Shqyrtime biçikletë – Kawasaki ER-6N PRLog

14 Mund 2015 | autor: | Comments Off në Shqyrtime biçikletë – Kawasaki ER-6N PRLog

Shqyrtime biçikletë – Kawasaki ER-6N

Insure My Ride logo

PRLog (Njoftimi për shtyp) – Mund 9, 2008 – Çdo tani dhe pastaj unë mendoj se Kawasaki Heavy Industries, prindi i (relativisht të vogël) ndarje motor, ka harruar në lidhje me fëmijën e saj të vogël. Markë duket të vetëm të shënuar kohë, apo edhe duke i dhënë terren. Mos harroni, kur ata u përpoqën që shkrirje modeli i pjesshëm me Suzuki?

Ajo dukej sikur ata vetëm do të drejtuar nga avulli. Dhe do t'i Momma mend, dhe papritmas Kawasaki ka bikes më të reja në bllok. Kjo ndodhi kur ata lëshuar vetëm turbo-ngarkuar motor me vlerë blerjen - në GPz750 - dhe kjo ka ndodhur vetëm një herë.

The ER-6n might look like one of those tiny model bikes you might find in a Kinder Surprise chocolate egg, but so what? The bike’s look is futuristic and highly successful. When it was launched a jury of bike designers, journalists and racers actually awarded this machine the crown of best-looking naked bike.

Që ka thënë, the bike is not conventionally good-looking. But it is the kind of machine that will get people’s pulses racing, and get them to consider buying a bike when they might not have considered it before.

If this sounds as though I really like this bike that’s quite correct. Provided you like the Kinder Surprise design (and I do), you will find little to criticise on the ER-6n. mirë, except for the mirrors.

They’re huge, actually intruding on your forward field of view, but they offer a view of very little except your shoulders. Buy the bike, replace the mirrors.

Radical designs like this are sometimes impractical, but not this time. You’d be hard put to find anything apart from those mirrors that doesn’t work really well on the ER-6n. mirë, apart from the lack of a main stand, ruled out by the trick under-bike exhaust.

The seat is low and comfortable; ergonomics are fine; the bike is light and nimble and thoroughly enjoyable on the tar and on moderate gravel. Corrugations are not its friends, but apart from that the suspension is good. Fully adjustable levers are a bonus on a bike at this price.

The pillion gets a handy grab rail, and there are luggage hooks beneath the seat – it’s a well thought-out package. I’d have one of these, any time.

Kawasaki ER-6n

Looks like Momma’s brand new handbag is going to yield a few more designs based on this one, shumë. I can’t wait for the slick-looking Multistrada- style Versys, for one.

Kawasaki ER-6N

motor: 649cc, likuid ftohur, eight-valve, DOHC, four-stroke parallel twin

Kalibër dhe goditje: 83 x 60mm

ngjeshje: 11.3:1

Sistemi i karburantit: elektronik i injeksionit të karburantit

Kawasaki ER-6n
Kawasaki ER-6n
Kawasaki ER-6n
Kawasaki ER-6n
Kawasaki ER-6n
Kawasaki ER-6n


artikuj interesante

Artikuj të tjerë të kategorisë "Kawasaki":

përkthim
 Edit Translation
partnerët tanë
Na ndiq
Na kontaktoni
Kontaktet tona

dima911@gmail.com

I lindur në BRSS

423360519

Rreth kësaj faqe

Për të gjitha pyetjet në lidhje me reklamat, Ju lutemi të kontaktoni të listuara në këtë faqe interneti.


Motorcycles katalog me specifikimet, pictures, ratings, komente dhe discusssions rreth Motorcycles.