Yamaha e-bike celmlauzis e-bikes

19 Мар 2015 | Author: | Комментарии к записи Yamaha e-bike celmlauzis e-bikes отключены
Yamaha EC-f

Yamaha e-bike celmlauzis

Kad gadā Yamaha  nāca ar jaunu elektrisko motorolleri viņi paziņoja savu —  kļūt elektrisko tirgus līderis  līdz gadam. Tas ir drosmīgs paziņojums vērā ķīna šobrīd ir tāpēc paskatīsimies vēsturē .

Frog

Savu pirmo prototipu Yamaha Frog   prezentēja jau 1991.gada Tokijas .

Lai gan Torque sensors un power jeb ātruma regulēšanu elektrovelosipēdiem gadā uztaisīja kāds japānis Takada Yutky Tieši bija tā kas 1993 gadā pirmo pasaulē  Power System jeb PAS. tā ir sistēma kas nelielu sensoru pie zobrata pedāļus padod signālu uz un tas darbina motoru tā palīdzot . Rezultātā tapa Yamaha Pas sērija īpaši katru neapskatīšu .


ar Litija-jonu AK 25 V / 14 Ah viņš spēja 32 km braucot ar ātrumu 30 km/h un 45kg. 2003 gadā DIVIDE (Special exhibition Based on Yamaha’s “Passol” this is a model proposing new value packaged in a body only an EV can offer and one that beyond the basic functions of a vehicle. The concept is a “metal art

Līdz 2006 gadā ražošana tika pārtraukta. Ar Yamaha atgriezās tikai gadā 41-ajā Tokyo Show ar skatu nākotnē vai “ Trek ” ietekmē radīto Yamaha Paser svars un 240w motors

un vēl vienu modeli  EC-f/EC-fs

Un tirgum EC-03    kā viņi raksta ” electric powered commuter developed with a concept of Smart, Clean and Silent.”

Yamaha EC-f
Yamaha EC-f

Līdz 2011, Yamaha ieviest šos elektriskos modeļus un Taivānā. Kā arī Yamaha mērķtiecīgi Ķīnas tirgū, kur pašreizējā vērtība elektriskajiem velosipēdiem lēsta ap 20 miljonu vienību.

gadskārtējā Tokyo Motor tika piedāvāts trīsriteņuprototips (Reference vehicle) This is a concept Yamaha proposes to expand the for electric commuter models in lifestyles. Positioned in the 50cc class, it has two rear wheels for an ride that women especially enjoy. It is designed in the of the flow of wind with a size (same as the EC-03 powered commuter vehicle) makes it a breeze to handle.

It’s an “easy on me and easy on the vehicle that will be a partner for those little errands around town.

un PAS WITH (Reference vehicle)  is a concept model that a new way of using and enjoying today’s popular electrically power bicycles. To complement its practicality for commuting or shopping trips, model is designed to fold up to carry on the train, bus, or put in car when you travel. In addition to the and comfortable ride of the front and suspensions, this model a clean belt drive of a chain.

The power unit is built the front wheel hub to increase freedom while providing a power assist. This both the innovative design its distinctive leaf spring and frame shape, and the practicality of the design.

Yamaha EC-f
Yamaha EC-f
Yamaha EC-f
Yamaha EC-f
Yamaha EC-f
Yamaha EC-f
Yamaha EC-f

Interesting articles

Tagged as:

Other articles of the category "Yamaha":

Twitter-news
Our partners
Follow us
Contact us
Our contacts

dima911@gmail.com

Born in the USSR

423360519

About this site

For all questions about advertising, please contact listed on the site.


Motorcycles catalog with specifications, pictures, ratings, reviews and discusssions about Motorcycles.