1939 AJS 500 V4 Racer – Motorcycles klasik britanik – Classics motor

19 Jun 2015 | autor: | Comments Off në 1939 AJS 500 V4 Racer – Motorcycles klasik britanik – Classics motor
Norton water-cooled Classic

Related Content

Gjendet në eBay: 1978 yamaha SR500

SR500 Yamaha ishte një biçikletë retro para se retro ishte popullor. Një rikthim në ditë të BSA medalje ari.

Poll motor: Cili binjak 500cc do të ju blej?

Mos harroni mes të viteve 1970, Kur binjakët ishin ende të nxehtë dhe një biçikletë 500cc ishte mjaft e madhe për rrugën? thre.

AJS Ultra Rare shkon në ankand

vetëm katër 1954 bikes AJS E95 garë janë ndërtuar, dhe një prej tyre është duke shkuar deri në shitje. International në.

Futja e Speed-Way anulohet, I papërshkueshëm nga uji dhe Bllokimi mbrojtje të plotë Shelter

1939 AJS 500 V4 Racer

Prodhimi i përgjithshëm: 2

fuqia pretenduar: 55hp @ 7,200rpm

shpejtësi të lartë: 135mph

lloji engine: 495cc cam lart, dy valvola per cilindrit, Supercharged, ujë ftohur me 50 gradë V4 me bosht me gunga 180 gradë dhe zinxhirit të shtyrë kompresor Zoller volumetrik

peshë (thatë): 405lb (243kg)

Në një vend martuar kaq shumë kohë për supremacinë e vetme-cilindër, ku konotacion "multi" për shumë dekada shënohet asgjë më shumë se një të jashtëzakonshme binjak paralele, ideja e një Made në Angli me katër cilindra Grand Prix racer gjithmonë dukej në të mirë pamundur nëse nuk e çiltër e pamundur. Ajo do të jetë pak a shumë si Triumph ose Norton bërë një dy-stroke.

Por vetëm një herë, me shume se 60 vite më parë, një prodhues britanik guxuar për të investuar në ekzotike dhe jo funksionale. Dhe edhe në qoftë se rezultati i mori një kohë për të fituar një garë (në sajë të një rrugë të zhvillimit të shpërndara që u ndërpre për herë të parë nga Lufta e Dytë Botërore, pastaj ndërpritet nga ndalimi pasluftës në induksion dhunshëm), ajo përfundimisht çoi në krijimin e biçikletë që fitoi e parë-ndonjëherë 500cc Kampionatin Botëror, në 1949.

Që prodhuesi u shoqërua motoçikleta, dhe AJS saj E90 Porcupine mbetet i vetmi binjak ndonjëherë të ketë fituar titullin 500cc Botërore. Për krahasim Supercharged 50-shkallë AJS V4, paraluftës GP konkurrent Ajs-së, ishte biçikletë pari që xhiron një kurs klasik rrugë në mbi 100mph, në duart e Walter Rusk në 1939 Ulster GP, 15 ditë para shpërthimit të Luftës së Dytë Botërore. Binjaku paralele 'Porc' ishte, nëse jo saktësisht konvencionale, sigurisht shumë më pak ekzotike se paraardhësja e saj paraluftës.

Fakti se shembujt vetëm të mbijetuar të çdo biçikletë janë sjellë së bashku nga dikush që rregullisht vë ato nëpërmjet paces e tyre në publik është shumë me fat. Por pastaj Sammy Miller, pronari i tyre dhe fitues kaluara e një sërë Ndërkombëtar gjashtë ditë gjyqi Enduro medalje të arta, është një njeri me fat.

Urdhërojë Nëntor / Dhjetor 2006 Çështja e Classics motor për të lexuar më shumë rreth Ajs 500 V4 Rider, duke përfshirë hipur përshtypjet nga Alan Cathcart. Kontaktoni Shërbimi ndaj klientit në (800) 880-7567 ose të na kontaktoni me email .

Norton water-cooled Classic
Norton water-cooled Classic


artikuj interesante

Artikuj të tjerë të kategorisë "interesant":

përkthim
 Edit Translation
partnerët tanë
Na ndiq
Na kontaktoni
Kontaktet tona

dima911@gmail.com

I lindur në BRSS

423360519

About this site

For all questions about advertising, please contact listed on the site.


Motorcycles katalog me specifikimet, pictures, ratings, komente dhe discusssions rreth Motorcycles.