Zyrtari i OKB-së-OFFICIAL ROKON FAQ PAGE

19 Jan 2015 | Author: | një koment »
Rokon Scout

nbsp SI E shpallë ROKON-

Këtu ajo është nga goja kuaj. Letra e mëposhtme është postuar në Bordit Forumit ROKON Botërore mesazh me Orla Larsen, themeluesi i Rokon-.

buzë 5:35 PM e premte janar 22, 1999 Për buddy tim SYCO: Kur fillon kompaninë e re për të ndërtuar TBS kam kërkuar për të marrë një emër të mbetet në mendje si Radar ose të ngjashme, shkruar të njëjtë para ose mbrapa. Unë kam qenë një skiator profesionist në Kanada dhe të pasur mundësi për të ardhur në SHBA dhe të fillojnë një fushë të re të skive në Vermont, Ne e thirrëm atë Mt.

borë (në fakt ajo u emërua pas pronarit të tokës Rubenit Snow) pasi të marrë në zonën e skive do, (Unë kam qenë menaxher i përgjithshëm dhe drejtori i shkollës ski) dhe ai u bë shumë i suksesshëm, I ndërtuar një shtëpizë të kujdesem për të dimrit dhe verës biznesin e. Gjatë gërmimeve për ndërtesën kryesore, zotëri që kemi blerë tokën nga erdhi që të ketë një vështrim në atë që ne po bëjmë.

Ka pasur grumbujt e shkëmbinjve djemve e ndaj pasurisë në të gjithë vendin nga gërmimet, dhe pronari origjinal i tokës ka thënë (njeriu ky vend është me të vërtetë në shkëmbinj) kështu kjo është ajo që ne e quajtur Lodge ynë. Kur unë isha duke kërkuar për një emër për kompaninë e re TB I bastarduar në shkëmbinj në RockOn, por kjo nuk duket e mirë në shtyp, kështu që unë ndryshuar atë në ROKON dhe kjo është si të gjitha ka nisur. Na vjen keq për njerëzit me vështirësi përkohësisht që shqiptonte ROWKON, por pastaj Zoti i mirë na tha për të qenë tolerant.

Për një histori të shkëlqyer në historinë e ROKON- Kliko këtu

nbsp Si funksionon kjo gjë

nbsp KARBURANT / OIL RATIO

Lënda e raportit të duhur të naftës / karburantit është ndoshta pyetja NUMBER ONE që të gjithë pyet dhe askush nuk mund të bien dakord për. Pronarët Manuali i fundit i rekomandon 40:1. Megjithatë në Rokonites terren të vrapojnë raportet nga 16:1 të gjitha mënyra për të 100:1 në varësi të llojit të naftës (rregullt ose sintetike) dhe koha e muajit. Tri gjëra që ju kurrë nuk duan të diskutojnë në kompaninë e sjellshme janë.

Feja, Politika dhe Çfarë Mix bëni ju rekomandojmë?

Ju do të jetë i sigurt për të drejtuar një notë të mirë të naftës 2-stroke (sharrë elektrike me zinxhir,jashtë apo motor) në 20:1. Një sintetike duhet të jetë i sigurt në rreth 50:1. kilometrazh tuaj mund të ndryshojnë.

nbsp sparkplug LLOJI GAP

Plug aksioneve për motor 2-stroke është një kampion L90-C bakri Plus. Kohët e fundit Champion ndryshuar numrin e aksioneve të L90-C për #896. Ju mund të përdorni ndonjë markë ju preferoni që kalon në këtë numër.

Gap është .030.

nbsp ngjyrë të saktë

ROKON- vjen me një zgjedhje të 3 llojet timon. Lloji më i zakonshëm është një 15 type tub alumini daulle rrota që mund të mbajë 4.5 gal nga zgjedhjen tuaj të lëngshme (gaz,ujë,shtyp, etj) ose të lihet bosh për të siguruar notim. Më e zakonshme Madhësia e gomave është 6.70×15 Goodyear Shur-Trac zbatuar gomë.

Kjo është e njohur V Lug traktor gomave. Kohët e fundit Goodyear ka dalë me një tjetër dizajn të ecurit në këtë gomë që ka një tërheqje pak më të mirë anësor, kjo është një 5.90X15 dhe ka një dizajn filxhan shkel. Kohët e fundit ROKON ka prezantuar një 12 alumin daulle rrotë si opsion. Lloji tjetër i timonit është 12 lloji i foli.

Kjo është një rim pa trung çeliku me 5 spokes mëdha diameter radiale. Rrotat janë të njëjta para për të mbështetur për të dy llojet me përjashtim të rrotën e përparme në makinë e pasme wheel vetëm RT-140. Ajo ka një disk të madh frenave në vend të një dhëmbë në rrotën e përparme. Mbi rrotat e çelikut dhëmbë është ngjitur në, rrotat alumini të përdorni ose bulon ose presion në sprockets. Këtu është një foto e sprockets të ndryshme rrota.

Ata të gjithë përdorim #40 zinxhir. ndërsa 15 rrota është e kufizuar në llojin e gomave në dispozicion për të të 12 rrotë mund përdorim ndonjë 12 ATV gomave deri në një 8.50x23x12. Si një shënim, ROKON përdorur dy diametra të ndryshme bosht gjatë viteve kështu që nëse ju të zëvendësojë kushineta tuaj rrota të marrë ato të vjetra me ju në dyqan pjesë për ndeshjen e tyre.

Shumica e njerëzve preferojnë të përdorin influencë të tipit të mbyllur si një zëvendësim.

BURIMET nbsp PJESË

ROKON- ka mbetur pothuajse i pandryshuar që nga fillimi. Pse të luajnë me atë në qoftë se ajo nuk është e thyen. Ka pasur disa ndryshime gjatë viteve, por në thelb nuk është një shumë e interchangability në mesin e modeleve dhe si ROKON- është ende në prodhim shumë pjesë janë ende në dispozicion nga prodhuesi. Përveç kësaj shumë pjesë (kushineta,vula,ingranazhet,pjesë motorike,etj) mund të gjenden në pjesët tuaja lokale auto ose pajisje lëndinë dyqan.

Për disa më e vështirë për të gjetur ose pjesët më të shtrenjtë ju mund të reklamoni në letër tuaj lokal ose të kërkoni në internet në ankand të ndryshme apo faqet e auto-tregtarit. Ka një pjesë të kërkuar dhe një për shitje seksionin në Forumin Bordit ROKON Botërore mesazh në Delphi. Këtu janë disa pjesë të tjera Lidhje dhe një listë të numrave të pjesëve të përbashkëta për gjëra që ju mund të blejnë në nivel lokal.

u-joint_APEX # 20D250. Dave shton këtë informacion në lidhje me të përbashkët zëvendësimit shitur nga ROKON.

Shih ROKON ose shitësin ROKON për rreth $ 200. Ju merrni një konfigurim të ri që ka vulosur kushineta gjilpërë dhe pa vulë llambë. ROKON do të ju them se është mbindërtimë dhe mund të përdoret në të gjitha bikes. Kjo nuk është fare e vërtetë — 1969 biçikletë ju mund të jetë në rregull. I urdhëroi një. njësia zoti.

Bërë jashtë I dyshuari – por e bukur. Kam pasur disa çështje me të. *bikes vjetra, si imja 68 përdorur një çelës drejt në pjesën e përparme të driveshaft. Të Bores në interfaces origjinale Apex përbashkëta janë vetëm të hapur në një fund —– Ky konfigurim kap një çelës të drejtë.

I përbashkët i ri ka bores hapur në të dyja anët. çelësat e drejtë nuk janë kapur dhe mund të bjerë jashtë. Këto nyje të reja duhet të modifikohet për të shtuar një funksion (stërvitje vrimë dhe të përdorin një pin roll) për të robëroj të drejtë çelësat përdorura në bikes vjetra. Alternativë për këtë është që të përdorin një linjë të re makinë me çelës drift (vetë magjepsës).

Unë nuk mund të besoj ROKON nuk e di këtë. *Problemi tjetër kam hasur ishte distanca e pin roll vrimë në fund të U-përbashkët (shumë e madhe). Kur kam vendosur të U-përbashkët në miterbox përparme (aksioneve shafting) fundi i u-përbashkët goditi miterbox para se unë mund të vijë deri vrima për të instaluar pin roll. Unë kisha për makinë off rreth .020 për të marrë atë shumë punë (fundi i u-përbashkët).

Këto çështje nuk u mërzit më shumë, sepse kam pasur kapacitet për t'u marrë me të. Unë mendoj se si dissapointed unë do të jetë në qoftë se unë nuk kanë kapacitet për të korrigjuar problemin. për 200 bucks / per konsumatorin nuk duhet të duhet të merren me këtë. sidomos nëse ai / ajo është duke u mbështetur në këto makina për punë dhe mirëqenien. Unë gjithashtu mendojnë se unë nuk duhet të ketë për bel kohën time në shpjegimin e gjithë kjo në fabrikë.

Kështu që unë nuk. Unë jam tani pazar për nyje Apex. Në të kaluarën unë kam modifyed APEX P / N nyje 3D2012-0012-06C. Këto nyje duhet të jenë shkurtuar në fund miterbox dhe ju duhet të shtoni pin roll vrimë.

Sipas katalogun e ri ju gjithashtu mund të përdorni 300-D-20-12-6C. Kjo ka vende për çelësa në të dyja anët (një tjetër e kam përmend vetëm ka Keyway në një fund). Kjo gjithashtu duhet të shkurtohet dhe kanë pin roll vrimë shtuar. Shiko. www.cooperindustries.com/c_center/index.htm David

u-përbashkët boots_Grainger # 2A766 Lovejoy model universal të përbashkët boot D8 sipërme.

u-përbashkët boot clamps_Precision Universal përbashkët # 3433

ajrit filter_Case # A11552 (ujit type rezistente). AKOUTDOORS na sjell këtë gjë e mirë pak:Unë shkova të gjithë Anchorage u përpjekur për të gjetur filtra ndërrimit të ajrit për ROKON tim. Ajo ishte në kërkim si ajo ishte koha për Mail Order direkt nga ROKON International. Unë u përpoq të gjitha auto pjesëve vende dhe disa dyqane të vogla motor pa dobi. Unë edhe solli numrat e ndryshme filtër nga faqet e internetit ROKON.

fundit Dyqan i vogël motor shkova në tha se ai nuk kishte asgjë si ai dhe librat e tij nuk tregojnë asnjë referencë kryq:( Unë mendoj se ai është duke kërkuar për diçka për të bërë për shkak se ai ofroi për të parë përmes dhomën e tij dyqan për ndonjë gjë të ngjashme. Atëherë ai i tha, Sa shumë keni nevojë për? Ai nxori një çift dhe gjithashtu të gjithë kit përfshirë filtër dhe rritje pllaka. Ata janë të njëjtë. Ai tha se kishte punuar atje për vite dhe nuk e kishte shitur një para.

furnizuesi i tij është Wacker. numra pjesë janë 2005308 për filtër dhe 2005343 për kit. Çmimi ishte pothuajse i njëjtë si ROKON, por unë jam tani në gjendje për të blerë ato drejtpërdrejt dhe nuk bela me transport dhe duke pritur.

Ai gjithashtu tha se dyshonte se numrat Wacker do të kalojnë referencë për çdo prodhues tjetër. Patrick

albion trans output seal_ TCM # 11162TB.

gazi cap_OMC # 388933—Stant #11623

Dusty thotë se kjo: Unë kam një kapak të gazit që i përshtatet dhe të duket më mirë se Stant. Është nga Bikers zgjedhje nga Nempco. (SI / Nempco #49-0447 thotë: Herët vented kapak. '36 '73 -early, H.D. e vetme dhe e drejtë tanke yndyrë Bob. OEM #: 61103-36, Pra, me që # ju mund të urdhërojë një nga çdo dyqan Harley lidhur.

Arsyeja që unë doja atë më mirë se Stant është se ai duket si një M / C kapak gaz. Kjo është më e vogël,kënaqem dhe ka shenjat rrokje në pjesën e jashtme, ku ju duhet fërkime për të hapur atë. Unë nuk e kanë provuar testin rrjedhje sepse biçikletë është e gatshme për të anijeve dhe të gjithë gazin e është jashtë tank. I imagjinoni se mund të del në shesh si pjesa tjetër e tyre të bërë, por shpuar një vrimë, dhe instalimit të një montim tub duket lehtë se sa në një Stant.

Ajo mund të punojnë shumë më mirë, sepse ajo është projektuar për një motor dhe fatbobs mia mbi Shovelheads mi të vjetër nuk ka rrjedhje. POR, Unë nuk e kam përdorur për të hipur lopatë tim lart dhe poshtë Rubikonin.

side # 2770146-1 / makinë bosht me gunga seals_mag side # 31146.

rrotë brgs_NAPA # 202-NPP8 (AKOUTDOORS shton këtë shënim: Unë kam një fillim MK7 Trailbreaker 90-me 15 daulle rrota. Kushineta timon janë të njëjta si kushineta kuti miter. Federal-Mogul 204-BBAR, ose General Duke 8504.

Numrat e tjera të mundshme janë Granger 5U492, NTN SC0440 LLC3. Kushineta të vjetër timon janë shumë më të vogla)

Kjo vetëm në nga RATKILR: ( Ai ka një sërë fillim 12 rrota biseduar që janë mërzitur 1 5/8 të gjithë rrugën nëpër qendër. DRUMWHEEL thotë 12 rrota erdhi dy mënyra, ose mërzitur apo të qetë me një hap të brendshme për të mbajtur duke mbajtur. Shpërndarës qetë mërzitur kërkojnë një influencë flanged si RATKILR përshkruan, shpërndarës shkelën lindi mund të përdorni duke mbajtur stilin NAPA. Gjithashtu të përpiqet të përdorë mbyllur që nuk jep një të mbrojtura.) —–

Më në fund gjeti një ndikim me 3/4 ID, 1 5/8 NGA(1.625). 5 Gjerësia me racën zgjatur brendshme, vula dyfishtë dhe një garë flanged e jashtme e 1 3/4. Kjo është bërë nga General Bearing Corporation në NY. Part # 32662-88. Ka një peshë të vlerësuarat të 1171 lbs me shpejtësi max e 2500 RPMs.

E vetmja gjë është se distributer lokal kishte asnjë dhe kishte për të shkuar fabrikë të drejtpërdrejtë me qëllim minimun e 10. Mbushur në këtë mënyrë.

valvul ndërprerje karburantit o ring_ # 008

reeds_Boyensen # 620.

mbyt w / cable_LeMans pro seri # 052016.

Carb kit_Tillitson # DG5HL—NAPA # SME7-07122.

Ky informacion ka ardhur nga DRUMWHEEL, një burim i vërtetë i dijes ROKON:

mjeteve dhe gjilpërë valvul e është konfiguracioni Viton për përputhshmërinë me alkoolet dhe aditivët e karburantit.

Në vijim janë pjesë # 's dhe çmimi juaj për pjesët për HL-173A.

DP-5HL membranë rondelë Kit $ 6.33@

RK-117HL Complete rindërtimin e Kit $ 11.75@

EC-001 Gjilpërë Valve Springs $ .85@

26-989 Choke Shaft $ 6.51@ -(Handle është në anën e gjilpërës, por të gjithë nuk ka)

13-1592 mbyt Shaft $ 7.48@

179-55 Welch Plug $ .57@

95-174 Fuel Inlet Screen $ .70@

16B-205 Karburanti Cover rondelë $ .44@

43-966 Lartë Side gjilpërave $ 6.56@

43-388 Low gjilpërave Side $ 2.56@

44-270 O-Unaza $ .60@

EC-217 fllanxhë rondelë $ .44@

233-706 Kuvendi gjilpërë Seat $ 8.53@

EC-998 Shim Kit $ 7.50@

Një tjetër tip Carb kit, këtë herë nga OURZOO2—Bleva një kit karbohidrate nga napa #7-07122 dhe ajo zëvendëson kits Tillotson DG-2-HL dhe DG-5-HL.also ajo ishte vetëm $4.44 përfshirë taksave. Ajo përshtaten madhe e vetmja gjë që kit nuk është gjilpërë dhe vend dhe të dy O-unaza që i përshtatet rreth ajustment vida por everthing tjetër përshtatje të madh.

vrasin switch_Magura # 307-0801.

miter gears_Martin # M1218B (thekur # MH1218B)

miterbox seal_.750×1.375x.250 Federal Mogul # 471554—-NAPA # 7513.

Rokon Scout
Rokon Scout

salsbury përzënë belt_Salsbury # 704032—

belt_Gates Albion DRIVE # 31-260—NAPA # 5L290W.

një mënyrë tufë bearing_Torrington # RCB-162117-FS. (2BY shton këtë shënim:) nga: Glenn (2BY) Torrington # RCB 162117 është duke e saktë për Mercury Clutch. Dikush kishte postuar RCB 162117 FS. Kjo është e njëjtë duke mbajtur, por ai përdor burime çelik brenda saj për qeli menjëhershëm. duke e fushës RCB përdor burime formohem integralisht me kafaz. Unë kuptova se Bearing FS nuk është shënuar gjithmonë FS.

Mënyra të them me siguri është të shikojmë në kafaz të vogël plastike që mban rresht mesme e rollers në vend. Duke mbajtur FS gjithmonë do të ketë një kafaz kuqe plastike. nëse është e shënuar FS apo jo. Unë gjithashtu mori të mbajë madhësinë e saktë bosht për këtë duke pasur në qoftë se ju dëshironi të mic shigjetat ndërsa ju keni ato veç e veç. Maximum Shaft Dia. 1.0000 Minimum Shaft Dia.

9995 Duke mbajtur kërkon një fortësi bosht të 58 HRC ose equialent. Dhe e fundit por jo më pak. fer ju djema hot-Rodder. Kufizimi i Speed ​​muar në këtë duke pasur është 8670. RCB 162117 ishte rreth $12 në Motion industritë e RCB 162117 FS ishte rreth $22 në Motion

Mbreti pin bushings_Boston Bronze # FB1012-6.

18 dhëmb sprocket_Grainger # 1L135

23 dhëmb sprocket_Grainger # 6L863.

26 dhëmb sprocket_Grainger # 6L876.

11 dhëmb sprocket_Grainger # 6L839.

12 dhëmb sprocket_Grainger # 1L110

sparkplug_Champion L90C.

breaker pikë set_Rokon #12225 — Prestolite #1-5029

condenser_Rokon #12326 —Prestolite #2-5028

frenave lever_ Northern # 1383-C136

frenave cable_ Northern # 1384-C136

Throttle Grip set_ Northern # 1380-C136

kontrollit mbyt cable_ Northern # 1382-C136

Throttle kabllor Pranvera kit_ Veriore(kabllo ndalesa etj.) #2449-C136

miter gears_ MARTIN # M1218B

tërheq starter_ Northern # 701302 — Tecumseh # 590420A

Ndërrimi Vende Akuila dhe Mbulon. Këto janë vende Innocetti për Scooters Lambretta, por ato janë të njëjta si origjinale ulëseve solo Aquila gjenden në Rokons vjetra.

Lambertta ,San Diego ,619-229-0201. http://lambretta.net

$50.00 për të kornizës dhe 59$ për të mbuluar .

Dee Cooper shton këtë shënim: I bleu korniza nga West Coast lambretta Punon së bashku me kapakët.

Korniza janë pikërisht po ato të përdorura ROKON. Ishin nga disa aksioneve të reja të vjetra

(ndryshk lehtë sipërfaqe në vende) por një udhëtim të lehta në kabinetin e shpërthimit dhe një hit me

Shkëlqim bojë të zezë dhe ata duken të reja. Ata erdhën me burimet. numrat e I

kanë nga faturën e firmës në mënyrë mia të fundit janë:

Seat Frame Item # 1501.A

Front Saddle Seat Cover, Black Item # 1180.B

Dave dërgon në këtë listë e çelësave WOODRUFF:

Numri i vetëm shifra është numri i vjetër, the 3 shifror është numri i ri ANSI.

#5, ANSI # 405, 1/8 X 5/8 Albion rrotull kyçe(Çelësi im i preferuar)

#8, ANSI # 506, 5/32 X 3/4 ndezjes Bee

#9, ANSI # 606, 3/16 X 3/4 Miterbox, U-përbashkët, Çelësi RT140 Auto jackshaft

Drum Wheel Plugs_Drumwheel madhësia filler plug dhe katran: origjinal (para kineze)  1 3/8 inç -18 rrota kineze 36mm-1.5 Note- ata duken shumë shumë afër në madhësi dhe katran, kështu që mos vidhos-up (pun me qëllim), një nga rrota tuaj duke përdorur madhësinë e gabuar rrota plug. (Falë Eddie për info)

Këtu është një listë e pjesëve nga Napa që është dorëzuar nga 2BY.

Rokon Scout
Rokon Scoutartikuj interesante

Tagged as:

Other articles of the category "interesant":

Comments " Zyrtari i OKB-së-OFFICIAL ROKON FAQ PAGE"

Shiko komentet më të fundit
  1. Unë vetëm blerë një kartë për rindërtimin e Kit rk-117hl për hl-173a Tillotson Carb për $4.49 që përmbante më shumë se vetëm Rondelet. Blera nga zgjidhje të teknologjisë Carb. telefon 714-930-5374 emailwww.carbtech21.com anijeve ishte e sheshtë $6.00. Që kits ishin aq të lirë kam urdhëruar 2 dhe anijeve ishte $6 per te dy $14.98 për 2 kits dhe anijeve. marrë në 4 ditë. Michael Hölscher

përkthim
 Edit Translation
Our partners
Follow us
Contact us
Our contacts

dima911@gmail.com

I lindur në BRSS

423360519

Rreth kësaj faqe

Për të gjitha pyetjet në lidhje me reklamat, Ju lutemi të kontaktoni të listuara në këtë faqe interneti.


Motorcycles katalog me specifikimet, pictures, ratings, komente dhe discusssions rreth Motorcycles.