1939 Indian Scout Racer – Motorcycles klasik amerikan – Classics motor

20 Jun 2015 | autor: | Comments Off në 1939 Indian Scout Racer – Motorcycles klasik amerikan – Classics motor

Related Content

Gjendet në eBay: 1941 Indian Sport Scout

Sa më shumë barn-freskëta Indians janë atje? Ndërsa ne jemi bast se ata ende mund të gjenden, The Num.

Join editorial Motor Classics Advisory Group

A e dini ju mund të na ndihmojë të vendosni se çfarë shkon në çdo çështje të Classics motor? Ti mundesh, dhe.

Ace Café debuts Harley Build: Ace 1200CR Rruga Speciale

Ace 1200CR Rruga special të debutojë në Ace Café Londër të qëndrojë në Premier dy Wheeler sh e Britanisë së Madhe.

Café Racer TV është kthyer për Season 4

Café Racer TV duke filluar përsëri të mërkurën, nëntor 6 në Velocity.

Disa motorcycles rrjedh dhe lubrifikant driblim. Disa bukuri rrjedh, karizmin dhe historia. Kjo Base Big 1939 Indian Scout racer përcakton këtë të fundit.

Ndërtuar për asnjë arsye tjetër se sa për të shkuar si erë e keqe në një udhë poshtër, ajo ka një nga pesë rërës veçantë hedhur motorët garë indiane dhe u fushatë nga jo më pak se Iron Man Ed Kretz.

Dhe fakti se kjo makinë është e lidhur me disa figura të rëndësishme në botën e motoēikletat duke përfshirë Ed Kretz, Shell Thuet dhe Kenny Howard - aka Von Dutch - vetëm shton për të gjithë paketën.

eksponat muzeu

Gary Landeen parë e panë këtë Indian Scout racer në 1997, kur ajo ishte në një zonë të roped jashtë të Muzeut Performance Car në qytetin e tij të Sioux Falls, S.D. Ai nuk mund të marrë në afërsi të makinës, por ai nuk e harrojmë për këtë. Një vit më vonë, Gary ishte në Hotel famshëm dhe Kazino në Deadwood, S.D. e cila ka një muze të vogël (Garage Nelson) mbushur me makina dhe motoçikleta.

Në mbledhjen ul një "Herbie" Volkswagen Beetle përdorur në dashurinë Bug, një James Bond Aston Martin, një Evel Knievel kërcejnë biçikletë dhe disa makina më shumë, duke përfshirë - ju mendoi ai - e Gary Indian nuk mund të harrojmë.

Indian u shfaqur me një pankartë që ofrohet shumë pak informacion, Përveç përshkruar motor si një Big Base Scout ngjashme me një kalorës të famshëm indian Ed "Iron Man" Kretz kishte nxituan. Ai kërkoi pronarët kazino - vëllezër të cilët gjithashtu u Muzeu Car Performance - në qoftë se ata do të konsiderojnë shitjen Indian, dhe ata ranë dakord për të pjesë me të.

"Unë nuk dija asgjë për biçikletë, përveç se ajo dukej si një vrapues i zoti të vogël indiane,"Gary kujton. Ai solli motor në shtëpi dhe e mori atë të rrjedhshëm, poshtër atë nëpër lagje disa herë derisa ai e mori atë në 1999 Antique Club Motor i Amerikës (AMCA) shkëmbim të takohen dhe gara në Davenport, Iowa.

"Ndërkohë që ka, Mendova se do të ishte kënaqësi për të bërë një çift të xhiro paradë në rrugën e garë,"Gary thotë. "Organizatorët thanë unë do të duhet të paguajnë të njëjtën tarifë si Racers, kështu që vendosa të racës atë në vend. "Gary kualifikuar në garën e ngrohjes për të hyrë në finale. Në vijën e fillimit në finale, me një duzinë apo motorët në mënyrë të tjera të ndizet, Gary nuk mund të dëgjoni se Indian tij ishte gjuajtur në vetëm një cilindër. Kur flamuri motorino ra gjithë ishte off - përveç Gary.

Ai i mbështjellë me tokë e punueshme, ku ai zbuloi indian kishte çelur një copë litari kokë.

kujtime të qëndrueshme

Edhe pse ai nuk ka marrë në garë, duke indian për Davenport ka disa rezultate të papritura. i parë, ajo jarred disa kujtime. Njerëzit filluan të flasin për Gary për indian dhe i dha atij disa të çon në gjurmimin historinë e saj.

dhe së dyti, pasi ai u kthye në shtëpi, Gary mori motor veç e veç dhe kishte një vështrim të vërtetë mirë në internals.

Pasi ai mori brenda motorit, Gary dinte menjëherë se dikush e rëndësishme kishte në pronësi një herë dhe nxituan këtë Indian. "Të shufra janë shpuar, lehtësohet dhe të lëmuar me një fund pasqyrë,"Gary thotë. "Të shufra ishin nga një Harley KR, dhe jo Indian. Rastet motor janë modifikuar për të kandiduar kushineta topin në lidh duart dhe makinë anët e. Të cams SCHUNK ishin katrorë.

Carburetor ishte modeli i një Linkert m3 bomba para syve 'përdoret në racers Harley. Pistons kishin të gjithë e mishit hogged nga insides. Portet konsum ishin më të mëdha se sa në një shef 74-inch. Mendimi im ishte, 'Kush e bëri këtë?' "

Fabrika hot rod

Në 1939, departamenti gara në fabrikë indian në Springfield, masë. prodhuar pesë hedhura rërë "Base Big" motorët Scout. Këto motorë hershme paraluftës nuk duhet të ngatërrohet me 1948 Big Baza Scouts (i njohur gjithashtu si 648 Motorët Big Base garë). Gary thotë se ka pasur dy tufa e Big Base motorëve; fillestar pesë në 1939, dhe pastaj disa e 648 Bazat e mëdha në 1948.

Është e lehtë për të të treguar të paraluftës motorë Big Base nga 648s e mëvonshme, si 1939 engines janë të vetmet që u hodhën rërë.

në paraqitjen, motorët Big Baza ishin të ngjashme me njësitë standarde Sport Scout, me një ndryshim; ka një pykë e vogël trekëndësh pranë pjesën e poshtme e pasme e crankcase. Projektuar nga inxhinier fabrikë Indian Allen Carter, Kjo pykë krijuar një xhep për të kapur të naftës nga një ndërtuar në kruese që shmangen vaj larg nga flywheels. Majtas për të grumbulluar në flywheels rradhës, naftës do të ngadalësojë motorin poshtë, duke e mbajtur atë nga kandidimi aq shpejt sa ajo mund të.

Pykë nuk është e gatshme të dukshme me motor në biçikletë, si blloqe rastit primare atë nga e majta, dhe tuba shter, footpegs dhe motor pjatë në rritje të bllokojë atë nga e djathta. Si për pseudonimin e motorrit, Gary nuk ka ndonjë përgjigje. "Unë vërtetë nuk e di pse ata janë quajtur Big Baza e rasteve, për shkak se rastet nuk janë ndonjë më i madh se ata që janë në një standart Sport Scout,"Gary thotë.

Duke shkuar prapa në kohë

Me ndihmën e entuziastë të interesuar të cilët ndanë kujtimet e tyre dhe disa programe të vjetra garë, Gary gjurmuar historinë e makinës së tij prapa, duke filluar me Denny Kannenberg, një vrapues i cili kishte shitur biçikletë në Muzeun Car Performance. Kannenberg fundit nxituan Indian, e cila mban numrin serik FDB 381, në Sturgis në 1988 dhe Davenport në 1990.

Përdorimi i programeve të vjetra garë, Gary mësuar emrat e riders të cilët mund të kanë konkuruar kundër Indian tij. Duke punuar nga atje, ai bëri një thirrje disa, eventualisht lidh me të famshme West Coast akordues Shell Thuet. Thuet tuned bikes Indian Gara për sërën e Jimmy Kelly, Ted Evans dhe Don Hawley, dhe ai bashkë-pronësi FDB 381 në vitet 1950.

Thuet më vonë ka punuar magjinë e tij në makinat e pista banesë Yamaha XS650 nxituan nga Kenny Roberts.

Gary biseduar me Thuet për biçikletë, dhe gjithashtu mësuar nga racer Ted Evans se pesë 1939 motorët bazë të madhe u dërguan për të riders të ndryshme zgjedhur me kujdes për të konkurruar në Class C gara. Klasa C ishte menduar të jetë për kalorës mesatare dhe nuk lejojnë fabrikë sponsorizimin e Racers ose makina. "Rregullat AMA e kohës e nevojshme që 25 bikes të ndërtohet dhe të ofrohen për shitje në publik për të përmbushur rregullat e homologimit për Class C gara,"Gary thotë. "Kjo do të thotë jo 'Speciale' ose 'një humbura,"Dhe motorcycles që ishin në dispozicion për të gjithë.

Indian Scout

"E verteta eshte, dy Harley dhe Indian mashtruar. [Duke pasur] markë e tyre në bikes Win kolona të shitura. As nuk mund të ankohen për shkak se ata ishin të dy fajtorë,"Gary thotë. Në 1941, Indian dërguar tre nga pesë motorët bazë të madhe të Bregut Perëndimor, ku ata ishin vendosur me Ed Kretz, Jimmy Kelly dhe Ted Evans.

Në duart e këtyre ekspertëve Racers, motorët e dëshmuar shumë konkurrues.

However, Evans shpërtheu motorin e tij në garën e saj të dytë në jug Ascot në Gardena, kalif. dhe Indian solli dy motorë mbetur përsëri në fabrikë në fund të 1941. Në 1942 Kretz mori dy nga motorët e paraluftës, FCI 173 dhe FDB 381. Motori i parë, FCI 173, është aktualisht në biçikletë famshme Kretz e blu dhe të bardhë garë, ndërsa FDB 381 është në Gary-së.

Numri serial është i rëndësishëm: "F qëndron për Scout, D qëndron për 4, dhe B qëndron për 2 [si motor i është dhënë Kretz në 1942]. The 38 ishte numri gara Kretz-së, dhe 1 plotësuar numri tre shifror që të gjithë indianët kanë. Shkurtimisht, skaut 1942, Numri gara Kretz-së 38 dhe një 1 për ta bërë atë një numër legjitime Indian serial.

mbaj mend, këto pesë motorë nuk ishin të ligjshme, dhe t'i numërosh sekuenciale do të jetë një dhuroj vdekur,"Gary thotë.

Gara u pezullua në 1942, por kur gjurmët u hap përsëri në 1946 Kretz ende kishte paraluftës motorë Big Baza. Nga Përfaqësitë e tij në Los Angeles, Kretz kishte shumë të lartë Emri i riders garë FDB 381, përfshirë Floyd EMDE, Jack Horn, Bob Holt dhe Bobbie Turner. Në fakt, Horn fitoi 1947 Daytona 100-milje garë, ndërsa Holt zuri vendin e tretë në 1948 dhe të katërt në 1949 me FDB 381.

Nga fotot arkivore Gary mbledhura, është e qartë se FDB 381 ka pasur të paktën tre Indian Scout korniza, dy style hershme dhe të vonë.

1940 me vonesë dhe më të madhe të 1950 është kur FDB 381 ishte më konkurrues, por Kretz shitur biçikletë në 1952 sepse ai kishte bërë një tregtari Triumph dhe të nevojshme të racës markë ai shiti.

Shell Thuet tha Gary për të thirrur racer Bob Nichols rreth FDB 381, dhe kur Gary biseduar me Nichols është sugjeruar që ai të kontaktoni Galen Brookins. Kur Gary foli Brookins, Brookins tha se ai kishte blerë FDB 381 nga Kretz në 1952. "Jackpot,", Thotë Gary. "Kjo ishte hera e parë që unë e dija FDB 381 kishte një lidhje Kretz. Galen tha se ai ende kishte titullin me emrin Kretz mbi të.

Ai tha se do të japë atë për mua, kur ai erdhi të gjithë atë. Unë kam bërë një çift të udhëtimeve jashtë në shtëpinë Galen-së, por ne ende nuk kemi gjetur atë. "

Lidhja Von Dutch

Kështu që, FDB 381 shkoi nga Kretz në Brookins të Thuet. Në fund 1957 Thuet shitur vrapues për Pate Killian. Killian dinte Von holandisht dhe kishte atë të bojës tanket tre kohë të ndryshme - të fundit Von holandeze paint puna është ende në vrapues indian.

Gary thotë se bojë është duke filluar për të goditur, por ai nuk e ka prekur atë, as nuk do ai, duke pasur parasysh vlerat aktualisht lidhur me ndonjë gjë prekur nga një furçë Von holandeze.

Në 1961 FDB 381 shkoi në Bob Fleckenstein, një inxhinier Edelbrock, i cili mbante Indian konkurruese përmes 1967 me riders si Doug Hardt. Në pamundësi për të gjetur riders të cilët mund të racës një vjetruar, dora-ndryshim motor - edhe pse makina ende mund të mbajnë deri me Triumfi reja, BSA dhe Harley-Davidson Racers - ai përfundimisht shitur FDB 381.

në fund të 1967, indian kaluar të racës-fan miq të Kretz i cili u kujtuan parë atë të racës makinën në 1940 në Carrell Speedway dhe Jugore Ascot, si në Gardena, kalif. Ata mbahen biçikletë për 20 vjet deri në 1988, kur ajo ishte shitur në një shpërndarje e pasurive të para se të ulje në duart e Denny Kannenberg, që ne kemi takuar tashmë.

Djali Ed Kretz-së, Ed Jr. ose Eddie, u ribashkua me FDB 381 në 2009. gara e parë Eddie në 1948, kur ai ishte 16 vjeç, ishte në bord këtë motor shumë. Gary mori vrapues indian në shtëpinë e Eddie-së, ku ai hipi biçikletë për herë të parë që nga viti 1960 e hershme. "Gjëja e pabesueshme për FDB 381 është se ajo konkuruar në nivel kombëtar nga 1942 përmes 1967, një hapësirë ​​e 25 vjet,"Gary thotë.

i pabesueshëm, me të vërtetë. MC

burime

Indian Scout
Indian Scout
Indian Scout
Indian Scout
Indian Scout


artikuj interesante

Tagged si:

Artikuj të tjerë të kategorisë "interesant":

përkthim
 Edit Translation
partnerët tanë
Na ndiq
Na kontaktoni
Kontaktet tona

dima911@gmail.com

I lindur në BRSS

423360519

About this site

For all questions about advertising, please contact listed on the site.


Motorcycles katalog me specifikimet, pictures, ratings, komente dhe discusssions rreth Motorcycles.