MZ Notes – Philadelphia Riders wiki

25 Feb 2015 | autor: | Comments Off në MZ Notes – Philadelphia Riders wiki
MZ Skorpion 660 Sport
MZ Skorpion 660 Sport

Nga Filadelfia Riders Wiki

përmbajtje

Vlerat çift rrotullues

Kryesisht c / o Chris H. Pjesë Roland @ Kembimi CO. dhe Galen @ Bikeworx:

Drain Oil 22 Screws tub Oil 9 Oil Filter Drain 7.2 Oil Filter Screws Cover 7.2 Oil Filter Vent vidë 3.6 Trashë Filter Oil 22 (Mos e hapni pa washers reja dëshirë e fortë për dorë! bakër, 16mm ID, 20mm OD) bulonave mbuluar crankcase 7.6

Front Axle 50 Bolts çikë 10 rear bosht 80 Countershaft dhëmbë 80

Fork Seals

frena

shkarko katalogun si PDF,

shkoni në faqen 38 për të gjetur rotorit tyre zëvendësim për pjesën e përparme Skorpion.

henrib: Skorp rotorit front është një EBC MD619RS 316mm Kam dëgjuar se ju mund të rrufe në qiell në një R6 310 mm rotorit në një majë.

Motor Parts Compatibility

Yamaha përdor nga ana e disa bikes. The 660 motor është një përzierje e xt600e, 660 Raptor dhe të tjera pjesë që janë unike për këtë motor.


c / o Bill Jurgenson: nope, ist motor nga xtz e cila është shumë më i vjetër se 660 Raptor; do të ishte e përshtatshme të thuhet se Raptor përdor motor xtz. Cfaredo, të gjitha pjesët e motorike janë pjesë Yamaha apo pjesë Yamaha vënë atje të tilla si pompë tërësisht të panevojshme e karburantit. Nuk ka kushineta speciale apo vula rastësishëm-topin kudo në Skorpion, kështu kushineta dhe vulat mund të kishte nga çdo furnizues industriale. Unë kurrë nuk urdhërojë ata nga një tregtar biçikletë – që është vetëm më e shtrenjtë.

Swingarm dhe lidhja është origjinale Yamaha. yamaha FZR 600 (3HE) traversë përshtatet saktësisht, por ka nevojë për një pranverë të fortë, një nga një 100º FZR është vetëm e drejtë. Këto gjëra zakonisht mund të kishte çmim të ulët nga eBay.

Lidhja më e ulët nga ajo FZR 600 (3HE) gjithashtu i përshtatet saktësisht për shkak se aty ku MZ mori atë dhe swingarm, too. So, këtu, too, nuk ka nevojë për të kërkuar për një gjilpërë në kashtë ose tregtar të pakualifikuar MZ.

Të gjitha pjesët e frenave mund dhe duhet të zëvendësohet me Brembo pompa dhe calipers. Problemi i vetëm është rotorit front i cili është përdorur vetëm në një bikes shumë pak të tjera – një moment unë mund të mendoj vetëm për Honda RS125. Sigurisht që ka rotors aftermarket.

Lë vetëm stuff elektrike e cila është në thelb CEV përveç për pjesët DENSO lidhur direkt me motor. Dritat Raundi i Tour është nga Yamaha dhe është pothuajse e pathyeshme aq kohë sa ju nuk bien poshtë shumë shpesh. Edhe atëherë, vetëm unazë ose zorrë merr dëmtuar; lente dhe reflektor janë indiferent dhe në qoftë se ajo bën pushim, diversioni ka të njëjtën dritë saktë.

Gjëja syrin e demit budalla-së në sport mund të zëvendësohet me të njëjtën dritë madhësi dhe formë nga një xt600 Yamaha (ndër të tjera) me atë llambë H4 – dhe ajo është edhe e lehtë dhe indiferent për të vibracioneve. Denso CDI është përdorur në xtz dhe që nga Yamaha SZR punon ashtu si edhe e bën atë të TDM:

TDM 3VD-82305-00 131800 5550 12V TNDF14 G etiketë blu

SZR 4MY-82305-00 131800 6150 12V TDMF19 J portokall etiketë

Skorpion dhe xtz 3YF-82305-00 131800 5040 12V TNDF13 F etiketë blu

Vetëm vulat pirun mund të provojë të jetë një problem, por pastaj unë vetëm ndryshuar minave për herë të parë vitin e kaluar – pas 12 vjet dhe të përdorje shumë. Pyesni mua për të dërguar ato në qoftë se ju seriozisht nuk mund të gjeni, atëherë. Unë zakonisht kanë ato, ose mund të merrni ato në një njoftim të shkurtër.

Mendoj se lë me të vërtetë vetëm pjesët peshqesh plastike dhe gome mbrojtës në swingarm si një pjesë e vërtetë OEM MZ nuk bartur jashtë në Yamaha ose një varësi të saj, si PAIOLI ose Brembo. Easy enuf për të bërë diçka të veten nga najloni për të shkuar atje. A nuk shqetësojë edhe për të përpiqen dhe të marrin peshqesh shkaku pjesët 'nuk janë praktikisht jo më shumë për të pasur të re.

Për sportin në SHBA, ju mund të përpiqen për të marrë peshqesh Beasley tekstil me fije qelqi gara dhe të sigurimit Kapak kur origjinalet shpërbëhen. Mbi këtu në Evropë MLB. Dhe natyrisht ju mund të përpiquni eBay. ose pyesni këtu dhe në forumet e tjera: Forumeve gjermanë dhe holandezë / belge, ku ju mund të shkruani anglisht nëse doni: gjermanisht: http://f3.webmart.de/f.cfm?ID = 781.795 belge / dutch: http://forum.monoconnection.nl/index.php

Pothuajse nuk ka nevojë për tregtarin AMZ; ndonjë tregtari kompetent Yamaha do të dhe duhet të bëjmë. I urdhërojë të gjitha ato pjesë të veçanta OEM kam nevojë nga tregtari tim Yamaha, too. Ajo është mjaft e një çështje tjetër nëse dikush ka nevojë për një seminar kompetent.

Këto janë të pakta dhe larg në mes, pavarësisht nga make. Nëse ju gjeni një të tillë, konsideron më pak të ekskluzivitet, të jetë mirë për të, të marrë biznesin tuaj atje, rekomandojë atë për të tjerët. Dhe ai nuk do të të dërgoj larg vetëm për shkak se ju nuk e keni blerë biçikletë tuaj (ai nuk ka shitur gjithsesi) në dyqanin e tij.

Çdokush që bën është shmangur më të mirë në tërësi.

c / o Emilino A: po, mz është një motor xtz Raptor përdor të njëjtën cilindër saktë dhe kokën (njëjtën pjesë # s)me përjashtim të oulet ftohës, por që unbolts. Por rastet janë krejtësisht të ndryshme. Xtz / mz përdor të njëjtën copë litari anësor Cover si xt600e, fiksime është pothuajse e njëjtë si xtz, Ka disa pjesë të tjera që të zëvendësoj; Unë vetëm e di këtë, sepse unë nuk mund të gjeni pjesë kështu që unë shikuar ato në punë (kur unë isha një mekanik biçikletë) Nëse dikush me të vërtetë ka nevojë për disa pjesë motor më lejoni të dini; Unë mund të shkoni të shikoni për një listë pjesët e shkëmbimit që kam bërë disa kohë më parë. Yamaha është pjesë famshme ripërdorimin.

Ju në fakt mund të mbylle një kokë 5valve në një xt600, por ju do të keni asnjë pompë uji të cilat ju mund të si rrufe në qiell në shumë. yammies Gotta dashuri.

Tank Vent / Overflow

c / o Bill Jurgenson: Kjo nuk është kryesisht vërshojë, kjo është ndenja tank. Asnjë pikë në zbrazje tank për të inspektuar atë që ju nuk do të jetë në gjendje për të parë në të gjitha që ndenja është një pjesë integrale e platic të tank. Problemi vetëm ndenja mund të ketë (dhe bën) nuk është duke punuar në të gjitha, sepse ajo është e bllokuar.

Femra ndërprerë përshtatshëm në pjesën e poshtme të tank është çelik, screwed-in dalë të aluminit dhe këto dy mund të reagojë kimikisht (elektrolizë) causeing të dalë për të prish në mënyrë severly se kjo është vetëm një gungë të fëlliqur. Kjo ka ndodhur në një nga tre tim dhe kam parë atë diku tjetër. Dy të tjerët janë të mirë, përfshirë edhe atë më të vjetër nga 1994.

A nuk e mbush deri në buzë – pikat DORACAK Ky jashtë, të mbajtur nivelin e karburantit me pjesën e poshtme të qafës filler. Çfarëdo karburantit ose kondensimi që merr në ring koncentrik të instalime cap gazit do të kandidojë poshtë zorrën ndenja cila duhet të jetë atje dhe të jetë mjaft e gjatë, shpartalluar poshtë mes motorike dhe swingarm. Ndonjë lëngshme nga jashtë (shi, larje. ) do të mbledhë në atë ring.So, të jetë i sigurt për të fshirë nga ndonjë lëng atje dhe jo për të mbushur deri në buzë.

Nëse ju doni të heqin qafe e problemit herë dhe për të gjithë dhe për të marrë një ndenja më të mirë, si dhe, vënë ndenja në krye të cap instalime gazi dhe mbyllet off ndenja e brendshme me një vidë. http://www.zabernet.de/bill/Graphiken/twowheels/2007_front.jpg Kjo është tank me dalë gërryer cila shkaktoi hairpulling derisa kemi zbuluar atë. Pjesë për ndenja lartë mbi-the-counter artikuj për njësitë kontrolluese e ajrit të shtyrë.

Duke vënë shkumë tank (? Termi më i mirë në anglisht?) në bombol gazi është në thelb një ide e shëndoshë dhe e detyrueshme në gara e vërtetë, sepse ajo mban karburantit nga jostling përreth dhe duke ndryshuar ekuilibrin gjatë kthesa në suksesion të shpejtë. Unë kam atë në tank jeshile treguar më sipër, por jo në të tjerat.

Pjesë e përgjithshme Compatibility

c / o Bill Jurgenson:

A ka një Manual Shop për Skorpion edhe ekzistojnë? Po në gjermanisht dhe shumë e vështirë për të marrë.

Nuk është një Yamaha SZR 660 manual për të shkarkuar si PDF të gjendet në disa vende në net: http://www.dethlefsens.dk/download/Yamaha_SZR660_Service_Manual.pdf

Nuk është një pikë shitjeje Yamaha pranë meje se nuk pranon të shikoni edhe në biçikletë, për shkak të kësaj. Unë nuk do të le të ngjashmit e tyre të parë në Yamaha mia, ose!

Unë kam vënë re se ka gjithnjë e më pak faqet e internetit që kujdesem për Skorpion. Të pritet që gjëja nuk është më në prodhim. Pothuajse çdo gjë që ju nevojitet mund të marrë nga një tregtar i mirë Yamaha. Ka shumë pak pjesë reale Muz ju duhet, ose që kurrë pushim. Edhe krahu pasme ritëm dhe lidhja janë pjesë Yamaha OEM nga FZR600.

Kështu traversë nga ajo Yamaha është një zëvendësim i drejtpërdrejtë, too. pirun para është PAIOLI dhe PAIOLI, si Marchesini dhe Olins, përkasin Brembo e cila i përket Yamaha. Grimeca kar Muz (të tjerët, too, si Aprilia) përdorur është zëvendësuar më të mirë nga shumë më mirë (tho jo më të shtrenjtë) artikuj Brembo Sapo mut Grimeca fillon të veprojë deri.

MZ Skorpion 660 Sport
MZ Skorpion 660 Sport

ose para, duke pasur parasysh se ju jeni që kanë të bëjnë me sigurinë tuaj.

Nga Norman në MZOG: ju mund të merrni një oilfilter reusable për Skorpion këtu: http://www.kandpengineering.com/2165.shtml asnjë ide se sa e mirë ajo është, dhe sa filtra letër mund të blej për $69?

Sipas kësaj faqe interneti: https://www.bike-design.com/detail.php?p = 42127page = 1shp_category = 0shp_make = 106shp_model = 0shp_year = 1993 KN filtra pod të përshtaten Skorpion janë pjesë nos: rc-1820 dhe rc-1250. Unë nuk e kanë provuar këtë veten time, fat aq të mirë me jetting.

Norman www.mzskorpion.net

Speedo makinë kabllor për Ducati përbindësh M600 / 750/900 tregtari lokale Duc 1 cm (1/2 ) shkurtër por një përshtatje të përsosur paraqitur nga-Evert Duistermaat

Ndryshimi i Fork naftës

c / o Bill Jurgenson:

Çdokush kanë udhëzime për ndryshimin e naftës pirun në një udhëtar.

Ju keni për të hequr çdo pirun tërësisht të zbrazët të naftës jashtë; nuk ka drainplug në buttom. Para se të liroj ndonjë gjë, Crak dy vida pirun plug në krye. Pastaj ju mund të përpiqet për të liroj bolts allenhead në tripletrees, njëra anë si një kohë.

Kjo mund të provojë të jetë një përvojë e frikshme. Aq shpesh sa nuk, këto nuk mund të jenë buxhetin, rahter vrima magji të reamed të rrumbullakët. Unë kam parë deri tani shumë shpesh. Para prishjen e tyre, ngrohur ato me një pipëz saldimi ose saldator acetilen, pastaj të shërbejë atyre një çift të goditjeve të zgjuar dhe pastaj të përpiqet për të ndrequr.

Një rast i kam pasur në dyqan, bosht nuk mund të dehur nga këmbës së djathtë pirun. I përfunduar upremoving të dy këmbët të plotë me rrota, pastaj duke tërhequr këmbën e majtë dhe rrota nga boshtin. Një pastaj mund pirg bosht në vise. ngrohur fundin e këmbës me saldator dhe me ushtrimin konsiderueshme prish këmbën.

Çfarë duhet të mësojmë nga kjo: plating zink dhe aluminit janë të prirur për elektrolizë dhe oksidimit të konsiderueshme. Gjithmonë përdorni të përshtatshme anti-sieze mbi temat apo yndyrat e duhur për qëllimin. Më e mirë edhe për të mos përdorni zink praruar vida.

mbrapa në pirun. Përdorni një vaj të mirë Wilbers rekomandon SAE 20 naftës dhe 160mm zgavër ajrit për Sport vdesin. WP SAE 15 vaj dhe 160mm. Përvoja ime për Tour dikton 150mm dhe SAE 20 me burime Wilbers. Me këmbën e pirun ngjeshur gjatë gjithë rrugës dhe pranverë hiqet, mbushur vaj në nivelin e duhur e matur nga maja.

Zgjasë për të kufizuar, vënë në pranverë dhe spacer dhe vidhos në plug krye. Mos harroni të shtrënguar këtë plug herë këmbë është kthyer në vend.

Duhet të jetë në rregull për udhëtar / Tour, too. Ata kanë forktubes më të gjata dhe kjo është arsyeja pse ndarësit janë më të gjatë. Nëse ju gjeni pirun shumë e vështirë, too progresive, më shumë hapësirë ​​të ajrit, në qoftë se shumë i butë më pak.

Nëse shumë squishy naftës më të rënda, shumë sluggisch naftës hollë. Por mbi të gjitha, që ju duhet të marrë atë veç e veç gjithsesi, zëvendësojë burimet me burimet progresive nga Wilbers / WhitePower / Wirth / etj. artikuj Katalog. http://www.wilbers.de/2008/html/images/download/modell_preisliste/gabelfedern.pdf http://www.wpsuspension.com/service/Recommendationlist2006.pdf

Harruar të them se në zbrazje, ju keni nevojë për të tërhequr këmbën në dhe jashtë disa herë. Po kështu, kur mbushjes. Bëni këtë para se ju e keni mbushur atë dhe të jenë të kujdesshëm; bëjë atë ngadalë, ose ajo do të llak përmbajtjen nga mbrapa. i çrregullt.

filter fshehur karburantit

Unë nuk kishte asnjë fundin e problemeve me drejtimin e dobët të Skorpion time deri sa kam zbuluar 'filtrin e fshehur'. Për të hequr dhe të pastër: Hiq Carb dhe ndrequr vida noton tas. Hiq noton duke i shtyrë pin në drejtim të shigjetës. KUJDES! Mos i detyroni pin si "veshët’ që mbajnë pin në vend janë mjaft të brishta dhe mund të parakohshme në qoftë se ju shtyjë shumë e vështirë, veçanërisht në qoftë se ka një "flluskë’ e ajrit brenda tij për shkak të një defekti hedh.

Mos pyet! Hiq noton dhe me kujdes hiqni valvula gjilpërë. Next në vend valvula gjilpërë ka një kryq vidë kryesuar cila përputhet vendin dhe mban atë në vend. Undo këtë vidë dhe tërheq vendin me kujdes me pincë (atë e mori një 'o’ unazë në atë kështu që të përpiqet të mos dëmtojë atë). Ju tani duhet të gjejnë filtrin, një kupolë i rrjetë të hollë najloni në fund të ulëses.

Pastroni këtë dhe të zëvendësojë çdo gjë, kujtuar për të zëvendësuar pin kundër drejtimin e shigjetës. Kontrolloni lartësinë noton (25 – 27mm) dhe të zëvendësojë tas noton. Vida janë M4 x 12 dhe kjo është me vlerë duke zëvendësuar ato me vida Allen (hex fole cap), bërë mundësisht i inox dhe të përdorin një shpifje të mirë të yndyrat bakrit mbi temat (për të ndaluar ata sekuestrimin). vida Allen kanë më pak gjasa për të përtyp deri mbi kokën kryq, dhe ajo duhet të jetë e mundur për të ndrequr ato në situ.

Unë do të këshillojë të gjithë riders e MZS me 660 motor për të përshtaten një karburantit filtër cilësi të mirë në përputhje me karburant. Kjo është një shumë më e lehtë për të pastruar një prej tyre se sa të marrë Carb tuaj veç e veç!

MZ Skorpion 660 Sport
MZ Skorpion 660 Sport

artikuj interesante

Artikuj të tjerë të kategorisë "MZ":

përkthim
 Edit Translation
partnerët tanë
Na ndiq
Na kontaktoni
Kontaktet tona

dima911@gmail.com

I lindur në BRSS

423360519

Rreth kësaj faqe

Për të gjitha pyetjet në lidhje me reklamat, Ju lutemi të kontaktoni të listuara në këtë faqe interneti.


Motorcycles katalog me specifikimet, pictures, ratings, komente dhe discusssions rreth Motorcycles.