honda CB500F, Kawasaki er-6N ose Yamaha XJ6: të cilat biçikletë A2 zgjidhni? bikes Doctor

18 qershor 2015 | autor: | Comments Off në honda CB500F, Kawasaki er-6N ose Yamaha XJ6: të cilat biçikletë A2 zgjidhni? bikes Doctor
Kawasaki ER-6n

honda CB500F, Kawasaki er-6N ose Yamaha XJ6: të cilat biçikletë A2 zgjidhni?

Të dy roadsters Kawasaki ER-6N dhe Yamaha XJ6 aktualisht janë motorcycles preferuar nga nxënësit e bikers dhe tyre bikes-shkolla, por nivel të ri të hyrjes llogaria e Honda CB500F edhe të ndryshojë dhënë. Bikesdoctor.Com krahason për ju. provë!

dy referenca, një të ri

Per pothuajse 20 vjet, Honda CB500, Kawasaki RP-5, Suzuki GS500 dhe të tjera Yamaha XJ600 kanë zhvilluar bagazhin e mbështetëse këmbe për riders të panumërta. sot, Dy modele u pëlqejnë fillestar (nxënësit i Bikes-shkollave dhe leje të rinjve): the Kawasaki ER-6N dhe Yamaha XJ6.

Të lehta dhe më pak të fuqishme se motrat e tyre të mëdha Z750 dhe FZ8, Kawasaki dhe Yamaha aktualisht janë në mesin e preferuar e Bikes franceze. Në 2012, Kawasaki ishte edhe më i shitur motor në Francë.

Duhet të pranohet se përditësimi i ER-6 ('N' për roadster, 'F' për versionin e saj faired) kishte qenë e thellë dhe të rëndësishme të vitit të kaluar: Korniza e re, krahu i ri ritëm, forcimin e poshtme dhe në mes të skemave të twin-cilindër, estetike 'Ansambli River die' dhe rritur rehati ishin në program.

Për fat të keq - për Kawasaki, jo për gazetarët në kërkim për kritika negative dhe konstruktive! -, Katherine mik kishte dështuar për të fshirë të gjitha gabimet: vibracionet mbetet e ndjeshme, zgjohet dhe fuqia e motorit mund të lënë një bikers disa të uritur, mbyllja e shalë të ri nuk është e qartë dhe opsioni ABS kushton ende shumë e shtrenjtë (€ 600).

nisur në 2009, Yamaha XJ6 duhet të jetë avantazhe të dallueshme nga ato të Kawasaki ER-6, duke filluar me motorin e tij 4-cilindër që rrjedhin nga Fazer, Vetë trashëguar nga R6 Online! Gjatë testit të tij Duel përballë Suzuki GLADIUS - të dalë në të njëjtën vjeçare-, vogël Yam "argumentuar fleksibilitetin dhe zgjerimin e motorit të saj.

Featured Kawasaki dhe Yamaha

Pezullimi i Yamaha XJ6 është gjithashtu i rëndësishëm për shkak se ata tregojnë gjithë të siguruar shoferit dhe pasagjerit rehati e tij eventuale të shkëlqyer dhe efikasitetin e shquar. Në mesin e 'pozitive', Testi në veçanti theksoi sjelljen e shkëlqyer të boshtin e përparmë.

anasjelltas, jo shumë ekspresive e konsiderueshme e motorit të tij kishte aftësi të kufizuara që të përballet me shkëlqyer V-binjakun e Hamamatsu, si dhe pamjen e saj tepër konvencionale, kjo është një gearbox pak i përafërt dhe hapësirën e saj magazinimit nën ulësen e jo për të transportuar vetëm një U të vogël.

"Suksesi i Yamaha XJ6 është e lidhur me cilësitë e brendshme të makinës", thotë një Yamaha, 'Përkatësisht atributet e tij dinamike të peshës dhe të performancës pa harruar qasje të lehtë e saj për shoferët në fazën e të mësuarit në sajë të lartësisë së saj të ulët vend'(785 mm, Ed).

Mesatarisht, Yamaha Motor France (YMF) thotë shesin 400 Yamaha XJ6 në vit në tregun bikes francez, ose aq sa Kawasaki me saj Kawasaki ER-6N. megjithatë, këto shifra pritet të rriten këtë vit, 'Me rinovimin e parqeve pas rregullores e cila lejon që 1 janar 2013 versionet ABS ', konsideron YMF.

Sigurisht, Honda nuk ka ndërmend për të lejuar kundërshtarët e tij të luajë vetëm mbi këtë bazë: përveç numrit të konsiderueshëm të regjistrimeve në lojë, Kjo 'tregu në treg "është i një rëndësie vendimtare për prodhuesit ...

Honda e re 2013

Duhet të kujtojmë se në predhë e tyre prej lëkure dhe me keqbesim, bikers janë në fund të sentimental i madh? markë e tyre motor i parë do të mbeten të ankoruara në zemrat e tyre, nëse jo kujtimi i tyre, dhe ringjallur në atë kohë për të kaluar në më të mëdha. Prandaj interesi në Reds, Zarzavate dhe blues të propozojë 'e' biçikletë ideale për fillestar!

nga Honda, hyrja e saj më të ri, Honda CB500F, përgjigjet pritjet nga nxënësit e bikers, por edhe me ato të shkollave të tyre. Ndër pasuritë e saj, ai që Honda Franca vë përpara është çmimi, një shok për të dy kategoritë e klientëve përmendur argumentin!

Shfaqet në koncesionet në € 5590 incl. TVSH (ABS seri e 1509 euro më pak se Kawasaki ER-6N ABS dhe Yamaha XJ6 ABS), Honda CB500F është propozuar të shkollave motor çmim 'i pozicionuar € 4490 duke përjashtuar tatimin dhe të përfshira kit mbrojtje, deri 30 shtator ', na tregon Honda France.

Fituesi i 500 kthimi

Ndryshe nga konkurrenca e roadsters 'medium zhvendosje', modelet Honda nuk janë pasues të rritjes. grerëza, veçanërisht, vazhdon të kubike 600 cc kundër 675, 750 apo edhe 800 cc në rivalët e saj aktuale.

Me Honda CB500F e saj të ri, Honda edhe vendosi të kthehet në bazat duke ofruar Riders nxënës një zhvendosje mesatare autentike, i fuqishëm, shkathët dhe argëtim ". Përveç kthimit të lavdishëm në 500 cc (471 cc saktësisht), Reds kanë kërkuar edhe për të kufizuar peshën e biçikletë e tyre.

Shfaqur në bilancin - prodhuesi - pesha e të gjitha plot 192 kg, Honda bën 14 kg të ABS Kawasaki er-6N dhe 18 kg të ABS Yamaha XJ6.

Nëse Honda CB500F është më e lehtë për të manovruar, kjo është e qartë për shkak të peshës së saj të ulët, por edhe në sajë të qendrës së saj të gravitetit pozicionuar ulët dhe të gjerë të saj, timon e sheshtë dhe e drejtë. The Kawasaki ER-6N, me rezervuarin e saj shumë të lartë, Handlebars e saj më të lakuar dhe paund tij shtesë, është më pak e lehtë për të kuptuar.

Por më pak i dukshëm i të gjithëve është Yamaha XJ6, kryesisht për shkak të një shumë të mbyllur nga dy Handlebars e tjera. Yamaha përpiqet për të kapur dorë duke ofruar një rreze më të shkurtër kthese se njëzet centimetra Kawasaki ... kot, si Honda gjithashtu drejtimin e thatë si Yam! '

Honda për armët e vogla

Por kjo betejë e parë dhënë për 'pak 500 "nuk shqetësohen të Gjelbrit ose Blues. Në Kawasaki parë, mund të argumentojnë se 300 Ninja është ende e lehtë dhe maneuverable se Honda CB500 e ri (lexoni CBR500R tonë Vs Ninja 300 duel: sportsbike, kështu A2!) .

Yamaha është propozuar asnjë alternativë, dhe për arsye të mirë: 'Propozon një XJ4?"Zyrtarët e pothuajse të habitur francezë. "Kjo zhvendosje për fat të keq nuk ka pasur sukses në Francë dhe vëllimet e vlerësuara të mbetet i ulët të jetë në gjendje për të propozuar një kërkesë të çmimeve ', Analiza YMF: "Ne e dimë të gjithë se vëllimet janë të përfshirë në çmimet e mallrave të pozicionimit '.

Kjo është një temë, megjithatë, ku Honda nuk është përjashtim me rregullat aktuale të estetikës! Shasi fakti themelor i Honda CB500F merr një strehim plastike - na pëlqen apo jo, por kjo nuk është thjesht një 'yff' në komente! - që ka të bëjë me motrat 'të mëdha' 'mesatare' e saj dhe?

Më shumë se CB600F - koduar grerëza! - A është e vogël Honda CB1000R që kujton detaje kur është bllok optik, scoops radiatorëve e saj, dhe në fund të saj rezervuari, kuvertën mbështetëse këmbe tij, lak pasme përfunduar në një zjarr trekëndësh ndaluar dhe motor këpucëve që është kujton e tenxhere ulët maxi Roadster krahë.

anën e tyre gjithashtu, Kawasaki ER-6N dhe Yamaha XJ6 frymëzuar shumë nga pleqtë e tyre. Kështu Kawasaki është luajtur krahët mëdha me salcë pirun e saj hidraulike (41 mm, si në Honda) prej plastike, si Z1000. Ajo gjithashtu instalon kaloni saj mbi tank.

Në të njëjtën kohë, Kawasaki ER-6N ende kultivon pamjen e vet, duke përfshirë edhe përmes kuadrin e saj të bukur dhe të çelikut swingarm banane tub saj të dyfishtë, si dhe flutur saj mono deportuar në të kuqe pranverë "shpurë" (në ngjyrat e zezë dhe e kuqe, pranverë të bardhë për modelin e Gjelbër).

Tunes familja e qartë

Në 'Gara blu' livre saj, Yamaha XJ6 përpjekjet për të tërhequr syrin. për fat të keq, Matt çehre dhe rims saj pikturuar blu elektrike nuk janë në asgjë: pesë vjet se qarkullon Yam 'në rrugë dhe bikers kryqëzuara në këtë gjykim tona janë dhënë që pak vëmendje në krahasim me CB ri ...

në bikesdoctor.com, Ne dyshojmë se versioni i ri i Yamaha XJ6 'PS' arrin devijuar më tej shikimet: ngjyra unike e zezë dhe gri, e decals kit, arka në karbonit përfunduar dhe madje shalë në dy pjesë bën të shquar jo të mjaftueshme tjetër Yamaha XJ6.

Marrëdhënia në mes të Yam 'dhe motrat e saj FZ6, FZ8 dhe FZ1 ndjehen biçikletë straddled: tank, kornizë lëkurën copiously shkarkojë gjunjët! Në dy konkurrentët e saj të ditës, kofshët janë më të Angazhimit, e cila lejon rrethoni më mirë motor dhe lehtëson trajtimin e saj me shpejtësi të ulët.

Kredituar me lartësinë më të ulët vend, Yamaha pranon riders më të vogla, por mollaqe footrests e tij relativisht të ulëta dhe vertikale nuk e mërzit lojra si gjata të mëdha.

ka hije, shalë e Honda CB500F të përfitojnë nga gjerësinë e saj në pjesën e pasme. Gjenden në Honda pozicionin e duhur e bustit që është miratuar natyrshëm në Yamaha, timon i drejtë dhe të sheshtë plus! Prandaj, nuk ka dyshim se ajo është në Honda CB500F që fillestar do të jetë më të rehatshme.

Një veshje pak!

Sigurisht, Kawasaki ofron një vend mikpritës si trasha. Por djemtë e mëdhenj si mjet për të ankohen për rënie të dukshme në gjunjë e tyre vunë këmbët e tyre lart dhe takë e tyre pak larg nga e gjatë kuvertën këmbe (shoferi dhe pasagjeri).

The Kawasaki ER-6N shoferët miratojë një pozicion pak më shumë 'sportiv' - shikonte përpara - vetëm Yamaha XJ6 dhe Honda CB500F shoferët. megjithatë, në numėruar listën e aspekteve praktike dhe pajisjeve, e kupton se Kawasaki tenton Biker tij.

Nëse loja është i ngushtë në lidhje me orkestrim (lidhur me Honda, Yamaha nuk tregon konsumin mesatar ose të menjëhershëm), zarzavate dal kombinuar pikat praktike.

Si 'CB' dhe '' XJ, "Është e pajisur me një çelës të koduar, Paralajmërimet dhe një vend të sigurtë përshëndetur një U të vogël. Ajo ndryshon nga të dy kundërshtarët e saj me dy leva e saj rregullueshme (frenave dhe tufë), gjashtë grepa saj kravatë-poshtë dhe tij rear-wheel licks - i vogël, por akoma…

Atje gjatë dy hollësitë e Honda CB500F. I pari ka të bëjë me kontrollin e bririt që është mbi ndezje - jo më poshtë, si shumica dërrmuese e motoçikletave. kryqëzimet e para janë të ndërprera për fat të mirë me pak e paralajmëruar ...

E dyta është më shumë i mërzitshëm çdo ditë: kjo është mungesa e varen mbi kapak të tank Honda CB500F. Ndërsa në qoftë se duke hequr përkrenare e tij dhe të paguajnë të plotë paraprakisht nuk ishte mjaft i bezdisshëm, ende nevojë për të gjetur një vend të pastër për të hedhur Cap tij ...

Plot tre bikes bëra (15.7 litra në Honda, Kawasaki dhe 16 në 17 në Yamaha); bikesdoctor.Com është e gatshme të hidhen në rrugë motorike, veprim!

Tre roadsters shumë të ndryshme

Bikesdoctor.com filloi taxiing në timon e më i ri i këtij krahasimi. Në kontrollet e bordit janë të ëmbël, përkryer set injeksion, transmetimit transparent, motor fleksibile dhe vullnetare: Kjo Honda CB500F është e përkryer për xhiro e tij të para të timonit - hey, çfarë prisni ju?

Cikli look tepër përmbledhje është po aq joshëse. Amortizues përfshirë - i vetmi i grupit të ngritur mbi shufra! -gum veçanërisht edhe gunga e rrugës, ato përbëhen nga pajisje të shkurtra bitumi ose ata e kaluar miratoi një rrugicë e shtruar ...

Yamaha XJ6 ofron të njëjtën pezullimin rehati, por zhvillimet në qytet janë pak më pak e lehtë për shkak të Handlebars saj të vogël lakuar e injektimit të tij hov të ndjeshme dhe të ashpra të tij përzgjedhjes gearbox. për fat të mirë, Yamaha bën për sa i përket fleksibilitetit të motorit.

Kawasaki ER-6n

Ndërsa blloku i vogël pranon Honda poshtë 2500 i jap supërxhiro / min në marshin e gjashtë - është më e ulët se Kawasaki "gjashtë-dhe-e gjysmë" - 4-cilindra Yamaha rinis atë pa flinching nga përtaci në çdo raport!

Të rinj të lejuara - dhe qytet-banorët në përgjithësi - do të vlerësojmë këtë se vetëm fakultet ka Yamaha. Pas te gjithave, kjo nuk është e strehim, në fillimet e saj, biker apo në mes të një trafikut të dendur për të harruar për të kthyer një shpejtësi ose dy ...

Honda për të filluar

Kawasaki ER-6N është dyshimi më i mundimshëm në qytet, për shkak të pozicionit të saj lëvizëse siç e kemi parë, por edhe për shkak të më pak gjasa të goditur pezullime pasme shoferit të saj i trenit. Katherine u rrit në këtë pikë - dhe rehati shalë - por ende një nivel më poshtë Yamaha XJ6.

Një tjetër bezdi penalizon të Kawasaki ER-6N: vibracionet, cila footrests transit te shales nga 4000 RPM. Në këtë skemë, Kawasaki tickles prapanicë e pilotit të saj ... por edhe fillon me shkelm prapanicë e kundërshtarëve të tij!

Në qoftë se ne mund të përgëzojmë Honda CB500F për mungesën totale të kërcitja në bordin në dietë plazh zakonshme (ndërmjet 2500 dhe 6000 r / min, përtej biçikletë snorts bukur), Ne vetëm mund të vjen keq mungesën e një karakter të motorit të saj.

Për Binjake vogël provon shumë linear. Megjithëse kuti të kuqe të vendosur në 9500 RPM sjell atij zgjohet që mungon e saj Ben NC700S, zemra nuk është gjithmonë. Ne tjerr e duhur trajtuar, ajo ende vishet para në rritje një raport, por asgjë nuk ndihmoi, Honda CB500F duhet të hedhin në peshqir para kohe kundër dy rivalët e saj të ditës.

hartuar tashmë nga Ninja 300 296 cc binjak (lexoni CBR500R tonë Vs Ninja 300 duel: sportsbike, kështu A2!) . 471 cc Honda nuk peshe kundër 599 cc i Yamaha Dhe 649 cc i Kawasaki. Yamaha XJ6 dhe Kawasaki ER-6N fjalë për fjalë lënë CB në vend në çdo rrotullim të trajtuar.

Lufta megjithatë jo më shumë ekuilibër në mes të dy 'i madh' kur ne ndajmë të shpejtësi të ulët të motorit: shumë më mirë mbushur, the 650 vë një shuplakë të mirë të 600 në dy te tretat e parë të takeometër. Në mënyrë për të mbajtur ritmin e pilot Kawasaki, atë të Yam "nuk ka zgjidhje tjetër përveç të bërtas gjysmën e tij!

Me kohë të ndershëm nga 4000 rpm, Yamaha duhet të mbahet përtej 9000 RPM për të përshpejtuar - krejt - sinqerisht. Ajo vë në dukje se ndjesi e fuqisë dhe përshpejtimin është Overdrive nga toni i rreptë të kutisë së ajrit: pa dyshim, në zë, Yamaha është referencë!

Yamaha të përparojë

Homologu i këtij fonogram admirueshme vepron në autostradën, ku Yamaha XJ6 tenton të trullos pak shoferin e saj. Këmbët janë gjithashtu jo më mirë, sepse chirps rreth tyre 120 km / h.

goditur edhe nga kalin e tij tani, shoferi i Honda arrin në një frigorifer të vogël pak në dispozicion dhe se këto dy bashkëluftëtarëve të rrugëve. Shkathët dhe të lehtë për të kryer në dredha-dredha me dritën e tij para fund dhe Handlebars mëdha, Honda arriti të mashtrojë ... deri në një shtrirje është kanosës.

Sa hap e mbyll sytë, Kawasaki ER-6N është reaksion në krye të treshes dhe ruan vendin e tij në frenave e parë të madh. Levë drejta e Kawasaki është pak e vështirë, por nuk ka frenave vështirë. më shumë thumbues, frenave përparme e Yamaha XJ6 është pikiatë - një grumbull butë - pirun i Yamaha, të cilat mund të prishin.

Në qoshe janë më të natyrshme në kontrollet e Kawasaki, sepse ajo reagon pak se Yam 'për solicitations e gazit apo frenat. Por kjo është e Honda që flokët e më shumë kurbë në të dhënat 'e' para frenave (mbaj mend, ajo ka vetëm një disk!): për herë të parë, një periudhë rregullim është e nevojshme në Honda CB500F.


Në dalje të ana megjithatë, nuk ka nevojë për të shtyj për më vonë në kontrollet e "CB": hap i madh! Pasi clamped në timon të saj pasme (160/60, si dy të tjerë), biçikletë kalon pa ndonjë dëm 47.5 kuajt e tokës motorit.

Ne te njejten menyre, për aq kohë sa një mbetet në konsiderueshme, Yamaha 'mbuluar' shofer e saj dhe shmang ndonjë befasi. Është se në kërkimin për të ndjekur - apo edhe të dyfishtë! -e 'Blue' Kawasaki duhet të dyfishojë vigjilencën e saj për lirimin e saj 77.5 kuaj (72.1 në Kawasaki).

Në prag është kjo kohë konstante në Green: Niveli më vigjilent motor, ajo është edhe më e shqetësuar në rrugët deformuara. Më pak mbjellë në mënyrë të vendosur në hundë e tij, Kawasaki ER-6N mund të nxisin për të bërë dorën më herët se Yamaha XJ6. i saj 64 Nm i çift rrotullues (59.7 për Yam ', 43 për Honda) e bëjnë atë më të zgjeruar nga ana e tij.

Kawasaki sulmuar

Më të balancuar dhe konsistente - por edhe më pak të njëanshëm nga binjak i tij! - Honda CB500F kryen më mirë se Kawasaki ER-6N në rrugët me gunga. Ajo kërkon përpjekje më pak paralel me shofer Yamaha për të lëvizur nga një cep në tjetrin. në bastisjeve, është e mundur për të konkurruar!

Në fund të këtij testi krahasues, Honda CB500F qartë fitimtar përshtatur të përkryer për kategori të re licencës A2, Honda vogël fitoi ndeshjen me kthetrat e tij të dukshme e tarifave të saj të ngushtë dhe standarde ABS, një faktor që nuk duhet nënvlerësuar, ndërsa dimrat janë përhapur tani gjatë tetë muajve ...

Një tjetër pikë e mirë për Honda: konsumi, mesatarja në këtë test është i kufizuar për 4.4 l / 100km (Ne ende kemi rrëmbej rëndë atë!), kundër 5.9 l / 100km për cilindër binjak Kawasaki dhe 5.8 l / 100km per 4-cilindër Yamaha.

Falë fleksibël motorin e saj si të zemëruar, Yamaha XJ6 (që licencat e reja do të frenuar Përfaqësitë e tyre, si Kawasaki ER-6N) pikë markë e madhe, plotësohet nga ato të parashikuara nga pezullimi i saj si efikase dhe të rehatshme përshtatja e tij e madhe për të gjitha llojet e përdorimit të kapacitetit të qetë dinamike, pavarësisht rrugës.

Në rrugë të përkryer të qetë megjithatë, ajo do të jetë e vështirë për të rrahur er6n Kawasaki, e paraqitur veten si zgjedhje e më shumë "guximshme" për lejet e reja: shasi saj shkathët dhe motori i saj i fuqishëm kërkojnë disa përmbajtje në qytet dhe një fokus të qëndrueshme në departamentit dented.

Më pak e lehtë për të zbutur sesa Honda, Kawasaki dhe gomave patate e ëmbël 'motoçiklistëve prandaj më ngadalë rinj, të cilët presin që të ketë një turne 'fuqinë e plotë' makinën e tyre për të kaluar në një biçikletë të madhe ... në mesin e blerësve Honda CB500F, Disa duhet të jenë ata që do të mbajë motor e tyre përtej dy vitet e para. Me përjashtim të më të arsyeshme, ndoshta

Kawasaki ER-6n
Kawasaki ER-6n

artikuj interesante

Artikuj të tjerë të kategorisë "Kawasaki":

përkthim
 Edit Translation
partnerët tanë
Na ndiq
Na kontaktoni
Kontaktet tona

dima911@gmail.com

I lindur në BRSS

423360519

Rreth kësaj faqe

Për të gjitha pyetjet në lidhje me reklamat, Ju lutemi të kontaktoni të listuara në këtë faqe interneti.


Motorcycles katalog me specifikimet, pictures, ratings, komente dhe discusssions rreth Motorcycles.