Kawasaki ER-6N,Sportbike fillestar,riders gratë – Gratë Riders Tani – Motoçiklizëm…

2 Mund 2015 | autor: | Comments Off në Kawasaki ER-6N,Sportbike fillestar,riders gratë – Gratë Riders Tani – Motoçiklizëm…
Kawasaki ER-6n

Mesazhi juaj është dërguar!

Sitting on the Kawasaki ER-6N and then taking it for a test ride, E dija menjëherë këtë motor të gjitha-re, prezantuar në vitin e modelit 2009, ka këtë cilësi të veçantë që do të - dhe është duke tërhequr shumë grave riders, fillestar dhe të ndërmjetme, të duan të vet një.

Unë jam duke hipur 2010 ER-6N, një motor 649cc që frymëzon besim në këdo që është hipur atë.

Herë në pak kohë, një prodhues harton një motor që, vetëm nga happenstance, përfundon duke qenë një preferuar në mesin e grave. Merrni Harley-Davidson së Softail Deluxe për shembull. Kompania Motor kurrë të përcaktuara për të bërë atë biçikletë të grave, as nuk ka motor është tregtohet si e tillë, but the low seat height combined with the very low center of gravity and the fact that it’s a Harley-Davidson Big Twin with appealing looks has many women owning and loving this motorcycle.

Word of mouth made this happen, meqe ra fjala.


I see the same thing occurring with Kawasaki’s ER-6n. Women who want a sportier ride (or simply don’t want a cruiser) as their first, i dytë, (or end-all motorcycle – yep, it’s that cool) will gravitate to this bike.

My test ride on the ER-6n was short but it was enough for me to know this 650 is a bike women will fall in love with because it’s so easy to ride without feeling anything like a beginner bike.

The ER-6n does just about everything right, save for the unusual name, but at least it’s a name you’re likely to remember. Jan Plessner, Kawasaki’s public relations manager, calls the bike the E-R-6-little n. I like that. But how’d it get its name?

mirë, a few years ago Kawasaki introduced a motorcycle in Europe called the ER-6f. When it came to the U.S. it was renamed the Ninja 650R, a motorcycle that gained a loyal following fast. Because it was so popular, Kawasaki spun off a naked version of the ER-6f calling it the ER-6n.

Kawasaki ER-6n

N for naked; f for fairing. Get it?

i parë, and most important to women riders is ergonomics. The seating position is dialed in so right. I sink into the saddle and lean slightly forward to grab the handlebars that are more upright than a traditional sportbike.

Way easy on the shoulders…and will give beginning riders, and those to new to sportbikes, a chance to get used to the weight distribution and handling of a sportier machine without having to lean way down.

Did I mention this ER-6n is in the sportbike category? Hard to believe when it has an unbelievably low seat height of 29.7 inç. That combined with the easy tiptoe handling weight of 441 pounds means even shorties should have no problem straddling this bike.

im 5 foot 6.5 inch frame fits easily on the ER-6n. Riders shorter than me should have no problem either. I’m wearing Shift’s Viper leather jacket reviewed on WRN here.

The ER-6n has a low center of gravity partly due to the exhaust pipe located under the frame.

Kawasaki ER-6n

artikuj interesante

Artikuj të tjerë të kategorisë "Kawasaki":

përkthim
 Edit Translation
partnerët tanë
Na ndiq
Na kontaktoni
Kontaktet tona

dima911@gmail.com

I lindur në BRSS

423360519

Rreth kësaj faqe

Për të gjitha pyetjet në lidhje me reklamat, Ju lutemi të kontaktoni të listuara në këtë faqe interneti.


Motorcycles katalog me specifikimet, pictures, ratings, komente dhe discusssions rreth Motorcycles.