleve aktualisht komplot rrugën e tyre paepur deri në shkallë të kapaciteteve, dhe një theks në rritje në tregjet e eksportit, me 68,000 bikes shitur jashtë shtetit në vitin e modelit 2000.

HQ Hyosung është e vendosur në qytetin Changwon, shtëpi edhe për një çift të fabrikave Hyundai-së, si dhe për Daewoo, Kia, SsangYong, dhe bimore makinë përkasin gjigand konglomerat Samsung. Fabrika Hyosung është jo ultra-modern, por kjo është spotlessly pastër dhe të prirur mirë, pajisur me përpunim mekanik me cilësi të mirë moderne shfaqur një shkallë të lartë të automatizimit, me një punonjës monitorimit deri në pesë apo gjashtë operacione të ndryshme të përpunimit.

Dy linjat e prodhimit me kohë të plotë – një për modelet e V-binjake, tjetrin për teke – kanë një tavan prodhimin e 500 bikes në ditë, në varësi të modelit, dhe në kohën e vizitës sime u cranking nga 290 njësitë e përditshme, me theks mbi bikes më të ndërlikuar V-twin. Modeli më i ri sapo hyjnë prodhimit ishte 125 Troy (si në Bayliss ose Corser), i njohur edhe në Evropë si Karion, ku ajo retails për rreth 3000 euro ($NZ6144) – një yndyrë-tyred, katër-stroke street Scrambler rrjedhin nga suksesshme TW225 J-tregut kult-modelin Yamaha-së.

Stafi RD Hyosung filluan punën ditën e parë të familjes së saj V-binjak në 1998, dhe vetëm 18 muaj më vonë ai hyri në prodhimin për 2000 vit modeli, në 125 dhe format 250cc. Tani vjen 650 varg V-dyshe, prodhimi i cili është gati për të filluar këtë verë, mundësuar nga një 647cc 90 gradë zinxhir të shtyrë DOHC V-dyshe motorit matjes 81.5 x 62mm, vrapim 11.6:1 ngjeshje, dhe të pajisur me 39mm carbs Mikuni.

Kjo prodhon një 69bhp pretenduar në 9000rpm dhe fillimisht do të tregtohet në 650 Comet Roadster maskë, punësuar kornizë mjaft Ducati-esque kafaz e Intermot 2002 prototip, i cili është një pretendohet 60 përqind të ashpër se sa e tanishme 250 spaceframe V-Twin-së. Një version Aquila me porosi do të shfaqet së shpejti pas, e ndjekur më vonë gjatë vitit nga një sportbike faired plotësisht me opsion gjysmë-faired, e cila do të jetë një rival çmim fort për Ducati-së 620 sport. Hyosung tashmë është duke punuar në një version 750cc të motorit, por kjo është e dyta në përputhje të ardhshëm vendosur motor 1000cc të debutojë në 2004.

Shans për të kaluar një ditë hipur palë e 250cc V-binjakët nuk erdhi në Korenë e Jugut (kushte shumë të vështira rrugore për të hipur duhur testit, sipas drejtorit të eksportit të kompanisë), por në Australi. atje, importuesi Hyosung Rick Atkinson ka krijuar me sukses Marque Korean në tregun vendor në kokë-në konkurrencë me homologët e saj japonezë, dhe duke bërë këtë ka kthyer një fluks reagime të vlefshme për Changwon qytetit.

Problemet e vetme që kemi përjetuar kanë qenë elektrike, thotë Atkinson, dhe kjo ka qenë me pajisje me burim jashtë Hyosung. Bikes janë bërë shumë mirë, mirë përfunduar dhe i besueshëm, dhe absolutisht vaj-shtrënguar, në dritën e crankcases të ndarë vertikalisht. Njësitë e pushtetit janë engineered për të standardeve japoneze, dhe pjesët e ciklit janë duke marrë atje, shumë.

Kjo është një produkt i mirë.

Pas udhëtim një ditë të plotë nëpër kodrat prapa Melburn në bordin e 250 Roadster Comet V-twin dhe të mirë-kromuar Aquila Cruiser motra e saj, Unë mund të bien dakord vetëm. Të dy bikes ndajnë të njëjtën 75-shkallë V-twin ajrore / naftës ftohur motor tetë-valvula prodhimin 38bhp në 10,000rpm.

Biçikletë fillon menjëherë dhe në heshtje nëpërmjet këmbës elektrike, dhe tërheq me forcë dhe pa probleme të gjerë të hapur nga 2000 revs përpjetë, por Comet unë rode pari i pëlqen duke u zinged për 11,000rpm dhe më shumë – kjo është një paketë të vërtetë të fuqizuar pak. Ka një rritje shtesë të revs rreth 7000rpm dhe, në vend të mrekullueshëm, zero dridhje në dritën e motorit të 75-shkallë që nuk ka bosht bilancit dhe duke qenë montuar solide në çelik double-djep shasi.

Hyosung Aquila GV 250
Hyosung Aquila GV 250

Transmetimi është pothuajse i patëmetë, me një dritë, Veprimi saktë ndryshim në gearbox pesë shpejtësi. Neutral është e lehtë për të gjetur kur ju doni atë, edhe në pjesën tjetër, dhe në dritën e formës tepër kurioz dhe gjatësi të gearlever, e cila mund të bëjë me një trajtimi, Unë kurrë nuk e humbi një herë një ndryshim në shtatë orë e hipur dy bikes.

Motori është gjithashtu e pamohueshme i bukur, me vdesin-aktrime me cilësi të mirë – kjo duket si një version më të vogël të 1000cc motorit Denco që e stolisur me krahë çudi V-twin Racer parë John Britten-së! Në fakt, cilësia e prodhimit të dy bikes është shumë e lartë, me vetëm një fund portokalli-zhvishem në krye të rezervuar karburanti Aquila, dhe nja dy bojë shkon në clamps Comet trefishtë, denjë i kritikës. ndryshe, bojë dhe cilësia sidomos krom është e shkëlqyer.

Kometë ndjehet më e madhe se një 250, dhe me 1445mm saj wheelbase është relativisht e gjërë, për një gjashtë-futboll si veten. Gjunjët e mi tucked mirë në cutouts në mirë-vetëquajtur rezervuar karburanti 17-litër, dhe mjaft të ngushtë timon BMW-style me mbërthen tërhequr dorëzuar bukur një të vërtetë të rehatshme, mjaft i drejtë, pozicion. Selia provuar mjaft i qetë për një ditë në shalë, shumë.

Comet shajak më shumë si një 500 se një 250 në aspektin e substancës, si dhe performancën e motorit, dhe shasia me siguri ndjehet si ajo mund të trajtojë një motor të madh – pavarësisht nga të cilat, Hyosung ka rimodeluar krejtësisht shasi për ardhjen 650 V-dyshe biçikletë.

The 250 steers Comet shumë mirë, dhe trajton në rregull në radhë, me kusht sipërfaqja është e mirë dhe pistë grippy. Por gomat e Koreane-bërë Shinko, dhe shokut Daesung dhe kokë poshtë pirunet, janë ndarja rreptësisht dytë – gome është bërë për kohëzgjatje më tepër se aderimin, dhe ishte plotësisht i lirë pas një afat të vështirë përgjatë disa rrugëve twisty me të mirë, sipërfaqet strallit.

Mendoj Hyosung ka nevojë për të kafshimit plumb dhe të aftë gome perëndimore për modelet e saj v-binjak, dhe e njëjta vlen edhe për pezullimin tërësisht jo-rregullueshme buxhetit, që, edhe me të reduktuar kthetrat e gomave Korean, ishte thjesht përshkuar kur Comet u tejkalohen vështirë. Asgjë një grup i Showas ose një paketë ndoshta kosto-efektive më PAIOLI nuk mund të zgjidhur. Frenat janë mjaft të mira (bërë edhe në Kore, nga DAESUNG), edhe në qoftë se ju duhet të shtrydh caliper me dy tenxhere mjaft e vështirë për të marrë të vetme disk 300mm para duke punuar mjaft mirë për të ndaluar paketën 135kg nga shpejtësi deri në 100mph.

Kometë nuk është vetëm të bërë mirë, por ka disa detaje të bukur, të tilla si karburantit matës të përfshira në të qartë, instrumente të mirë-shënuar, pasqyra që punojnë mirë dhe nuk dridhen, lirë-looking, por funksionale switchgear, dhe një ndarje relativisht të gjerë e magazinimit lockable në vendin e pasagjerit, me dhomë të lehtë të mjaftueshme për veshje kundër shiut, si dhe një veglën. Por ajo që e bën atë të qëndrojë jashtë është se motori i frikshëm pak, ndërtuar në Kore, por engineered në Japoni nga operacioni RD Hyosung-së. Nëse 650 dhe versionet 1000cc ata janë duke punuar në janë aq i mirë sa ky, ajo do të jetë kënaqësi hipur atyre.

Aquila është padyshim një paketë më sportiv se Kometa, por brenda kategorinë e saj duhet të vazhdojë të jetë një konkurrent kundër sërën e tregut-udhëheqëse Yamaha 250 grua grindavece – dhe jo vetëm në çmim. Ajo ka një shumë të pranisë për një biçikletë këtë çmim të mirë dhe, me akra e saj të kromit dhe të skemës bojë dy-ton, është e sigurtë që të jetë karamele kokërdhok për klientët e saj hyrje të nivelit.

Është gjithashtu një kalorës shumë i ulët, me vetëm një lartësi 700mm vendesh kundër 780mm kometës së, por edhe për dikë e lartësisë tim, i cili është ndoshta më shtatlartë se audiencë të synuar biçikletë-së, ajo ndjehet mjaft e rehatshme. Të raked-out forks japin një më të gjatë 1500mm wheelbase sesa Kometa, dhe edhe pse u tërhoq-mbrapa timon është e lartë, kjo nuk është tepër kështu – ka ende mjaft e mirë e kontrollit, edhe pse në fund e pasme me dy shok, rregullueshme për preload pranveror, do të keni testimin e plushness e selinë mjaft të gatshme kur ju shkoni në lidhje me një xhungë.

Përfundojë në Aquila është absolutisht fantastike – Ju duhet të veshin syze dielli për të parë në biçikletë në mes të ditës, kromi është aq e thellë dhe të shndritshëm. Ka një murmurimë e bukur nga gypat binjake, dhe edhe pse motori ka 3bhp më pak se ekuivalenti i saj Comet, kjo e bën 35bhp saj në vetëm 7500rpm, kështu ka qenë retuned plotësisht për të dhënë një midrange fatter, me fuqi të fortë nga 5000 revs deri. Kjo i lejon disa seriozisht ftohtë-out cruising raundin e fshat viktoriane, dhe me pezullimin dhe zgjedhjen e gomave nuk është një çështje e tillë në një biçikletë si kjo, Hyosung Aquila është me siguri një paketë mjaft konkurruese në sektorin e saj të modelit, dhe paraqet një kartë e mirë duke bërë thirrje për hyrjen e kompanisë koreane në tregun botëror.

Ajo do të jetë shumë interesante për të parë se ku ata të shkojnë nga këtu. Dërgesa e parë e kometat kuqe pritet në Zelandën e Re deri në fillim të shtatorit. Auckland kompani Motor Distributors Ltd do të shitur bikes në një çmim të veçantë hyrëse të $5999.

Hyosung Aquila GV 250
Hyosung Aquila GV 250
Hyosung Aquila GV 250
Hyosung Aquila GV 250

artikuj interesante

Other articles of the category "Hyosung":

Përkthim
 Edit Translation
Our partners
Follow us
Contact us
Our contacts

dima911@gmail.com

I lindur në BRSS

423360519

Rreth kësaj faqe

Për të gjitha pyetjet në lidhje me reklamat, Ju lutemi të kontaktoni të listuara në këtë faqe interneti.


Motorcycles katalog me specifikimet, pictures, ratings, komente dhe discusssions rreth Motorcycles.