Jaguar Cars

20 qershor 2015 | autor: | Comments Off në Jaguar Cars
Sachs Big Roadster V 3.8

Jaguar Cars + Kërko për Video

Phil Popham (Jaguar Land Rover Group Drejtor Marketingu)

num_employees. 10,000

Faqe Hyrëse. www.jaguar.com

”'Jaguar Cars”’ ( ) është një markë e Jaguar Land Rover + . një britanik

Jaguar u themelua si kosh Company Swallow + në 1922, fillimisht duke e bërë kosh motor + s para zhvillimit makinat e pasagjerëve. Emri është ndryshuar për Jaguar pas Luftës së Dytë Botërore për të shmangur konotacionet pafavorshme nga inicialet SS + . Shitje të Korporatës Motor britanik ndjekur në 1966, kompania rezulton zgjeruar tani duke u riemëruar si British Motor Holdings (BMH) + . të cilat në 1968 u bashkua me Leyland Motor Corporation dhe u bë British Leyland + . vetë të shtetëzuar në 1975.

Ne shtator 2013 Jaguar Land Rover njoftoi planet për të hapur një 100 milion GBP + (160 milion USD + ) Hulumtim dhe Zhvillim Qendra në Warwick + . Mbretëria e Bashkuar + për të krijuar një brez të ardhshëm të teknologjive të automjeteve. Automobilistike tha se rreth 1,000 akademikë dhe inxhinierët do të punojnë atje dhe se ndërtimi do të fillojë në 2014.

Cash ishte i shkurtër pas Luftës II Botërore + . dhe Jaguar shitur bimore dhe objektet e paneleve Motor, një kompani presion trupi çeliku prodhimit të kishin fituar në fund të viteve 1930, kur perspektivat e rritjes dukej më i sigurt. Blerësi ishte Rubery Owen + . megjithatë, Jaguar arritur sukses relativ komercial me modelet e tyre të pasluftës në fillim; herë ishin gjithashtu e vështirë për të tjera të bazuara në Coventry auto-marrësit dhe kompania ishte në gjendje për të blerë nga John Black + 'S Standard Motor Company + bimore ku Standard kishte ndërtuar motorë gjashtë-cilindër kishte qenë të furnizuar me të Jaguar.

Jaguar bërë emrin e tij duke prodhuar një seri të makinave sportive sy-infektues, si XK 120 nga 1949, zhvilluar në XK 140 dhe XK 150, dhe E Lloji i 1961. Këto ishin të gjitha të suksesshme dhe mishëruar Lyons’ mantra e vlerës për para. Ata ishin të suksesshme në motorsportit nderkombetar, një rrugë e ndjekur në vitet 1950 për të vërtetuar integritetin inxhinieri e produkteve të kompanisë.

Slogani shitjet Jaguar për vite ishte Grace, Hapësirë, ritëm, një mantra mishërua nga shitjet rekord të arritura nga MK VII, IX, MKS I dhe II locale dhe më vonë XJ6.

Thelbi i Bill Lionit’ Suksesi pas Luftës së Dytë Botërore ishte twin-cam drejt gjashtë + motor, një dizajn konceptuar para-luftës dhe e realizuar, ndërsa stafi i projektimit në uzinën Coventry u ndarë kohën e tyre në mes të zjarrit-shikuar (Coventry qenë një objektiv kryesor i bombarduesve gjermane) dhe dizajnimin e termocentral të ri.

Për të vendosur këtë në kontekst, pikë referimi për gara dhe konkurrencës motorët e para-luftës ishte Knocker dyfishtë, ose motor Twin Cam. Motori i ri Jaguar ishte një kokë hemispherical cross-flow cilindër me valvola prirur nga vertikalja; fillimisht në 30 gradë (gji) dhe 45 gradë (shter) dhe më vonë standardizuar për 45 gradë për të dy gji dhe shkarkimit.

Si oktan karburantit + ratings ishin relativisht të ulëta nga 1948 onwards, tre konfigurimit pistoni janë ofruar: me kube (octane lartë), i sheshtë (octane medium), dhe dished (octane ulët).

Projektuesi kryesor, William Bill Heynes + . asistuar nga Walter Wally Hassan + . ishte i vendosur për të hartuar njësinë Twin OHC. Bill Lyons rënë dakord mbi dyshime nga Hassan. Ajo ishte e rrezikshme për të marrë atë që kishte qenë më parë konsiderohet gara apo të ulët të vëllimit dhe motor grindavec nevojë fettling vazhdueshme dhe duke aplikuar atë për të vëllimit të arsyeshme makina prodhimit sallonin.

Motori i mëvonshëm (në versione të ndryshme) ishte shtyllë powerplant i Jaguar, përdorur në XK 120, MK VII Saloon, Mk I dhe II locale dhe XK 140 dhe 150. Ajo u punësua edhe në E Type, në vetvete një zhvillim nga gara fituar dhe Le Mans pushtues C dhe D Lloji Sporteve Makina garash rafinuar si XKSS jetëshkurtër, një rrugë-ligjor D-Type.

Disa lloje motor kanë demonstruar globalizëm dhe jetëgjatësi të tillë: Jaguar përdorur binjake OHC ”XK Engine”, si ajo u bë e njohur, në veturë Jaguar XJ6 nga 1969 përmes 1992, dhe të punësuar në një variant J60 si termocentralit në automjete të tilla të ndryshme si Combat Zbulimit të automjeteve të ushtrisë britanike (gjurmuar) + familja e automjeteve, si dhe automjeti të blinduar Fox zbulues + . Scout Car Ferret + . dhe Stonefield katër-wheel-drive të gjitha-terrenit kamion. mirëmbahen siç duhet, standarde Engine prodhimit XK do të arrihet 200,000 milje e jetës së dobishme.

Dy nga momentet me madheshtore në historinë e gjatë Jaguar në sport motor përfshira fituar Le Mans 24 orë garë + . së pari në 1951 dhe përsëri në 1953. Fitore në 1955 Le Mans u zbeh nga ajo duke me rastin e aksidentit më të rëndë në historinë e motorsport + . Më vonë në duart e ekipit skocez gara ECURIE Ecosse dy më shumë fitore janë shtuar në 1956 dhe 1957.

Në dritën e një orientimi të tillë të performancës, ajo ishte gjithmonë Lyons’ qëllimi për të ndërtuar biznesin duke prodhuar locale të klasit botëror sportive në numër më të madh se sa tregu i makinave sportive mund të mbështesin. Jaguar siguruar stabilitetin financiar dhe një reputacion për përsosmëri me një seri locale luksoze vetëquajtur elegante që përfshinin 3 litër dhe 3½ makina litër, Mark VII, VIII, dhe IX, kompakt Mark I dhe 2, dhe XJ6 dhe XJ12. Të gjithë ishin të konsiderohet vlera shumë të mira, me rides të rehatshme, trajtimin e mirë, performancë të lartë, dhe stil të madh.

Kombinuar me XK prirje të përcaktimit të 120, XK 140, dhe XK 150 seri e makinave sportive, dhe ideal E-Type, Elan Jaguar si një prodhues prestigj motorcar pasur disa rivalët. arritjet e pasluftës e kompanisë janë të shquar, duke pasur parasysh të dyja mungesat që çuan Britaninë (Ministria e Furnizimit + ende ndarë lëndëve të para) dhe gjendja e zhvillimit metalurgjik të epokës.

Në 1951, Jaguar qira Browns Lane + nga The Daimler Company Limited + . i cili shumë shpejt u bë bimë saj kryesor. Jaguar blerë Daimler-nuk duhet të ngatërrohet me Daimler-Benz + ose Daimler AG + -në 1960 nga BSA + . Nga fund të viteve 1960, Jaguar përdorur Marque Daimler si një markë emrin për locale e tyre më luksoze.

Pressed Steel Company Limited + bërë të gjitha Jaguar-së (monocoque + ) Organet e lënë ofrimin dhe instalimin e mechanicals në Jaguar. Në mes të vitit 1965 British Motor Corporation + (BMC), Austin + -Morris + kombinoj, bleu çeliku presion. Alarmuar nga heqje Jaguar në pozitën e konsumatorit jo e preferuar nga ana e prodhuesit të pjesës më të madhe të produktit të saj Sir William Lyons zgjedhur për të mos luftuar ofertën BMC-së për të blerë Jaguar dhe BMC mori kontrollin në shtator 1966.

Në funksion të këtyre blerjeve të rëndësishme, Presion çeliku dhe Jaguar, BMC ndryshoi emrin e saj për të British Motor Holdings + në fund 1966.

BMH u shtyrë nga qeveria që të martohet me relativisht të mirë-menaxhuar begatë Leyland Motor Corporation Limited, Prodhuesi i autobusit Leyland dhe kamion + . standard + -triumf + dhe, që nga 1967, pirat + automjetet. Rezultati ishte British Leyland + . një kompani e re mbajtjen e cila u shfaq në 1968, por kombinimi nuk ishte një sukses. Menaxhimi i vazhdueshëm dhe vështirësitë financiare të, veçanërisht, ndarja Austin-Morris (parë BMC) çoi në Raportin e Ryder + dhe nacionalizimit efektiv në 1975.

Gjatë disa viteve të ardhshme u bë e qartë se për shkak të lidhje të ulët për shumë prej produkteve të grupit kryeqyteti i pamjaftueshëm mund të sigurohet për të zhvilluar dhe për të filluar prodhimin e modeleve të reja, Duke përfshirë Jaguars, veçanërisht nëse Jaguar do të mbetet një pjesë e grupit.

Ne korrik 1984, Jaguar u qarkulloi jashtë si një kompani të veçantë në tregun e aksioneve - një nga Thatcher + Privatizimi shumë qeverisë + S- për të krijuar rekordin e vet udhë dhe për të gjetur (Furnizimet e reja ose, preferenca e qeverisë,) një furnizues i ri i kapitalit -të cilat doli të jetë Ford.

Instaluar si kryetar në 1980, Sir John Egan + u përshëndetën si një supermen industriale për prosperitet të paprecedent Jaguar menjëherë pas privatizimit. në fillim 1986 Egan raportoi se ai kishte trajtuar 1. kontrollit të cilësisë së dobët, 2. mbetur orareve e shpërndarjes, 3. produktivitetit të varfër, dhe pushohen nga puna për 1/3 i kompanisë 10,000 punonjësit për të ulur kostot. Komentuesit kanë theksuar që nga ai shfrytëzoi një gamë të moshuar modeli në të cilin të gjitha kostot e zhvillimit ishin shkruar off dhe ngritur çmimet, si dhe intensifikimin e shtytje për të përmirësuar cilësinë e Jaguar-së, por në SHBA e rritja e çmimeve u maskuar me një normë të favorshme të këmbimit.

Ford + ofertat e bëra për ne dhe në Mbretërinë e Bashkuar aksionerëve Jaguar për të blerë aksionet e tyre në nëntor 1989; listë Jaguar në bursën e Londrës + u hoq në 28 shkurt 1990. Në 1999 ajo u bë pjesë e Premier ri Automotive Group Ford + së bashku me Aston Martin + . Volvo Cars + dhe, from 2000, Land Rover + . Aston Martin u shit më pas jashtë në 2007. Në pronësi Ford ajo kurrë nuk bëri një fitim.

Në pronësi Ford Jaguar zgjeruar gamën e produkteve me nisjen e S-Type + në 1999 dhe X-type + në 2001. Që nga maji Land Rover-së 2000 blerje nga Ford, ajo ka qenë e lidhur ngushtë me Jaguar. Në shumë vende që ndajnë një shitje dhe shpërndarje të përbashkët në rrjetin (përfshirë shitësve të përbashkëta), dhe disa modele tani ndajnë komponentët, edhe pse objektit vetëm përbashkët prodhimit ishte Halewood Trupi dhe Kuvendit + . për X-Type dhe Freelander 2. Megjithatë operative të dy kompanitë janë integruar në mënyrë efektive nën një strukturë të përbashkët të menaxhimit brenda f Ford.

Para se shitja u njoftua, Anthony Bamford + . kryetar i prodhuesit britanik ekskavator JCB + kishte shprehur interes në blerjen e kompanisë në gusht 2006, por të mbështetur nga mbi të mësuarit se shitja do të përfshijë edhe Land Rover, të cilën ai nuk ka dëshirë për të blerë. Në prag të Krishtlindjeve të 2007, Mahindra dhe Mahindra mbështetur nga gara për të dy markave, duke cituar kompleksitetin në marrëveshje.

në 1 janar 2008, Ford zyrtarisht deklaroi se Tata ishte ofertuesi i preferuar. Tata Motors + gjithashtu mori mbështetje nga transporti dhe Bashkimit Përgjithshme Punëtorëve të (TGWU)-Një mik + kombinoj + si dhe nga Ford. Sipas rregullave të procesit të ankandit, ky njoftim nuk do të automatikisht të diskualifikojë cilindo shoqërues të tjerë të mundshëm.

However, Ford (si dhe përfaqësues të Unite + ) tani do të jetë në gjendje për të hyrë në diskutime të detajuara me lidhje me çështjet e Tata variojnë nga shqetësimet e punës (siguri të punës dhe pensionet), teknologji (sistemet IT dhe prodhimit motor) dhe pronësisë intelektuale, si dhe çmimin përfundimtar të shitjes. Ford do të hapë librat e saj për një kujdes më të plotë e duhur + nga Tata. në 18 marsh 2008, Reuters + raportuar se bankierët amerikane Citigroup + dhe JP Morgan + do të financojë marrëveshjen me një USD 3 miliardë + hua.

në 26 marsh 2008, Ford njoftoi se kishte rënë dakord për të shitur operacionet e saj Jaguar dhe Land Rover në Tata Motors e Indisë, dhe se ata pritet të përfundojë shitjen deri në fund të tremujorit të dytë të 2008. Të përfshira në marrëveshje kanë qenë të drejtat për tri markave të tjera britanike, Daimler vet Jaguar + . si dhe dy markave gjumë Lanchester + dhe Rover + . në 2 qershor 2008, shitja për Tata u përfundua me një kosto prej 1.7 miliardë £.

Kompania Swallow Sidecar (SSC) ishte vendosur fillimisht në Blackpool + por u transferua në Holbrook Lane, Coventry + në 1928 kur kërkesa për Austin Swallow + u bë shumë e madhe për kapacitetin e fabrikës. Në 1951, ka outgrown faqen origjinale Coventry ata u zhvendos në Browns Lane, i cili kishte qenë një fabrikë të kohës së luftës hije të drejtuar nga Daimler Company + . sot, Jaguars janë mbledhur në Castle Bromwich + në Birmingham. Bimore historike Browns Lane + trim pushuar dhe operacionet përfundimtare në 2005, X350 XJ + duke lëvizur tashmë në Castle Bromwich dy vjet para, lënë XK + dhe S-Tipi + prodhimit për Castle Bromwich

Në 2000, Ford u Halewood saj + bimore mbi të Jaguar pas ndërprerjes së Escort saj të gjatë running + atë vit për Jaguar ri X-Type + model. Ajo u bashkua më vonë nga ana e brezit të dytë Land Rover Freelander 2, from 2007. Jaguars pushuar prodhohen në Halewood në 2009 pas ndërprerjen e X-Type; Halewood tani duke u bërë një fabrikë Land Rover-only.

A reduktuar faqe Browns Lane vepron sot, prodhimin veneers për Jaguar Land Rover dhe të tjerët, si dhe disa objekte inxhinierike. Një fabrikë e re e kuvendit u hap në Pune + . Indi + ne prill 2011.

Jaguar do të fillojë prodhimin e Jaguar XE + – zëvendësimi për X-Lloji – në Solihull Land Rover-së + bimore në 2015, parë non-4×4 makinave të pasagjerëve që do të prodhohen në fabrikë që nga Rover SD1 + në fund të viteve 1970.

F-Type + konvertueshme ishte nisur në nivel 2012 Paris Motor Show + . pas shfaqjen e saj në Festivalin Goodwood e shpejtësisë + në qershor 2012, dhe është faturuar si një pasardhës i legjendar E-Type + . In fact, Seria III E-Type tashmë kishte një pasues, në formën e XJS + . e cila ishte nga ana e zëvendësuar me XK8 dhe XKR. F-Type megjithatë kthehet në planin 2-vendesh që është humbur me futjen e Series III E-Type, që është e vetëm në një konfigurim 2 + 2-anëtarësh.

Ajo u zhvillua në vijim të reagimit pozitiv në makinën koncept C-X16 Jaguar së në 2011 Frankfurt Auto Show. Shitjet do të fillojë në 2013 me tre zgjedhje motor; dy variante të motorit benzinës AJ126 V6 dhe motor benzine AJ133 V8.

Jaguar XF + është një mes të madhësisë + makinë ekzekutiv + futur në 2008 për të zëvendësuar S-type + . Ne janar 2008, XF u dha ”çfarë Car? + ” "Car i Vitit’ dhe "Car Ekzekutiv i Vitit’ awards. XF u dha edhe Car i Vitit 2008 from ”çfarë Diesel?” revistë. Motorët në dispozicion në XF janë 2.2-litra I4 + dhe 3.0-litra V6 + motorëve me naftë, or 3.0 liter V6 dhe 5.0-litra V8 + motorët benzinë.

The 5.0 motor litër është në dispozicion në formë Supercharged në XFR. nga 2011, motori diesel 2.2-litra nga Rover Freelander Tokës është shtuar në varg, si pjesë e një ndërrojë pamjen.

Jaguar XJ + është një madhësi të plotë + Saloon luksoze. Modeli ka qenë në prodhimin që nga viti 1968 me gjenerata e parë qenë në makinën e fundit Jaguar të ketë të dhëna krijuese nga themeluesi i kompanisë, Sir William Lyons + . në fillim 2003, XJ gjenerata e tretë arriti në dyqanet dhe ndërsa styling jashtme dhe të brendshme e makines ishin tradicionale në dukje, makina ishte krejtësisht të ri-engineered. styling e saj tërhoqi shumë kritika nga shumë gazetarë automobilistike që pretendonin se makina dukej modës së vjetër dhe mezi më moderne se paraardhësja e saj, shumë madje duke cituar se "vijë Lionit’ kishte humbur në nga Mark përkthimit 2 në Mark 3 XJ, edhe pse nën shell vë një ndërtim alumini shumë të avancuar që të vënë XJ shumë pranë krye të klasës së saj.

Jaguar përgjigjur kritikave me futjen e XJ katërt të gjeneratës, nisur në 2009. styling e saj e jashtme është një largim nga XJS mëparshme, me një shumë rinore, qëndrimi bashkëkohore, pas ndryshim projektimit që erdhi në fuqi më parë me XF e kompanisë + dhe XK + modelet.

Motori V8 5-litra në XJ Supersport mund të përshpejtojë makinën nga vlerësim emetimit të 289 g / km. Për të kujdesem për tregun limuzinë, Të gjitha modelet XJ ofrohen me një wheelbase më të gjatë + (individual) si një opsion, i cili rrit legroom pasme.

Jaguar XK + është një luks Tourer i madh + futur në 2006, ku ajo zëvendësoi XK8 + nisur në 1996. XK prezantoi një monocoque bodyshell alumini, dhe është në dispozicion edhe si një Coupe me dy dyer dhe dy-dyer Cabriolet + /konvertueshme + .

Jaguar filloi prodhimin e modeleve R në 1995 me futjen e XJR parë. Mundësuar nga një motor Supercharged 6-cilindër, makina prodhuar përafërsisht 322 kuaj-fuqi. Me vijën ringritur e motorëve, termocentralit do të bazohet në një motor tetë cilindra me kompresor nga 1997 për të paraqitur. 1997-2003 XJR prodhuar dhe rrotulluese, duke marrë makinën për në 5 sekonda.

bodyshell e re alumini nga 2004 në 2009 dhe rrit fuqinë e të zgjeruara dhe sistemet kompjuterike ulur kohën për të 4.8 sekonda. Duke filluar pas vitit 2000, XJRs ishin të pajisura me macet Jaguar (Kompjuter Active Technology Pezullimi), e cila ndihmoi fortë deri udhëtim në ngarje sportiv pa kompromentuar rehati gjatë ditë-për-ditë përdorim.

XKR e parë u prezantua në 1997 dhe mbahen me të njëjtat rritet energjisë si XJR përveç pas 2006 fuqia në XKR ishte rritur në. S-Type R kishte një afat të shkurtër të prodhimit nga 2003 në 2008, dhe erdhi pajisur me të njëjtën V8 Supercharged si modelet e tjera R. Ai u zëvendësua nga XFR, duke shfaqur një 5.0 L Supercharged V8 prodhimin .

* Jaguar XJR

* Jaguar F-Type R Coupe

Pas viteve të spekulimeve, Jaguar projektuesi Ian Callum + konfirmuar në fillim 2012 se nuk do të jetë një Jaguar SUV, por dije se ai mund të hartonin një crossover për Jaguar. Në 2013 Jaguar njoftoi C-X17 + koncept.

A me katër dyer veturë quajtur XE kompakt + u njoftua në 2014 Geneva Motor Show + me shitjet e planifikuara për 2015.


Jaguar S-Type + . për herë të parë u shfaq në 1999 dhe ndaloi prodhimin në 2008. Ajo tani është zëvendësuar nga Jaguar XF. Hershme S-Llojet vuajtur nga problemet e besueshmërisë, por ato janë zgjidhur kryesisht nga 2004 vit modeli.

Jaguar X-Type + ishte një makinë kompakt ekzekutiv + nisur në 2001, ndërsa kompania ishte nën pronësinë Ford. Ndarja platformën e saj me një 2000 Ford Mondeo + . X-Type pushuar prodhimin në 2009.

Kompania Jaguar filloi prodhimin me para-luftës 1.5, 2.5 dhe modelet 3.5-litër, të cilat përdoren motorë projektuar nga Motor Company Standard + . 1.5-litra motor me katër cilindra u sigurua ende nga standard, por dy të mëdha me gjashtë cilindra u bërë në shtëpi. Këto makina janë bërë të njohur jozyrtarisht si Mark IVs + .

Modeli i parë pas luftës ishte 1948 Mark V + në dispozicion me ose 2.5- ose motorët 3.5-litër, dhe ajo kishte një pamje më të strukturuar se modelet e paraluftës, por më e rëndësishme ishte ndryshimi në pezullimin e pavarur para dhe frenat hidraulike.

Së bashku me makina sportive, Jaguar ka mbajtur një vend të fortë në tregun e makinave luksoze veturë. Futja e madhe Mark VII në 1951, një makinë konceptuar posaçërisht për tregun amerikan, Jaguar u përshkuar me urdhër të. Mark VII dhe pasuesit e tij u mblodhën furi komente nga revista të tilla si ”Road dhe Track + ” dhe ”motori” + . Në 1956 a Mark VII fitoi prestigjioz Monte Carlo Rally + .

Në 1955, Veturë 2.4 litërsh (më pas i njohur si 2.4 shenjë 1 + ) ishte monocoque parë + (unik) makinë nga Jaguar. 2.4-litër version e saj të shkurtër-stroke i performancës së motorit XK me kusht. Në 1957, versioni 3.4-litra me frenat disk, rrota tela dhe opsione të tjera u prezantua, me një shpejtësi maksimale prej.

Në 1959, një version i rishikuar gjerësisht i makinës me dritare më të gjera dhe 2.4, 3.4, dhe 3.8-litër opsione motor u bë Mark 2 + . The 3.8 shenjë 2 ishte popullor me forcat e policisë britanike për madhësinë e saj të vogël dhe të performancës.

Mark VIII + nga 1956 dhe Mark IX + nga 1958 ishin në thelb përditësimet e Mark VII, por Mark X + nga 1961 ishte një dizajn krejtësisht të ri të veturë të madhe me gjithë pezullimin e rrumbullakët të pavarur dhe të ndërtimit unitar.

Pezullimin e pasme të pavarur nga Mark X është inkorporuar në 1963 S-Type + . e cila i ngjante nga afër Mark 2, dhe ne 1967 Mark 2 Emri u hoq kur veturë e vogël u bë 240/340 varg. The 420 + nga 1966, shitur edhe si Daimler Sovranin + . vënë një front të ri mbi S-tipit, edhe pse dy makina vazhduar paralelisht derisa S-Type u rënë në 1968. Mark X u bë 420G në 1966.

Nga locale më të fundit, më e rëndësishme është XJ + (1968-1992). nga 1968 në, Seria I XJ pashë ndryshime të vogla, për herë të parë në 1973 (të Seria II), 1979 (Series III), një redesign të plotë për 1986/1987 në XJ40, modifikime mëtejshme në 1995 (X300), në 1997 me V8-fuqi (X308), dhe një përparim i madh në 2003 me një industri-parë alumini monocoque-shasi (X350). Modelet më luksoze XJ kryer as Vanden Plas + (SHBA) ose Daimler + (Pjesa tjetër e botës) nameplates.

Në 1972, motori 12-cilindër u prezantua në XJ, ndërsa njëkohësisht duke u ofruar në E Type.

1992 pa futjen e mesit motor, twin-turbo XJ220 + . mundësuar nga një datë = 22 gusht 1992 |Puna = The Guardian |quote = Në rrugën Nardo e Italisë jugore, Martin Brundle, shoferi Grand Prix, konfirmoi atë si makinë të shpejtë të prodhimit me 217mph, ngushtë me shpejt se Bugatti. Ferrari 512 ose F40 herët ka rreth 200mph. F40 krenohet 0-60mph në 4.1 sekonda.

Lamborghini Diablo është 4.09 dhe Porsche 959, 3.9. Normat Jaguar 3.85.

Gjatë viteve shumë modele Jaguar kanë sported e kromit famshme praruar Kërcen Jaguar, tradicionalisht janë pjesë e cap radiator. I njohur si Leaper kjo nuskë portreti ka qenë subjekt i polemikave në kohët e fundit, kur e ndaluar për arsye sigurie nga makinat e furnizuara në Evropë ndërsa ajo vazhdon të jetë i pajisur me makina të destinuara për në Shtetet e Bashkuara, Lindja e Mesme dhe Lindja e Largët. Ajo tani është rënë nga të gjitha modelet e fundit Jaguar.

Sachs Big Roadster V 3.8
Sachs Big Roadster V 3.8
Sachs Big Roadster V 3.8
Sachs Big Roadster V 3.8

artikuj interesante

Artikuj të tjerë të kategorisë "interesant":

përkthim
 Edit Translation
partnerët tanë
Na ndiq
Na kontaktoni
Kontaktet tona

dima911@gmail.com

I lindur në BRSS

423360519

Rreth kësaj faqe

Për të gjitha pyetjet në lidhje me reklamat, Ju lutemi të kontaktoni të listuara në këtë faqe interneti.


Motorcycles katalog me specifikimet, pictures, ratings, komente dhe discusssions rreth Motorcycles.