LAVERDA SFC 750 Motor Diecast Model IXO Superbike eBay

19 Jun 2015 | autor: | Comments Off në LAVERDA SFC 750 Motor Diecast Model IXO Superbike eBay
Laverda 650 Ghost Strike

LAVERDA

Moto LAVERDA

histori

Rrënjët e kompanisë LAVERDA Motor kthehemi në 1873, kur Pietro LAVERDA (1845-1930) vendosur për të filluar një motorë ndërmarrje bujqësore në fshatin e vogël rurale të Breganze.

Pothuajse saktësisht tre të katërtat e një shekull më vonë, me frymën e ndërmarrjes dhe ndjenja nevojën për të përmirësuar gjendjen e një rajoni ekonomikisht të pazhvilluara që kishte pësuar keq nga dy luftërat botërore, në tetor 1949, nipi Pietro Francesco themeluar, Moto LAVERDA S.A.S – Mjeku Francesco LAVERDA dhe vëllezërit .

Ndihmuar nga Luciano Zen, dhe pas disa orë duke e biznesit normal bujqësor, Francesco kishte filluar në 1947 për të hartuar një motor të vogël. Fjala e ka atë, se disa pjesë motor janë hedhur në kuzhinë Francesco, duke konfirmuar se të paktën në fillim, projekti nuk ishte konsideruar si një propozim serioz biznesi. Ajo që ka shumë të ngjarë që filloi si një projekt kalim kohe garazh mbrëmje të dy entuziastë teknike do të bëhej një nga motoēikletat më të suksesshme në historinë e.

Një katër goditje e thjeshtë 75 biçikletë cc me forks tra horizontal dhe një zinxhir të mbyllur plotësisht makinë.

megjithatë, biçikletë të vogël tregoi premtim dhe kështu me radhë tetor 13 1949, statutet e Moto LAVERDA janë dorëzuar zyrtarisht në Odën Ekonomike të Vicenza. Gjatë disa viteve të ardhshme, LAVERDA u bë i njohur edhe për të ndërtuar makina kapacitet të vogël të cilësisë së lartë, qëndrueshmëri dhe risi relative për herë.

Për të provuar këtë, drejtë nga fillimi ata modifikuar bikes e tyre në mënyrë race ato në distancë dhe durim ngjarje si Milan-Taranto . Tour e Italisë dhe Ride e Dolomites . Në 1951 pas hyrjes së tyre të parë në Milano-Taranto . the 75 cc Laverdas përfundoi 4, 5th, 6th dhe 10 në klasën e tyre, gara kundër Marques njohur si Ducati, Moto Guzzi, alpin, gjel, Cimatti. Navarra, Arditto, Capriolo dhe Ceccato.

Frymëzuar nga këto rezultate, dhe pas herë përmirësimin bikes e tyre, LAVERDA hyrë 20 bikes Një vit më pas, në drejtimin e 15-të Milan-Tarantos në 1952. Në këtë garë e cila mbuluar një distancë prej 1410 km ata morën pesë vendet e para. Fituesi ishte Nino Castellani, L. Marchi erdhi i dyti dhe F. Diolio erdhi e treta. Në total ata kishin 16 bikes në mesin e parë 20 e klasifikimit.

motorcycles LAVERDA kështu u bë një preferuar firmë mesin clubmen gara shkak të të dhënave të tyre për punën e të besueshme.

Gjatë dy dekadave të ardhshme, LAVERDA do të shkojnë në për të prodhuar modele të reja të gjithnjë e në rritje kapaciteteve dhe aftësive, në sektorë të ndryshëm të tregut. Jashte rruge, gjykimit dhe Motocross makina janë zhvilluar në bashkëpunim me prodhues të tjerë si Zündapp, BMW dhe Husqvarna, dhe u nxituan me sukses. Por zhvillimi i vërtetë erdhi në modele rrugë, e cila filloi të fituar një reputacion të mirë si i stilit të lartë, të ulët të mirëmbajtjes dhe motoēikletat të qetë.

Nga se për herë të parë 75 cc single, ata përfundimisht vazhdoi të prodhuar bikes të ndryshme duke filluar nga Scooters, të udhëtarëve Laverdino dhe përfundimisht të 200 cc binjak.

Binjakët mëdha

Nga fund të viteve 1960, Francesco dhe vëllezërit filluan sketching nga një racë e re e motoçikletave të mëdha që do të ndërtohet rreth një të gjitha të re 650 cc paralel motor dyshe. Markë tani ishte mjaft i fortë dhe i njohur mirë, dhe djali i Francesco Massimo sapo ishte kthyer nga SHBA, ku ajo ishte e qartë se shitjet u dominuan nga kapacitet të madh hardware britanike dhe amerikane. Mbi të gjitha kjo, ishte një dëshirë për të prodhuar një makinë prestigjioze dhe të fuqishëm që mendohet mund të marrë në të mirë dhe të mirën nga Moto Guzzi-, BMW dhe japoneze zhvillim të shpejtë.

Ne nentor 1966 LAVERDA ekspozuar rezultatet e të menduarit të saj me 650 prototip në Earls Court në Londër. Edhe pse nuk është një biçikletë ekstreme sport në çdo kuptim, ajo ekspozuar të gjitha virtytet që LAVERDA kishte bërë sinonim me. Në të njëjtën kohë pamjen e saj ndërprerë konceptin e një lindi binjak madh paralel qenë British ndërtuar . Pas kësaj pamje të parë, Luciano Zen dhe Massimo LAVERDA tërhoq deri në prill 1968, duke punuar shumë në mënyrë që të përgatisë biçikletë për prodhimin.

Deri tani ata kanë zhvilluar një 750 cc version too. Ata ishin të sigurt të mjaftueshme për të hyrë katër shembuj në prestigjioze Giro d'Italia . dy 650 dhe dy 750 makina me kusht LAVERDA me fitore për 650 në klasën e saj, me tre bikes duke përfunduar në pjesën e parë 6 dhe të gjithë në krye 10! Dy javë pas kësaj fitore e parë 650 Modelet e prodhimit cc largua nga fabrika.

Bikes kryer përbërësit mirën në dispozicion në kohën e, nga instrumentet britanike Smiths, PANKL con-shufra, pezullimin Ceriani, Pistons Botërore, në pjesët Bosch elektrike dhe (revolucionare në atë kohë!) Japanese Nippon-Denso motorino, duke eliminuar një problem vazhdon të jetë gangrenë pothuajse të gjitha motoēikletat bashkëkohore britanike dhe italiane në atë kohë: unreliability tyre elektrike. The 650 cc ofruar rehati superiore dhe stabilitetin me trajtimin e saj të paktën e barabartë me konkurs.

Sigurisht, ajo gjithashtu kryer një çmim të lartë. Është e vështirë të përcaktoj sasinë sasitë e prodhimit që numëron frame u nda me 750 nisur në maj 1968 – si pak si 52 ose deri në 200 LAVERDA 650 cc janë prodhuar.

750

SF evoluar për të përfshirë frenat disk dhe rrota aliazh hedhura. Zhvilluar nga biçikletë rrugë 750S ishte 750 SFC ( frenat super gara ), një vrapues gjysmë faired që u zhvillua për të fituar ngjarjet e durim si OSS 24 orë . Barcelona 24 orë dhe Bol D'Or në Le Mans. Kjo siç bëri, shpesh vendosen parë, dytë dhe të tretë në të njëjtën garë, dhe dominuese ndërkombëtare qark durim garë në 1971.

Dallohen nga bojë e saj karakteristike portokalli i cili do të bëhet color departamenti raca e kompanisë, qetë aerodinamik peshqesh dhe upswept shter saj, SFC ishte produkt LAVERDA anije dhe reklama më e mirë, flaunting origjinë dhe mesazhi i qëndrueshmëri, cilësi, dhe ekskluziviteti. SFC Series 15,000 u shfaqën në Muzeun Guggenheim në New York-së 1999 shfaqin artin e motor si një nga bikes më të portreti të viteve 1970.

të treshe

Nga fund të viteve 1960, LAVERDA u përballur me konkurrencën gjithnjë e më të sofistikuar dhe të fuqishme nga japonezët. Ndërsa nisjen e re e tyre 750 varg modeli cc në 1968, kompania e kthyer vëmendjen e saj në një projekt revolucionar: ri powerplant tre-cilindër, e cila u shfaq për herë të parë si një prototip në Milano dhe Gjenevë tregon në 1969.

Pas testimit të gjerë, modifikim, dhe inxhinieri mekanike, kompania më në fund zbuloi re litër klasë, 3-biçikletë cilindër në konkurrencë në garën Zeltweg në Austri. Biçikletë që shkoi në prodhim pak më vonë në 1972 ishte i njohur si një motor të epokës moderne, por ajo ishte konfiguruar akoma në një plan urbanistik konservatore, ndarjen e disa nga karakteristikat e mëparshme modeleve SF / SFC, të tilla si aktrime aliazh me cilësi të lartë dhe stili të veçantë.

The 981 cc treshe dhënë më shumë fuqi se binjakët dalëse, me jo më shumë peshë. tufë e tij e rëndë dhe lartësia gjatë vend ndihmoi në zhvillimin reputacionin e saj si biçikletë njeri i ashpër i.

importuesi britanik Roger Slater punuar me fabrikën për të zhvilluar një version të lartë të performancës e biçikletë, Jota, e cila së shpejti fitoi këtë çmim e motor të shpejtë në botë e prodhimit, pasi ajo ishte rruga e testuar në 140 mph (230 km / h). Ajo ka fituar shumë gara të prodhimit të klasit në Britani të Madhe dhe i impresionuar shtypin motor të mjaftueshme për të garantuar vendin e saj në historinë e LAVERDA-së.

Një faktor i veçantë në lidhje me motorët tre-cilindër deri në 1982 është se ata shfaqën një marrëveshje bosht me gunga 180-shkallë, ku një piston do të jetë në majë të saj infarkti, dhe dy në fund. Ky qëllim jashtë fazës së projektimit dha 1000 cc Laverdas një tingull të veçantë dhe tërheqës . një karakter të veçantë hipur dhe një sjellje e vrazhdë. Motori evoluar në një smoother, gome montuar 120 konfiguracion shkallë në 1982.

Binjakët mesme

LAVERDA nisur një më të vogël 500 cc binjak cilindër 8-valve hyrje të nivelit makinë quajtur Alpina në 1977 (shpejt u quajt Alpino për shkak të shkeljes së markës tregtare dhe Zetës në SHBA). Ajo vijë me një gearbox dhe akrobat bosht gjashtë shpejtësi. A 350 version cc i Alpino ishte gjithashtu në dispozicion nga nëntori 1977 – projektuar kryesisht për tregun në shtëpi italian, ku një taksë të lartë ishte i pagueshëm për makinat mbi 350 cc.

Kjo u pasua nga përmirësuar Alpino S dhe Formula 500 racer në 1978, për të mbështetur një garë seri model të vetme. importi i saj në Britani të Madhe çoi Roger Slater për të zhvilluar Montjuic në 1979 e cila ishte një F500 rrugë ligjore me drita, instrumentet sidestand. Ajo evoluar në MK2 në 1981 ishte një biçikletë kult për shkak të shfaqjes së tij radikale shter tejet e zhurmshme.

Kufizimet EEC zhurmës pa rënien e saj nga 1983. Tellingly, Massimo LAVERDA tha se çdo Alpino shitur humbur paratë e fabrikës. Pastaj diku në mesin e viteve tetëdhjetë u ndërtua një kornizë Enduro, të përshtaten me një 500 motor. Ajo u ka pëlqyer aq shumë sa që u vendos për të ndërtuar atë në seri: Atlas ka lindur, pak ushqej më të gjatë në krahasim me 500 kështu që kapaciteti i tij u rrit në 570 cc dhe me përmirësimin e oilcooling.

Në 1986 rreth 300 bikes bardhë kornizë janë ndërtuar, atëherë 100 ato blu përshtatur deri 1988.After Riorganizimi i kompanisë rreth 50 makina e kuqe kornizë janë ndërtuar në 1989.

Fillimi i fundit

Nga vitet 1980 industria motor Evropian si një e tërë është rimëkëmbur nga konkurrenca japoneze, duke shkaktuar shumë kompani si GNE (të shkrirë së bashku mbijetuar kompanitë britanike Norton, triumf, dhe BSA), Moto-Guzzi, dhe shumë të tjerë të luftojnë ose të zhduken plotësisht. LAVERDA përpoq për të rinovuar linjë produktin e tyre duke futur sportive Tourer RGS në 1983, një kërkim makinë elegant dhe modern me karakteristika të zgjuar si pathyeshme mbulesave plastike Bayflex; mbushës djegëse në peshqesh; Bagazhi integruar por lëvizshëm (versioni ekzekutiv), dhe pozicioni i rregullueshëm footpeg. Në 1985 erdhi SFC 1000 modeli sportive – një simbol engineered përpjekje bazuar në RGS të përsërisin shenjtë emrin SFC.

Nën lëkurë e ri ishin motorëve dhe teknologjitë që ishin 10 vjet nga data e, dhe më e keqja, mbi çmim, kur krahasohet me të lehta, më të shpejtë, bikes lirë dhe më të avancuara japoneze. Si nje shembull, në 1983 MK2 Montjuic kushtojë njëjtë si 4 cilindër, 100 bhp (75 kW) Kawasaki Z1000J. Në garën gjurmët shumë, Fitorja në ndonjë gjë tjetër se një Honda, yamaha, Suzuki ose Kawasaki ishte nëse jo e pamundur, një pikë për shans lloj.

Flirtues me një alumini tejet kompleks i përshtatur, 350cc 3 cilindër dy-stroke dhe i famshëm, por të pasuksesshme racer V6 durim ishin emocionuese për të parë, por thithur burimet mëdha se fabrika e vogël nuk mund të përballojë. Për të bërë gjërat edhe më keq, industria motor në përgjithësi ishte në telashe pasi shitjet ra, dhe si dy gjigantët e industrisë japoneze të angazhuar në atë që njihet tani si Lufta e Honda-Yamaha në një përpjekje për supremaci globale nga të shpërthente modele të unbelievably të përparuara të reja me një ritëm të furishëm, shpesh në një humbje. Në këto kushte, familja LAVERDA u përkul nga 1985.

Me SFC, portokalli bë ngjyra standarde e Racers LAVERDA-së.

Disa ishin Racers pastër fabrikë, tilla si 1000 CC Racers fabrikë trefishtë ndërtuar nga 1972 përmes 1975 dhe sigurisht V6 pabesueshëm në 1978. 1978 gjithashtu panë Formula shkojnë në prodhimin e. The 500 Formula ishte një vrapues i vërtetë filxhan i bazuar në 500cc DOHC 8 twin valve.

Në vitet tetëdhjetë, LAVERDA bëri të njëjtën gjë me OKB LB, a 125cc 2-goditje e cila është një biçikletë pak spektakular se Racers 4-kohë të shtatëdhjeta, por ashtu si Formula 500, mirë për garat shumë të ngushtë dhe spektakolare.

treshe

Bol d'Or 1974 – Fabrika përgatit një racer trefishtë e fabrikës për këtë garë. Kornizë është një përzierje mes kornizës standarde 3C cila u modifikua në pjesën e pasme, dhe atë të një SFC vonë. Vetëm shikoni në krahun e plot gjallëri që është përdorur edhe në Racers trefishtë durim që pasuan në 1975.

Njeriu duke qëndruar pranë biçikletë është shefi mekanik Nino Caretta.

Laverda 650 Ghost Strike

Këtu është një foto e një vrapues fabrikës tre cilindra i cili është marrë ndoshta në fund të 1974. Ne e shohim versionin e parë të kornizës hapësirë. Shënim kamioncina e ndezjes elektronike. Makinë është e pajisur me tre megafonët absolutisht i mrekullueshëm. Është shumë mirë e mundshme që ky motor përmban një 120 bosht me gunga shkallë që tri mbështjellje janë të pajisur.

Nëse dikush di më shumë për këtë version ekzotike unë do të të duan të dëgjojnë atë!

Barcelona 1975 – dy prej tre treshe 'kornizë hapësirë’ treshe në Montjuic. Marco Lucchinelli është njeriu në këmbë nën 29 shenjë. Ai ishte një nga riders.

Të tjerët ishin Brettoni, Gallina dhe Fougeray.

Këto Racers kishte një zinxhir të dyfishtë.

Ka nevojë për hyrje, këtu ajo është në foto në Montlhéry në Francë, ku Augusto Brettoni rode atë në maj 1997. Çdokush i cili ishte aq me fat që të jetë atje u shtang, dhe unë kam qenë ndoshta më me fat. Lexoni më shumë në lidhje me V6 në faqet e Stephen Battisson-së (shih lidhjet).

Sipermarrje dhe rilindje

Në 1993, milioner Francesco Tognon blerë gjithçka, duke kursyer kompaninë dhe ngritjen e asaj që dukej si përpjekjen e parë serioze në një dekadë për të rinisur markë. Mbi të ardhshëm 5 vjet, ata filluan një përzgjedhje e vogël e modeleve të reja sportive bazuar në një Redo plotë të DOHC plumbat 650 cc dyshe paralel rrjedh nga ALPINO vjetër, ngritur për të 668 cc dhe veshur me figure bashkëkohore Superbike.

Këto bikes janë pajisur me Weber-Marelli elektronik i injeksionit të karburantit, frenat Brembo Gold Line, pezullimin plotësisht i rregullueshëm PAIOLI (Fuqia e bardhë në disa modele), gjendjen e gropën artit foli rrota Marchesini dhe një rreze apo kafaz moderne kornizë. Seri ishin të barabartë e konkurrencës së tyre të drejtpërdrejtë italiane nga preferencat e Ducati, por shumë më tepër të veçantë. me 65 bhp (48 kW) në dispozicion në rrota e pasme dhe një motor shumë të rev-lumtur, këto bikes ishin asgjë si binjakë tradicionale paralele.

Brenda një viti e gjysmë, një më të madh, ujë ftohur 750 u shfaq me një motor të ri në një shasi alumini rreze zhvilluar nga specialist frame Nico Bakker, e cila mburrej trajtimin dhe të përfundojë shumë të mirë të cilësisë.

Në njëpasnjëshme tregon ndërkombëtare motor, LAVERDA shfaqet mockups e modeleve të reja që janë planifikuar për të ndërtuar, duke përfshirë një të gjitha të re, 900 cc lëngshme ftohur 3 motor cilindër; The 750 Roadster variante fantazmë dhe Strike ; rrëqebulli . një të vogël, Roadster lakuriq me një Suzuki 650 cc motor V dyshe; dhe më në fund 800TTS gjurmët / Enduro, e cila kishte për qëllim për të marrë në sërën e Grand Canyon Cagiva dhe Honda TRANSALP. premtimet Tantilizing, por në fytyrën e konkurrencës së ashpër dhe motorët nën-powered, ndërmarrje e dështuar, pas vetëm pesë vjetësh. Kësaj radhe, të paktën, jo për shkak të mungesës së duke u përpjekur dhe me disa hardware të mirë për të treguar për atë.

Marrja Aprilia

Së bashku me rivalin historik Moto Guzzi-. markë LAVERDA motor u ble nga Aprilia S.p.a (një tjetër prodhues motor italian i bazuar në të njëjtin rajon) në 2000, ristrukturohet dhe të përfshihet në grupin Aprilia. Disa projekte që kishin qenë në zhvillimin dhe dy Motorcycles ekzistuese në prodhim, u anulua.

Aprilia themeloi një LAVERDA njësi të re të biznesit ndarje e cila menjëherë pas filloi importimin Scooters kosto të ulët aziatike dhe quads dhe shitjen e tyre nën emrin e markës LAVERDA, një zhvillim i cili i mërzitur tifozët tradicionale LAVERDA, të cilët mendonin se holluar prestigjin dhe cilësinë e kompanisë origjinale motor. Duket qartë se kjo ishte një iniciativë projektuar për të financuar zhvillimin e motoçikletave të reja, por në fund të fundit nuk ka punë, ka shumë të ngjarë për shkak se ata janë shitur vetëm në skuter ngopur tregun italian, dhe për shkak se emri i markës nuk resonate me blerësit në atë nivel.

Në 2003, LAVERDA prezantoi një prototip të ri SFC, bazuar në një Aprilia RSV1000 rishikuar rëndë në shfaqje Milani EICMA motor. Ndërsa mahnitëse në shumë aspekte, në veçanti vëmendjen për komponentin dhe mekanike detajuar, ajo nuk ka gjeneruar interes mjaft pozitiv për të merituar zhvillimin e mëtejshëm. Tradicionalistët quajti RE / përdorimin e motorit dhe të ciklit të pjesëve Aprilia, ishte nofka e Machine Laprilia.

Fije që lidh këtë kosto ultra-të lartë dhe Superbike ekskluzive me Scooters shumëllojshmëri kopsht me origjinë aziatike ishte gjithashtu e paqartë, konfuze imazhin e markës më tej akoma.

Me këtë pikë, Grupi Aprilia ishte në gjendje të tmerrshme financiare dhe do vetë të shiten për Piaggio. prodhuesi gjigant skuter i Vespa famës dhe një kohë të gjatë Aprilia rivalit vetëm një vit më vonë. Piaggio zgjedhur në heshtje të mbyllur të gjitha aktivitetet që lidhen me markë LAVERDA, dhe ka deklaruar publikisht se ata do të jenë të gatshëm për të shitur të drejtat për markë, nëse një investitor duhet të paraqitet. sot, markë nuk është më në përdorim.

LAVERDA SFC 750 1971 IXO MUSEUM MODEL .

Die metal të shkrirë

Bën një dhuratë, ose mund të shtohet në një koleksion mbledhësit!

Brand New në Kutinë

Ju jeni të ofertimit në pika CILAT është fotografuar dhe është i kompletuar.


artikuj interesante

Artikuj të tjerë të kategorisë "LAVERDA":

përkthim
 Edit Translation
partnerët tanë
Na ndiq
Na kontaktoni
Kontaktet tona

dima911@gmail.com

I lindur në BRSS

423360519

Rreth kësaj faqe

Për të gjitha pyetjet në lidhje me reklamat, Ju lutemi të kontaktoni të listuara në këtë faqe interneti.


Motorcycles katalog me specifikimet, pictures, ratings, komente dhe discusssions rreth Motorcycles.